Omega Electronics manufactures a product where each unit requires 0.5 pounds of direct materials at $3 per pound. In producing 40,000 units, the company used 20,800 pounds of material at $3.10 per pound. What is the materials price variance?
Q: Provide answer general accounting question
A: Step 1: Define Retention RatioThe retention ratio and dividend payout ratio has an inverse…
Q: Company's project profit?
A: Step 1:a. The variable cost ratio and contribution margin ratio are calculated as follows: Variable…
Q: What is the gross profit
A: Concept of Net SalesNet sales represent the total revenue a company earns from selling goods or…
Q: Provide answer this following requirements on these financial accounting question
A: A. Debt-to-Equity RatioThe Debt-to-Equity Ratio is calculated as:Debt-to-Equity Ratio = Total…
Q: Maverick industries has a cash cycle of 35 days?
A: To solve the problem:The formula to calculate the average payment period is: Average Payment Period…
Q: The standard cost card for one unit of a certain finished product shows the following: Standard…
A: To determine the standard price per pound for direct materials, we use the given information and set…
Q: What is cost of equity capital on these financial accounting question?
A: To calculate Dybvig Corporation's cost of equity capital, we can use the Capital Asset Pricing Model…
Q: Solve this problem
A: Step 1: Define Land CostLand cost includes all necessary expenditures to acquire the land and…
Q: Amount in account receivable
A: Explanation of Accounts Receivable:Accounts receivable represent the outstanding credit sales that a…
Q: Financial accounting 2.1
A: Explanation of Total Equity:Total equity represents the portion of a company's assets that belongs…
Q: Give step by step answer
A: To calculate the purchases for March, we can use the following formula: Purchases = (Desired ending…
Q: Please give me true answer this financial accounting question
A: Step 1: Define Return on Assets (ROA)Return on Assets (ROA) is a financial performance metric that…
Q: Triton Manufacturing had a beginning finished goods inventory of $23,500 and an ending finished…
A: Step 1: Analysis of information givenTotal manufacturing cost = $298,000Factory overhead is already…
Q: None
A: The journal entry to record the sales is as follows: General JournalDebit ($)Credit ($)Cash2,452.50…
Q: What was the net income reported?
A: Explanation of Net Income:Net income refers to the profit a business earns after deducting all…
Q: Hii.ticher please given answer
A: To find the equivalent after-tax yield for an investor in a 28% tax bracket, we need to calculate…
Q: Solve the problem
A: If you have any clarifications (i.e., expand the explanation) or want different, expanded, or…
Q: 2. Financial Accounting: On January 1, a company lends a corporate customer $178,000 at 7.25%…
A: Concept of PrincipalPrincipal refers to the original amount of money that is borrowed or loaned…
Q: Compute the variable cost per unit
A: Explanation of Variable Manufacturing Cost: Variable manufacturing cost represents the production…
Q: What is an estimate of steady company's cost of equity on these financial accounting question?
A: Step 1: Identify the given valuesBeta (β) = 0.24Risk-free rate (Rf) = 5.8%Market risk premium (Rm -…
Q: Please provide correct answer this financial accounting question
A: Step 1: Define Adjusting Journal Entry for Accrued SalariesAn adjusting journal entry for accrued…
Q: Need help with this general accounting question please answer
A: To calculate the depreciation expense using the straight-line method, you can use the following…
Q: General accounting 2.1.25
A: Explanation of Return on Investment (ROI):Return on Investment (ROI) measures the profitability of a…
Q: gross profit for 2010?? General Account
A: To compute BowWow's gross profit for 2010, follow these steps: 1. Calculate BowWow's Sales…
Q: The balance sheet of United Studios at December 31 showed assets of $76,000 and shareholders equity…
A: To find the liabilities, you can use the basic accounting equation: Assets = Liabilities +…
Q: Give correct solutionns
A: Step 1: Definition of Investing ActivitiesInvesting activities include cash transactions related to…
Q: Provide correct calculation for the price earnings ratio on these financial accounting question
A: Step 1: Define Price-Earnings (P/E) RatioThe Price-Earnings (P/E) Ratio is a valuation metric used…
Q: Solve this general account questions
A: To calculate the total standard cost for one unit of product, we need to add up the standard costs…
Q: Hii expert please given answer general accounting
A: Step 1: Define Cash Flow from Operating ActivityCash Flow from Operating Activity (CFO) represents…
Q: What are the variable expense per unit? General accounting
A: Step 1: Definition of Variable Expenses per UnitVariable expenses per unit refer to the costs that…
Q: Cost data?
A: Explanation of Direct Materials: Direct materials are raw materials that can be directly traced to…
Q: Hello tutor provide answer this financial accounting question
A: Step 1: Define Amortization ExpenseAmortization Expense is the process of systematically reducing…
Q: How much cash received from customers during the year?
A: Explanation of Net Sales: Net sales represents the total amount of revenue generated from the…
Q: need help this questions
A: To calculate the volume of sales in units required to achieve the target profit, we can use the…
Q: ???
A: Step 1:Direct labor efficiency variance is the difference between actual labor hours and budgeted…
Q: Walter manufacturing has a process costing system the assembly department had the following cost for
A: Explanation of Cost per Equivalent Unit:Cost per equivalent unit is the cost assigned to each unit…
Q: Compute the cash received from the sale of the equipment?
