Mountaineer Co. produces and sells stylish jackets. Below is the information for the year 2023: Selling price: $30.00 per jacket Production (manufacturing costs): $7.00 per jacket Selling & administration: $3.00 per jacket Production (manufacturing costs): $1,500,000 per year Selling & administration: $1,200,000 per year During 2023, the company produced 500,000 jackets and sold 450,000 jackets. There was no beginning inventory. What is the net income under variable costing?
Q: Hii expert please given correct answer general accounting question
A: Step 1:The formula to calculate the accounts payable period is as follows: Accounts payable period =…
Q: Yam Corporation plans to sell 53,000 units of its single product in March. The company has 3,600…
A: Concept of Units Planned to Sell: Units planned to sell refer to the number of product units a…
Q: UNESCO Mining Co. acquired mineral rights for $55,500,000. The mineral deposit is estimated at…
A: Step 1: Information providedMineral Acquisition Cost = $55,500,000Total Mineral Deposit = 37,000,000…
Q: Correct answer
A: Explanation of Inventory Turnover:Inventory turnover measures how efficiently a company manages its…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Present ValueAn investment's present value refers to the total required today's costs…
Q: Provide solution this general accounting question
A: Step 1:First calculate the discount note: Discount = Face value * Discount rate * 90/360 days…
Q: general account
A: The correct answer is:C. Depreciation Expense for $20,000 and credit Accumulated Depreciation for…
Q: Can you please give me correct answer the general accounting question?
A: To calculate the Return on Assets (ROA) for Duke Tire Company, we use the following formula: ROA =…
Q: Sydney Group reports a net income of $50,000 for 2019. At the beginning of 2019, Sydney Group had…
A: To calculate the Return on Assets (ROA), we use the following formula:ROA=Net Income/Average Total…
Q: I need this question answer general accounting question
A: Step 1: Define Cost of Goods Sold (COGS)The cost of goods sold or the cost of sales is the amount…
Q: Craft Company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of…
A: To determine the sales volume for Craft Company, we use the difference between the net operating…
Q: Veer Trucking raised $280 million in new debt and used this to buy back stock. After the recap,…
A: Step 1: Calculate the number of shares repurchasedThe stock price after the recap is $7. Therefore,…
Q: What is the answer?
A: Step 1: Calculate the net amount: Subtract the returned merchandise value from the original sales…
Q: Sub. Financial Account
A: Step 1: Understand LCNRVUnder the LCNRV rule:Calculate the Net Realizable Value (NRV):…
Q: General Accounting
A: The gross margin is a measure of how much money a company retains from its sales after covering the…
Q: Summit electronics had a beginning account receivable balance solution general accounting question
A: Step 1: Introduction to accounts receivableAccounts receivable refers to the customers who have…
Q: Hii expert please given correct answer general accounting question
A: Step 1: Define SalesTotal sales is the amount of revenue generated by the business by selling goods…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Calculation of Total Purchase CostPurchase Price = $95 per shareCommission on Purchase =…
Q: Expense when the year end adjusting journal entry is made ?
A: Step 1: Define Bad Debt ExpenseBad debt expense refers to the expense that is based on estimates and…
Q: Last year, Stephen Company had 20,000 units in its ending inventory. During the year, Stephen…
A: Key InformationOperating income under variable costing was $9,600 higher than under absorption…
Q: Don Co. has total assets of $8,500,000 and a total asset turnover of 2.54 times. Assume the return…
A: Concept of Total Asset TurnoverTotal Asset Turnover is a measure of how efficiently a company uses…
Q: Please Give me answer general accounting
A: Explanation: In the given case, we are required to calculate the debt to equity ratio of Lincoln…
Q: What is the company's dividend yield on these financial accounting question?
A: Step 1: Define Dividend YieldThe shareholders of a firm are usually bifurcated into two categories,…
Q: Subject:-- general account
A: The correct answer is:D. fixed expense. ExplanationUnder the variable costing method:Fixed factory…
Q: I want to correct answer general accounting question
A: Step 1: Definition of Accumulated Other Comprehensive Income (AOCI)Accumulated Other Comprehensive…
Q: Rutherford Company's records indicate the following information for the year: Merchandise inventory,…
A: To determine the cost of missing inventory, we will calculate the estimated ending inventory using…
Q: GIVE ME ANSWER
A: Using DuPont Analysis- ROE = Net Profit Margin * Total Asset Turnover * Equity Multiplier ROE =…
Q: Hi expert provide correct answer
A: Step 1 Calculate Calder's Profit Margin. Given :- Sales/Total Assets = 2.4…
Q: Financial Accounting Question Provide solution this question
A: Step 1: Define WACCThe firm's WACC is its weighted average cost of capital, which accounts the cost…
Q: First month and incurred the following costs ? General accounting
A: Step 1: Define Absorption CostingAbsorption costing is the costing method required by the accounting…
Q: Pioneer Corporation uses process costing. The following data pertain to its Assembly Department for…
A: Approach to solving the question: To calculate the equivalent units of production for the Assembly…
Q: Kindly help me with general accounting question
A: The Smith Company follows the cash basis of accounting, meaning it recognizes revenue only when cash…
Q: Pacific Ink had a beginning work-in-process inventory of $821,960 on October 1. Of this amount,…
A: Part (a): Compute the Equivalent Units• Step 1: Determine units transferred out• Step 2: Calculate…
Q: provide general account questions answer
A: Calculation and ExplanationWe need to determine the Ending Inventory (as counted) based on the…
Q: Your firm has an average collection period of 27 days. The current practice is to factor all…
A: Step 1: Formula for Effective Cost of Borrowing The effective cost of borrowing (ECB) can be…
Q: financial account
A: To determine the equivalent units of production (EUP) for February using the weighted average…
Q: General accounting
A: Step 1: Definition of actual total direct materials costThe actual total direct materials cost is…
Q: Financial Accounting Question need answer please
A: Step 1: Define Real Risk-free RateThe real risk-free interest rate refers to the anticipated…
Q: Stevens Company started the year with an inventory cost of $145,000. During the month of January,…
A: Step 1: Identify Given InformationBeginning Inventory (January 1): $145,000Purchases (during…
Q: A business purchased equipment for $165,000 on January 1, 2021. The equipment will be depreciated…
A: Step 1: Introduction to depreciationDepreciation is referred to a method of expensing the cost of a…
Q: During its first year of operations, Nile.com reported an operating loss of $15 million for…
A: When a company incurs an operating loss, it cannot offset that loss against income for the current…
Q: Crane and Loon Corporations, two unrelated C corporations, have the following transactions for 2015:…
A: Step 1: Determine the DRD PercentageFor domestic corporations, the DRD percentage depends on the…
Q: Don't Use Ai
A: Concept of Return on Assets (ROA)Return on Assets measures a company's profitability relative to its…
Q: Get correct solution for this accounting question
A: Step 1:First calculate the interest expense for the year 2021: Interest expense = Beginning lease…
Q: Suppose pre-tax earnings are $100,000.00 and the corporate tax rate is 42%. How much additional…
A: To calculate how much additional money a business owner can receive by declaring earnings as…
Q: Young and Old Corporation (YOC) uses two aging categories to estimate uncollectible accounts.…
A: Concept of Aging of Accounts ReceivableThe aging of accounts receivable is a method used to…
Q: What are the equivalent units for direct materials?
A: Step 1: Understand Equivalent Units for Direct MaterialsDirect materials are added at the beginning…
Q: Question
A: Explanation of Credit Terms (3/10, n/30)Credit terms like "3/10, n/30" indicate the conditions under…
Q: Please answer
A: To determine the number of widgets the firm must sell for its EBIT (Earnings Before Interest and…
Q: Kindly help me with accounting questions
A: Step 1: Definition of Unit CostUnit Cost: Unit cost is the total cost incurred to produce one unit…
What is the net income under variable costing on these general accounting question?
Step by step
Solved in 2 steps
- Quality Fender, which uses a standard cost system, manufactured 20,000 boat fenders during 2024. The 2024 revenue and cost information for Quality follows: 1(Click the icon to view the revenue and cost information.) Assume each fender produced was sold for the standard price of $40, and total selling and administrative costs were $350,000. Prepare a standard cost income statement for 2024 for Quality Fender. (Use a minus sign or parentheses to enter any contra expenses. Enter all other amounts as positive numbers.) Quality Fender Standard Cost Income Statement For the Year Ended December 31, 2024 (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13)…Great Fender, which uses a standard cost system, manufactured 20,000 boat fenders during 2024. The 2024 revenue and cost information for Great follows: 1(Click the icon to view the revenue and cost information.) Assume each fender produced was sold for the standard price of $60, and total selling and administrative costs were $450,000. Prepare a standard cost income statement for 2024 for Great Fender. (Use a minus sign or parentheses to enter any contra expenses. Enter all other amounts as positive numbers.) Great Fender Standard Cost Income Statement For the Year Ended December 31, 2024 (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13)…shrad
- he production cost information for Blossom's Salsa is as follows: Blossom's Salsa Production Costs April 2020 Production 23,000 Jars of Salsa Ingredient cost (variable) $13, 800 Labor cost (variable ) 9,660 Rent (fixed) 4, 300 Depreciation (fixed) 6,000 Other (fixed) 1,400 Total $35, 160 The company is currently producing and selling 345,000 jars of salsa annually. The jars sell for $7.00 each. The company is considering lowering the price to $6.30. Suppose this action will increase sales to 391, 000 jars. What is the incremental cost associated with producing an extra 46, 000 jars of salsa?Best Fender, which uses a standard cost system, manufactured 20,000 boat fenders during 2024. The 2024 revenue and cost information for Best follows: (Click the icon to view the revenue and cost information.) Assume each fender produced was sold for the standard price of $30, and total selling and administrative costs were $150,000. Prepare a standard cost income statement for 2024 for Best Fender. (Use a minus sign or parentheses to enter any contra expenses. Enter all other amounts as positive numbers.) Gross Profit Operating Income (Loss) Best Fender Standard Cost Income Statement For the Year Ended December 31, 2024 CEP Data table Sales Revenue Cost of Goods Sold (at standard) Direct materials cost variance Direct materials efficiency variance Direct labor cost variance Direct labor efficiency variance Variable overhead cost variance Variable overhead efficiency variance Fixed overhead cost variance Fixed overhead volume variance Print Done $ 600,000 191,240 7,250 F 5,960 U 460 U…Best Fender, which uses a standard cost system, manufactured 20,000 boat fenders during 2024. The 2024 revenue and cost information for Best follows: (Click the icon to view the revenue and cost information.) Assume each fender produced was sold for the standard price of $70, and total selling and administrative costs were $550,000. Prepare a standard cost income statement for 2024 for Best Fender. (Use a minus sign or parentheses to enter any contra expenses. Enter all other amounts as positive numbers.) Gross Profit Dest renver Standard Cost Income Statement For the Year Ended December 31, 2024 Show Transcribed Text Sales Revenue Cost of Goods Sold (at standard) Direct materials cost variance Direct materials efficiency variance Direct labor cost variance Direct labor efficiency variance Variable overhead cost variance Variable overhead efficiency variance Fixed overhead cost variance Fixed overhead volume variance $ 1,400,000 197,100 7,050 F 5,850 U 460 U 570 F 850 U 400 F 2,680 U…
- Adiwele Ltd has a financial year end of 31 March. The entity manufactures Compact Discs for resale. The manufacturing cost per compact disc is R2 per unit. Finished units of the compact disc are sold at R2.5 per unit. On 31 March 2021, Adiwele Ltd had 100 500 units of compact discs in stock. To sell this products Adiwele Ltd will incur the following costs: Sales commission of 20 cents per unit, Additional designing costs of 25 cents per unit, Advertising and packaging costs of 23 cents per unit, Salaries for administrative staff of R6 000 per month. Adiwele Ltd measures inventory at lower of cost and net realisable value as per IAS 2, Inventories according to IFRS at year end. What is the value of the closing inventory on 31 March 2021 as per IAS 2? 1.251 250 2. 201 000 3. 208 035 4. 136 035 5. 244 215Santana Rey expects sales of Business Solutions’s line of computer workstation furniture to equal 300 workstations (at a sales price of $3,300 each) for 2019. The workstations’ manufacturing costs include the following. Direct materials $ 750 per unit Direct labor $ 400 per unit Variable overhead $ 60 per unit Fixed overhead $ 24,000 per year The selling expenses related to these workstations follow. Variable selling expenses $ 45 per unit Fixed selling expenses $ 3,500 per year Santana is considering how many workstations to produce in 2019. She is confident that she will be able to sell any workstations in her 2019 ending inventory during 2020. However, Santana does not want to overproduce as she does not have sufficient storage space for many more workstations.Required:1. Complete the following income statements using absorption costing.2. Complete the following income statements using variable costing.Please help me. Thankyou.
- A plastic manufacturing company that makes four major products seeks to expand its operationsin the coming year. At the beginning of the financial year, the company must decide on which offour new machines A, B, or C to purchase to be able to meet total annual demand. Each machineoperates 14 hours a day, 360 days a year. Machine A costs GH¢43,000, machine B costsGH¢37,500 and machine C costs GH¢75,000. The following product forecasts and processing times have been projected: Demand, units/year Processing times per Unit (Minutes) Product Machine A Machine B Machine CPenholders 16,000 5 3 6Bowls 14,000 4 3 5Cups 6,000 6 5 7Carrier Bags 24,000 3…ACME Company purchases for resale 1,000 widgets for $64 each. At year- end, the replacement cost is $63 per widget, the estimated selling price is $68 per widget, the disposal cost is $7 per widget, and the estimated markup is $10 per widget.[General Account] If ACME uses LCM costing by item, at what amount will the widgets be reported on the balance sheet? a. $63,000 b. $51,000 c. $64,000 d. $62,500 e. $61,000Fast Track Auto produces and sells an auto part for S65 per unit. In 2020, 125,000 parts were produced and 80,000 units were sold. Other information for the year includes: Direct Materials $20 per unit Direct manufacturing labor $5 per unit Variable manufacturing costs $3 per unit Sales commissions $6 per part Fixed Manufacturing costs $790,000 per year Administrative expenses, all fixed $320,000 per year What is the inventoriable cost per unit using absorption costing? A. $28.00 B. $36.88 C. $34.32 D. $34.00