Muckenthaler Company sells product 2005WSC for $20 per unit. The cost of one unit of 2005WSC is $18, and the replacement cost is $17. The estimated cost to dispose of a unit is $4, and the normal profit is 40%. At what amount per unit should product 2005 WSC be reported, applying lower-of-cost or market?
Q: Amanda would like to organize BAL as either an LLC (taxed as a sole proprietorship) or a C…
A: Step 1. Scenario 1: BAL Organized as an LLC (taxed as a sole proprietorship)1. Income…
Q: Hello tutor please given answer Accounting not use chart gpt
A: Step 1: Define Book ValueThe book value of a company denotes the value stated on the balance sheet…
Q: franklin company's account details
A: Step 1: Understanding the ProcessThe lower-of-cost-or-net realizable value (LCNRV) rule is applied…
Q: S5f
A: Explanation of Average Collection PeriodThe average collection period measures the average number of…
Q: Financial accounting
A: Step 1: The total Cost Larry would expect in April if he drove the car was 1,529 miles is the sum of…
Q: provide answer for this Subject: general account questions
A: Given Data:Inventory Categories: Cameras, Camcorders, DVDsCost Data:Cameras: $10,280Camcorders:…
Q: expert answer wanted
A: To calculate the current federal income tax liability for Cullumber Corp. as of December 31, 2018,…
Q: tutor give proper answer with short details subject is general account
A: Step 1: Understanding the Lower-of-Cost-or-Market RuleThe lower-of-cost-or-market (LCM) rule…
Q: Hi tell correct answer for this Handbags Sub: Account
A: Step 1: Identify the Relevant InformationThe following information is provided in the problem:Units…
Q: I want to correct answer accounting questions
A: Explanation: The formula to calculate internal growth rate is as follows:Internal growth rate = (ROA…
Q: expert solve it. Subject:- general account
A: Gross income from operations$80,000 Add: Dividend received$60,000 Tentative DRD limit ($60,000 *…
Q: What is its account receivable turnover on these general accounting question?
A: Step 1: Define SalesA company can sell goods for cash or credit. Cash sales are recorded in the cash…
Q: Jimmy owns two parcels of real estate, Tara and Sundance. Tara is worth $150,000 and Sundance is…
A: Step 1:The gross estate includes the total value of all valuable assets and property owned by an…
Q: Montana oversees the Coffee Bean Division at the Sarasota Corp., and she is evaluating different…
A: Let's solve this step by step:1. Calculate the per-pound variable cost: - Variable costs: $123,272…
Q: Please provide this question solution accounting
A: Step 1: Define Sunk CostsSunk cost is a term used in cost accounting to refer to costs that have…
Q: Serebin Company applied FIFO to its inventory and got the following results for its ending…
A: Detailed explanation: Lower of Cost or Market (LCM) The Lower of Cost or Market (LCM) concept is an…
Q: Need help with this general accounting question please solve
A: Step 1: Define Net SalesNet sales are gross sales after adjusting for sales returns and allowances…
Q: What is answer?
A: Explanation of Appropriation of Retained Earnings: This is an internal accounting designation where…
Q: Pharoah Co. at the end of 2017, its first year of operations, prepared a reconciliation between…
A: First, let's understand the reconciliation:Pretax financial income: $35,50,000Estimated litigation…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Sustainable Growth RateThe sustainable growth rate indicates the maximum rate of…
Q: 68.
A: The correct answer is:b) Meets all revenue criteria plus specific conditions Explanation:Special…
Q: Provide correct answer Accounting question
A: Key TermsSelling Price: This is how much Lansbury charges for each hairbrush ($20).Variable Costs:…
Q: general accounting question
A: Step 1: Define Manufacturing OverheadManufacturing overhead is the sum total of all the indirect…
Q: Solution to both Question
A: Explanation of Gross Profit Method: This is a technique used to estimate inventory when actual…
Q: Accounting 1 - SLO 2 John Doe started his business, Copy Specialties, Inc., on January 5,…
A: The Income Statement shows the company's revenues and expenses during a particular period. It starts…
Q: Can you answer the financial accounting question?
A: Step 1: Define Cash FlowThe movement of cash or money in and out of the organization is termed cash…
Q: ANSWER PLEASE
A: Step 1: Calculate the Sales for 2018We know that sales increased by 5.4% from 2017 to 2018. The…
Q: Jay has net income solution this accounting question
A: Step 1: Define Price-Earnings RatioIn the price-earnings ratio, the price refers to the market price…
Q: Perry acquired 80% of Salt on 1/1/2021 for $720,000 when Salt's equity consisted of $300,000 in…
A: Requirement 1: Goodwill What is goodwill? Goodwill refers to the amount that Perry paid for Salt,…
Q: Enter the missing dollar amounts for the income statement for each of the following independent…
A: Case AGoods Available for Sale = Beginning Inventory + Purchases = $11,080+ $4880 = $15,960Cost of…
Q: I am waiting for both answer
A: A. The total manufacturing costs is calculated by adding direct materials, direct labor, and…
Q: Kate Company purchased a tractor at a cost of $180,000. Please provide solution these general…
A: Step 1: Define Straight-Line DepreciationThe straight-line depreciation method for items of…
Q: Business 123 Introduction to Investment May I please have an expert explore various hard asset…
A: Precious Metals Investing in precious metals, which include gold, silver, platinum, and palladium,…
Q: I want to correct answer accounting
A: Step 1: Define Overhead Allocation RatesOverhead allocation rates are the rates used to allocate the…
Q: Maddox resources has credite given answer accounting questions
A: Explanation for 1: We are required to calculate the amount of average accounts receivable from the…
Q: 8
A: c) EastwoodNorthWestTotalProfit ratio87520/20Beginning capital31,90041,80051,700 Net income…
Q: Need Only correct answer
A:
Q: IFRS require that assets must be assessed for indications of impairment Select one: a. when…
A: Asset impairment occurs when the carrying amount of an asset exceeds its recoverable amount. The…
Q: Please need answer
A:
Q: The Lansing Corporation provides you with the following information for the year ended 12/31/24:…
A: Statement of Cash Flows (Indirect Method) for Lansing Corporation Step-by-Step Calculations1.…
Q: Financial accounting
A: Step 1: Define Overhead RateCompanies estimate predetermined overhead rates at the beginning of the…
Q: If you give me wrong answer I will give you unhelpful rate on these general accounting question
A: Step 1: Define Cash Conversion CycleThe cash conversion cycle is calculated by adding days inventory…
Q: Granite Peak Construction mixes concrete using a 3:2:1 ratio of cement, sand, and gravel. If one…
A: Step 1: Given, Granite Peak Construction mixes concrete using a 3:2:1 ratio of cement, sand, and…
Q: What is total production cost?
A: 4 workers with complete full shifts x 3 batches per worker = 12 batches Raw materials cost = 150 per…
Q: please help solve this problem, thank you!
A: The net change in cash flow is equal to the sum of cash flow from operating, investing and financing…
Q: Total Production Cost.
A: Explanation of Batch Costing: Batch costing is a method of cost accounting used when products are…
Q: Question Dupont analysis
A: Explanation of DuPont Analysis: This is a financial analysis framework that breaks down ROE into…
Q: Milton company uses a standard cost system given answer accounting questions
A: Step 1: Define Direct Labor Efficiency VarianceThe direct labor efficiency variance is a…
Q: I want to correct answer general accounting
A: Step 1: Calculate revenue from selling at the split-off pointStep 2: Calculate profit from selling…
Q: I need this accounting question
A: Step 1: Define Variable CostingThe variable costing income statement is prepared only for internal…
general account questions
Step by step
Solved in 2 steps
- please solve it. NOTE: General AccountSubject :- General AccountCarla Vista Company sells product 1976NLC for $20 per unit. The cost of one unit of 1976NLC is $21, and the replacement cost is $20. The estimated cost to dispose of a unit is $4, and the normal profit is 30% of selling price. At what amount per unit should product 1976NLC be reported, applying lower-of-cost-or-market?
- Sheridan Company sells product 2005WSC for $65 per unit. The cost of one unit of 2005WSC is $62, and the replacement cost is $61. The estimated cost to dispose of a unit is $6, and the normal profit is 40% of selling price. At what amount per unit should product 2005WSC be reported, applying lower-of-cost-or-market? a.) $61. b.) $59. c.) $62. d.) $33.Oriole Company sells product 1976NLC for $31.00 per unit. The cost of one unit of 1976NLC is $30, and the replacement cost is $29.00. The estimated cost to dispose of a unit is $4.00, and the normal profit is 40% of the selling price. At what amount per unit should product 1976NLC be reported, applying lower-of-cost-or-market? $29.00. $27.00. $30.00.Sunland Company sells product 2005WSC for $70 per unit and uses the LIFO method. The cost of one unit of 2005WSC is $67, and the replacement cost is $66. The estimated cost to dispose of a unit is $6, and the normal profit is 40% of the selling price. At what amount per unit should product 2005 WSC be reported, applying lower - of - cost - or - market? Select answer from the options below $66. $36. $64. $67.
- Blossom Company sells product 2005WSC for $90 per unit. The cost of one unit of 2005WSC is $87, and the replacement cost is $86. The estimated cost to dispose of a unit is $6, and the normal profit is 40% of selling price. At what amount per unit should product 2005WSC be reported, applying lower-of-cost-or-market? $86. $87. $48. $84.XYZ Company sells a product for $45 per unit. The cost of one unit is $36. The estimated cost to complete a unit is $8, and the estimated cost to sell is $5. At what amount per unit should the product be reported, applying lower-of-cost-or-net realizable value? 0 37 Ⓒ 49 0 36 O 32A product is currently reported on the balance sheet at a cost of $29. The selling price of the product is currently $30 and disposal costs are $3. If the company had to buy the product today, it would pay $28. The product has a normal profit margin on sales of 30%. What amount should the product be valued at under each of the following methods? Lower of Cost or Market (LCM) Lower of Cost of Net Realizable Value (LCNRV)
- company normally sells its product for $20 per unit. However, the selling price has fallen to $15 per unit. This company's current FIFO inver onsists of 200 units purchased at $16 per unit. Net realizable value has now fallen to $13 per unit. What is the amount of the lower cost of m djustment the company must make as a result of this decline in value? Multiple Choice $1,000. $1,400. $400. $800.Kando Company incurs a $11.00 per unit cost for Product A, which it currently manufactures and sells for $18.50 per unit. Instead of manufacturing and selling this product, the company can purchase it for $4.00 per unit and sell it for $16.00 per unit. If it does so, unit sales would remain unchanged and $4.00 of the $11.00 per unit costs of Product A would be eliminated. 1. Prepare Incremental cost analysis. Should the company continue to manufacture Product A or purchase it for resale? (Round your answers to 2 decimal places.) Selling price per unit Cost per unit to make Cost per unit to buy Cost per unit not eliminated if bought Income per unit Company should: Make BuyGiven the historical cost of product Dominoe is $37, the selling price of product Dominoe is $40, costs to sell product Dominoe are $2, the replacement cost for product Dominoe is $36, and the normal profit margin is 20% of sales price, what is the amount that should be used to value the inventory under the lower-of-cost-or-market method?