A: Explanation of Cash Received from Sale of Equipment:Cash received from the sale of equipment is the…
Q: Need answer general accounting
A: Step 1: Define Degree of Operating Leverage (DOL)The degree of operating leverage (DOL) measures how…
Q: Plant-wide predetermined overhead rate for the year?
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is an estimated cost…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define Net IncomeNet income is a comprehensive indicator of profitability that shows how…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define High-Low MethodThe high-low method is a technique used in cost accounting to estimate…
Q: Financial Accounting Question
A: Step 1: Introduction to cost of capitalCost of capital is the price a business pays to fund its…
Q: Given answer
A: Step 1: Define High-Low MethodThe high-low method is a cost estimation technique used to separate…
Q: None
A: Step 1: Define Defined-Benefit Pension PlanDefined-Benefit Pension Plans are designed by employers…
Q: Please help me.with this question general Accounting
A: To calculate the interest on a $25,000 note receivable at a 6% annual interest rate for 120 days,…
Q: Please provide correct solution this financial accounting question
A: Step 1: Define Preferred DividendThe dividend paid to the preferred stockholders is called a…
Q: Please given answer general accounting
A: 1. Contribution Margin Per UnitThe contribution margin per unit is the contribution margin divided…
Q: provide ans
A: To calculate the interest expense on July 1, use the bond interest formula: Interest Expense = Face…
Q: Find the dollar markup and percent markup ? General accounting
A: Step 1: Introduction to cost of a productThe cost of a product refers to the total amount of…
Q: Please give me true answer this financial accounting question
A: To calculate Krell Industries' dividend yield and equity cost of capital, we can use the following…
What is the materials price variance for this general accounting question?
Step by step
Solved in 2 steps
- The production cost for UV protective sunglasses is $5.50 per unit and fixed costs are $19,400 per month. How much is the favorable or unfavorable variance if 14,000 units were produced for a total of $97,000?Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25.000 units. The following cost data represents average cost per unit for 15,000 units of production. Using the cost data from Rose Company, answer the following questions: If 10,000 units are produced, what is the variable cost per unit? If 18,000 units are produced, what is the variable cost per unit? If 21,000 units are produced, what are the total variable costs? If 11,000 units are produced, what are the total variable costs? If 19,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? If 23,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? If 19,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred? If 25,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred?Baxter Company has a relevant range of production between 15,000 and 30,000 units. The following cost data represents average variable costs per unit for 25,000 units of production. Using the costs data from Rose Company, answer the following questions: A. If 15,000 units are produced, what is the variable cost per unit? B. If 28,000 units are produced, what is the variable cost per unit? C. If 21,000 units are produced, what are the total variable costs? D. If 29,000 units are produced, what are the total variable costs? E. If 17,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? F. If 23,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? G. If 30,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred? H. If 15,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred?
- The production cost for a waterproof phone case is $7 per unit and fixed costs are $23,000 per month. How much is the favorable or unfavorable variance If 5,500 units were produced for a total of $61,000?o Yealink Company produces a product that requires 5.0 standard pounds per unit. The standard price is $7.50 per pound. If 30,000 units used 72,000 pounds, which were purchased at $8.00 per pound, what is the direct materials (A) price variance, (B) quantity variance, and (C) cost variance?The standard material cost to produce 1 unit of product r is 6 pounds of material at a standar price of $50 per pound . In manufacturing 8000 units 47000 pounds of material we're used at a cost of $51 per pound . What is the direct material price variance
- Bellingham Company produces a product that requires 2.5 standard pounds per unit. The standard price is $3.75 per pound. If 15,000 units used 36,000 pounds, which were purchased at $4.00 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance?Tip Top Corp. produces a product that requires nine standard gallons per unit. The standard price is $8.5 per gallon. If 4,600 units required 42,200 gallons, which were purchased at $8.07 per gallon, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance?Woody Company produces a product that requires 2 standard gallons per unit. The standard price is $20 per gallon. If 4,000 units required 8,200 gallons which were purchased at $19.75 per gallon, what is the direct materials: A. price variance B. quantity variance C. cost variance
- o Yealink Company produces a product that requires 5.0 standard pounds per unit. The standard price is $7.50 per pound. If 30,000 units used 72,000 pounds, which were purchased at $8.00 per pound, what is the direct materials (A) price variance, (B) quantity variance, and (C) cost variance? 2. Direct lalbor variances a Yealink Company produces a product that requires 2 standard direct labor hours per unit at a standard hourly rate of $10 per hour. If 7,500 units used 30,900 hours at an hourly rate of $9.90 per hour, what is the direct labor (A) rate variance, (B) time variance, and (C) cost variance? 3. Factory overhead controllable variance a Yealink Company produced 7,500 units of product that required 2 standard direct labor hours per unit. The standard variable overhead cost per unit is $0.45 per direct labor hour. The actual variable factory overhead was $26,385. Determine the variable factory overhead contrallable variance.A company purchases 48000 pounds of materials. The materials price variance is $12000 favorable. What is the difference between the standard price and the actual price paid for the materials? $1.00 $4.00 $0.25 Cannot be determined from the data provided.Assume the following: . The standard price per pound is $2.00. The standard quantity of pounds allowed per unit of finished goods is 4 pounds. · • The actual quantity of materials purchased and used in production is 50,300 pounds. • The actual purchase price per pound of materials was $2.30. The company produced 13,000 units of finished goods during the period. What is the materials price variance? ● Multiple Choice $15,593 U $15,090 F $15,090 U $15,593 F