O p = 0.30, z = 0.803, p-value = 0.041 P = 0.208, z = -1.290, p-value = 0.098 Op = 0.75, z = -1.32, p-value = 0.599 A O P = 0.208, z = -0.250, p-value = 0.401.
O p = 0.30, z = 0.803, p-value = 0.041 P = 0.208, z = -1.290, p-value = 0.098 Op = 0.75, z = -1.32, p-value = 0.599 A O P = 0.208, z = -0.250, p-value = 0.401.
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:P = 0.30, z = 0.803, p-value = 0.041
P = 0.208, z = -1.290, p-value = 0.098
P = 0.75, z = -1.32, p-value = 0.599
P = 0.208, z = -0.250, p-value = 0.401

Transcribed Image Text:Use the following information to answer the
question. A researcher is wondering whether
the drinking habits of adults in a certain region
of the country are in the same proportion as the
general population of adults. Suppose a recent
study stated that the proportion of adults who
reported drinking once a week or less in the last
month was 0.26. The null hypothesis for this
test is Ho: p = 0.26 and the alternative
hypothesis is Hap<0.26. The researcher
collected data from 150 surveys he handed out
at a busy park located in the region.
To continue the study into the drinking habits of
adults, the researcher decides to collect data
from adults working in "white collar" jobs to see
whether their drinking habits are in the same
proportion as the general public. The null
hypothesis for this test is Ho: p = 0.26 and the
alternative hypothesis is Ha: p<0.26. The
researcher collected data from a random sample
of 120 adults with "white collar" jobs of which
25 stated that they drank once a week or less in
the last month. Assume that the conditions that
must be met in order for us to use the N(0, 1)
distribution as the sampling distribution are
satisfied. Find the values of the sample
A
proportion, p, the test statistic, and the p-value
associated with the test statistic. Round all
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 6 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman