Problem 2: The excess charge at a given point in a circuit as a function of time is described by the equation q(t) = 5.5 - 5.5t + 2.5P, where the charge is in coulombs when the time is in seconds. D A 50% Part (a) Calculate the instantaneous current, in amperes, that flows through the circuit at time t = 4.5 s. I(t)) = sin) cos() tan() 8 HOME cotan() asin() acos() E 4. atan() acotan() sinh) 1 cosh) tanh() cotanh() END ODegrees O Radians VOl BACKSPACE CLEAR Submit Hint Feedback I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 1 Feedback: 0% deduction per feedback. E A 50% Part (b) Calculate the average current, in amperes, that flows through the circuit between to = 0 and t = 4.5 seconds
Problem 2: The excess charge at a given point in a circuit as a function of time is described by the equation q(t) = 5.5 - 5.5t + 2.5P, where the charge is in coulombs when the time is in seconds. D A 50% Part (a) Calculate the instantaneous current, in amperes, that flows through the circuit at time t = 4.5 s. I(t)) = sin) cos() tan() 8 HOME cotan() asin() acos() E 4. atan() acotan() sinh) 1 cosh) tanh() cotanh() END ODegrees O Radians VOl BACKSPACE CLEAR Submit Hint Feedback I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 1 Feedback: 0% deduction per feedback. E A 50% Part (b) Calculate the average current, in amperes, that flows through the circuit between to = 0 and t = 4.5 seconds
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Problem 2: The excess charge at a given point in a circuit as a function of time is described by the equation
a(t) = 5.5 - 5.5t + 2.5,
where the charge is in coulombs when the time is in seconds.
50% Part (a) Calculate the instantaneous current, in amperes, that flows through the circuit at time t = 4.5 s.
I(t)) =
sin)
cos()
tan()
7
9.
HOME
cotan()
asin()
acos()
E 4
6.
atan()
acotan()
sinh(
1
3
cosh(
tanh()
cotanh)
END
O Degrees
Radians
VO BACKSPACE
CLEAR
DEL
Submit
Hint
Feedback
I give up!
Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining:
Feedback: 0% deduction per feedback.
A 50% Part (b) Calculate the average current, in amperes, that flows through the circuit between to = 0 and t = 4.5 seconds.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps
