Assume the following information appears in the standard cost card for a company that makes only one product: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Direct materials 5 pounds $ 11.00 per pound $ 55.00 Direct labor 2 hours $ 17.00 per hour $ 34.00 Variable manufacturing overhead 2 hours $ 3.00 per hour $ 6.00 During the most recent period, the following additional information was available: 20,000 pounds of material was purchased. The materials price variance was $10,000 F. All of the material that was purchased was used to produce 3,900 units. 8,000 direct labor-hours were recorded at a total cost of $132,000. What is the actual price per pound of materials?
Assume the following information appears in the standard cost card for a company that makes only one product: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Direct materials 5 pounds $ 11.00 per pound $ 55.00 Direct labor 2 hours $ 17.00 per hour $ 34.00 Variable manufacturing overhead 2 hours $ 3.00 per hour $ 6.00 During the most recent period, the following additional information was available: 20,000 pounds of material was purchased. The materials price variance was $10,000 F. All of the material that was purchased was used to produce 3,900 units. 8,000 direct labor-hours were recorded at a total cost of $132,000. What is the actual price per pound of materials?
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
Assume the following information appears in the
Standard Quantity or Hours | Standard Price or Rate | Standard Cost | |||
---|---|---|---|---|---|
Direct materials | 5 | pounds | $ 11.00 | per pound | $ 55.00 |
Direct labor | 2 | hours | $ 17.00 | per hour | $ 34.00 |
Variable manufacturing overhead | 2 | hours | $ 3.00 | per hour | $ 6.00 |
During the most recent period, the following additional information was available:
- 20,000 pounds of material was purchased.
- The materials price variance was $10,000 F.
- All of the material that was purchased was used to produce 3,900 units.
- 8,000 direct labor-hours were recorded at a total cost of $132,000.
What is the actual price per pound of materials?
Expert Solution
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education