One-Sample Interpretation A research found that US adults watch an average of 3.1 hours of tv per day. Worried about the wellbeing of US adults, the researcher developed a program to decrease the average number of tv hours per day with positive social interactions. To evaluate the efficacy of their program, the research conducted a study with 62 participants of the program and, after conducting a one-sample hypothesis test, found the following information: Population Sample (N=62) u= 3.1 tv hours x 2.84 tv hours %3D S = 2.26 a = .05 df = 61 tobt = -.912 How would you interpret their findings? VWhat would their reject decision be? Is the program working to reduce tv hours for US adults?
One-Sample Interpretation A research found that US adults watch an average of 3.1 hours of tv per day. Worried about the wellbeing of US adults, the researcher developed a program to decrease the average number of tv hours per day with positive social interactions. To evaluate the efficacy of their program, the research conducted a study with 62 participants of the program and, after conducting a one-sample hypothesis test, found the following information: Population Sample (N=62) u= 3.1 tv hours x 2.84 tv hours %3D S = 2.26 a = .05 df = 61 tobt = -.912 How would you interpret their findings? VWhat would their reject decision be? Is the program working to reduce tv hours for US adults?
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
100%

Transcribed Image Text:One-Sample Interpretation
A research found that US adults watch an average of 3.1 hours of tv per
day. Worried about the wellbeing of US adults, the researcher developed
a program to decrease the average number of tv hours per day with
positive social interactions. To evaluate the efficacy of their program, the
research conducted a study with 62 participants of the program and, after
conducting a one-sample hypothesis test, found the following
information:
Population
Sample (N=62)
u = 3.1 tv hours X 2.84 tv hours
S 2.26
a = .05
df = 61
tobt = -.912
How would you interpret their findings? What would their reject decision
be? Is the program working to reduce tv hours for US adults?
Edit View
Insert Format
Tools
Table
12pt v
Paragraph v
BIU
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman