Related questions
Question
21aa..no handwritten
![3. A proton moving at 3 x 10 m/s is projected at an angle of 30° above a horizontal plane. If an electric
field of 400 N/C is directed downwards, how long does it take the proton to return to the horizontal
plane? (Ignore gravity.) [mProton = 1.67 x 10-27 kg. Proton +1.6x 10¹ C.] 7.8 x 10's
=](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fedbbbdd2-f33d-494b-9510-b218b96e9380%2F3c56e725-975d-45c1-9a0d-f6c8fbd8484b%2Fvt9ym9o_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:3. A proton moving at 3 x 10 m/s is projected at an angle of 30° above a horizontal plane. If an electric
field of 400 N/C is directed downwards, how long does it take the proton to return to the horizontal
plane? (Ignore gravity.) [mProton = 1.67 x 10-27 kg. Proton +1.6x 10¹ C.] 7.8 x 10's
=
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images
