Nevada Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate $ 3.00 per ounce 6.4 ounces 0.4 hours. 0.4 hours $ 13.00 per hour S 5.00 per hour The company reported the following results concerning this product in March. Originally budgeted output 4,800 units Actual output Raw materials used in production 4,900 units 30,230 ounces 1,910 hours 32,600 ounces Actual direct labor-hours Purchases of raw materials Actual price of raw materials Actual direct labor rate Actual variable overhead rate Direct materials Direct labor Variable overhead S S S O $3,136 F O $3,260 F O $3,136 U O $3,260 U Standard Cost Per Unit S S S 2.90 per ounce 12.40 per hour 4.90 per hour 19.20 5.20 2.00 The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct the materials are purchased. The materials price variance for March is: erials purchases variance is computed when
Master Budget
A master budget can be defined as an estimation of the revenue earned or expenses incurred over a specified period of time in the future and it is generally prepared on a periodic basis which can be either monthly, quarterly, half-yearly, or annually. It helps a business, an organization, or even an individual to manage the money effectively. A budget also helps in monitoring the performance of the people in the organization and helps in better decision-making.
Sales Budget and Selling
A budget is a financial plan designed by an undertaking for a definite period in future which acts as a major contributor towards enhancing the financial success of the business undertaking. The budget generally takes into account both current and future income and expenses.


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps









