Neptune circles the Sun at a distance of 4.50 x 1012 m once every 164 years. Saturn circles the Sun at a distance of 1.43 x 1012 m. What is the orbital period of Saturn? a) 88.6 y 702 b) 109 h C) 29.4 y d) 304 y Boş bırak
Q: What is the distance from an asteroid to a sun
A:
Q: The planet Mars is orbited by two small moons, Phobos and Deimos. Both moons have circular orbits.…
A: We have two moons with radius of orbits a1=9377 km and a2=23460 km with time period of orbit…
Q: 2.0 Moons of Jupiter 1.0 Moons of Saturm 05 04 06 0.8 1.0 12 1.4 1.6 The diagram shows two graphs of…
A: (a) By Kepler's third law, T2 is directly proportional to R3. Hence, the graph is straight line.
Q: A satellite is placed in orbit 8.10 x 10 m above the surface of Jupiter. Jupiter has a mass of 1.90…
A: Given Height of satellite h = 8.1 × 105 m Mass of Jupiter M = 1.9 × 1027 Kg Radius of Jupiter R…
Q: 13) A minor planet, Dwovy, is found to be orbitting the sun at an average distance of 3 A.U ( A.U…
A:
Q: Use this equation to calculate the speed of the Moon relative to Earth, as it orbits, assuming the…
A: spped of moon(vmoon)=2πrtr is radius of orbit=384467 kmtime for one orbit=27.32 days=27.32×24…
Q: GPS (Global Positioning System) satellites orbit at an altitude of 2.3x107 m. Part A Find the…
A:
Q: A 3kg ball is traveling 10m/s diagonally when it strikes a horizontal surface. The ball bounces off…
A:
Q: Approximately one billion years ago, the Moon orbited the Earth much closer that it does today. The…
A: The equation to calculate linear velocity in a circular orbit is given by: v=2πRT Here, v is the…
Q: The time separating high tides is 12 hours and 25 minutes. Assume that the high tide occurs at 2:18…
A: (a) Since the time separating high tides is 12 hours and 25 minutes, and the high tide occurs at…
Q: 1. In comet Halley's orbit around the sun, the minimum distance between the comet and the sun in…
A:
Q: Assume the earth's mass is 73.13 x 1025 kg, and radius is 27.06 x 103 miles, what would be the…
A: Given data: Mass (M) = 77.13 × 1025 kg Radius (r) = 27.06 × 103 miles G = 6.67 × 10-11 Nm2/kg2…
Q: Two exoplanets, UCF1.01 and UCF1.02 are found revolving around the same star. The period of planet…
A:
Q: Find the ratio of the mass of Jupiter to that of the Earth based on data in this table.
A: Given : 1 km3/year2 = 1.0041778 x 10-6 m3/s2 For Earth, r 3T 2 = 1.01 x 1019…
Q: A planet with mass 8.07x1023 kg orbits a star with mass 1.18x1030 kg. The orbit is circular, and the…
A:
Q: On Earth, a 58 kg astronaut weighs 568.4 Newtons. What would she weigh if she landed on Jupiter's…
A: Given:Mass of Io = Radius of Lo= The gravitational acceleration at Lo is calculated as:Plugging…
Q: Planet X orbits the star Omega with a "year" that is 492 days long. Planet Y circles Omega at four…
A: Given: Planet X orbits the star Omega with a "year" that is 492 days long. Planet Y circles Omega…
Q: According to Lunar Laser Ranging experiments the average distance LM from the Earth to the Moon is…
A: Given, Revolution time of moon, T=27.5×24×3600 s Orbital radius, a=3.85×105 km. Specific data:…
Q: You are working at a summer internship for NASA, working to study exoplanets (planets we have…
A:
Q: Question 18
A: Given:
Q: A planet with mass 4.83x1023 kg orbits a star with mass 6.95x1030 kg. The orbit is circular, and the…
A: Given Mass of the star is M=6.95×1030 kg Universal gravitational constant is G=6.67×10-11 N.m2/kg2…
Q: 2 Jupiter is 4.52 AU away from the sun. What is the orbital period of Jupiter in Earth years?
A: To solve this problem we have to use Kepler's law.
Q: Ganymede is a moon of Jupiter (mass = 1.90 x 1027 kg). It orbits Jupiter in a circle of radius 1.07…
A: Given Mass of Jupiter M =1.9*1027 kg Radius r = 1.07*109 m
Q: According to Lunar Laser Ranging experiment the average distance LM from the Earth to the Moon is…
A: 1) Average distance between Earth and Moon is given as: LM = 3.89 × 105 km= 3.89 × 108 m 2) Time…
Q: In the year 8000 (Y8K) the mass of the Earth has increased (due to excessive space mining). As a…
A:
Q: Apollo11's revolution around the Moon was adjusted to an average orbit of 111 km. The radius of the…
A:
Q: Kelper's second law relates between them : O A. The time period of rotation of the orbiting planet…
A: The gravitational field of the sun, is the reason behind which the planets revolve around the sun.…
Q: Astronomical observations of our milky way galaxy indicate that it has a mass of about 8x1011 solar…
A: 1 solar mass = 1.989e+30 kg 1 Light year = 9.461e+15 m Given, mass of milky way is M = 8x1011 solar…
Q: Calculate mass of the Earth
A: Answer : Consider the mass of the earth is M , mass of the moon is m , the average distance from…
Q: A number of gas giant planets orbiting other stars at distances less than 1 A.U. have been…
A: Hey there, since you have asked multiple questions we have solved the first three for you. Please…
Q: Assume the earth's mass is 85.47 x 1025 kg, and radius is 51.93 x 103 miles, what would be the…
A: Data provided: Mass (M) = 85.47 × 1025 kg Radius (r) = 51.93 × 103 miles G = 6.67 × 10-11 Nm2/kg2…
Q: At a given point above the surface of the Earth, the gravitational acceleration is equal to 5.4…
A: Given data: Acceleration due to gravity at given altitude (gh) = 5.4 m/s2 Mass of earth (M) =…
Q: According to Lunar Laser Ranging experiments the average distance Lm from the Earth to the Moon is…
A: Answer : Consider the mass of the moon is m , the mass of the earth is M , the average distance…
Q: A planet of mass m= 8.45 x 1024 kg is orbiting in a circular path a star of mass M= 6.95 x 1029 kg.…
A:
Q: A planet with mass 9.69x1023 kg orbits a star with mass 9.21x1030 kg. The orbit is circular, and the…
A:
Q: The earth takes 365.256 days to go around the sun and 23 hours 56 min and 4.0905 s to revolve about…
A: Given:- The earth takes 365.256 days to go around the sun and 23 hours 56 min and 4.0905 s to…


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps

- What is the radius of geosynchronous orbit around the earth? (where the period of orbit is the same as the earths rotational period) Using the mass of the earth as me = 5.98 x 1024 kg and the sidereal day as 23 hours 56 minutes and 4.0905 s. Number UnitsAssume the earth's mass is 80.004 x 1025 kg, and radius is 35.532 x 103 miles, what would be the gravitational acceleration on such an planet in unit of m/s2? Use G=6.67x 10 -11 Nm2/kg2.According to Lunar Laser Ranging experiment the average distance LM from the Earth to the Moon is approximately 3.91 x 105 km. The Moon orbits the Earth and completes one revolution relative to the stars in approximately 27.5 days (a sidereal month). Calculate the orbital velocity of the Moon in m/s. Answer: Choose...
- Two planets orbit a star. You can ignore the gravitational interactions between the planets. Planet 1 has orbital radius r₁, and planet 2 has r₂ = 4r₁ Planet 1 orbits with period T₁ Planet 2 orbits with period A. T₂ = -1/T₁ B. T₂=2T₁ C. T₂ = 4T₁ D. T₂=8T₁The moon's period of revolution around the Earth is 27.3 d. How far away is the moon from the surface of the Earth? O A) 1.33× 107 m B) 3.83 × 108 m C) 3.77 × 108 m D) 4.88 × 10⁹ mConsider the Earth's orbit around the Sun to be circular with radius R = 9.30 x 107 mi and it takes 365 days to complete one revolution. What is the distance Earth traveled for one revolution (circumference of a circle is 2??2πR )?
- B) what is the period of the orbit, in hours?The orbit of a planet around the sun is : O A. hyperbolic. O B. parabolic. OC. elliptic. OD. circular.The moon on Mars Phobos ( Fear) and Deimos ( Terror) are very close to the planet compared to Earth's Moon. Their orbital radii are 9,376 km and 23,463.2 km respectively. A) what is the orbital speed of Phobos to that of Deimos? B) If the period of Phobos orbits 7hr 39.2 min, what is the mass of Mars? C) Calculate the orbital period of Deimos.
- According to Lunar Laser Ranging experiment the average distance LM from the Earth to the Moon is approximately 3.92 x 105 km. The Moon orbits the Earth and completes one revolution relative to the stars in approximately 27.5 days (a sidereal month). Calculate the orbital velocity of the Moon in m/s. Answer: Choose...Planet X with a radius of 4.0 Rearth⊕ is found orbiting a star of mass 0.80M⊙ . The eccentricity of its orbit is 0.05, and at its farthest approach to the star, it is 0.63 AU away, while at its closest approach to the star, it is 0.57 AU away. a. How long does it take Planet X to make a complete orbit around its star in years? b.The semi major axis of the planet is changed such that its closest approach to the star is now 2.9 AU. Would the gravitational force exerted by the star on Planet X increase or decrease? By what factor? Would the gravitational force exerted by Planet X on the star increase or decrease? By what factor? c. The mass of the star was increased to 2.4M⊙ . Would the gravitational force exerted by it on Planet X increase or decrease? By what factor? Would the gravitational force exerted by Planet X on the star increase or decrease? By what factor? d. What must the mass of Planet X be in Mearth⊕ such that an astronaut on its surface would have the same weight as…According to Lunar Laser Ranging experiments the average distance LM from the Earth to the Moon is approximately 3.85 × 10° km. The Moon orbits the Earth and completes one revolution in approximately 27.5 days (a sidereal month). Select the correct expression to calculate the velocity of the Moon. Select one: L'M O a. UM 2nLM O b. UM Тм O c. UM LM Тм 2nLM TM O d. UM