A workshop manufactures custom gears. It produces 5,000 units annually with the following costs: Raw materials: $8,000 Direct labor: $25,000 Electricity: $7,000 per year Calculate the unit cost per gear.

Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Chapter6: Activity-based, Variable, And Absorption Costing
Section: Chapter Questions
Problem 6PA: Box Springs, Inc., makes two sizes of box springs: twin and double. The direct material for the twin...
icon
Related questions
Question

Kindly help me with accounting questions

A workshop manufactures custom gears. It produces 5,000 units
annually with the following costs:
Raw materials: $8,000 Direct labor: $25,000 Electricity: $7,000 per
year
Calculate the unit cost per gear.
Transcribed Image Text:A workshop manufactures custom gears. It produces 5,000 units annually with the following costs: Raw materials: $8,000 Direct labor: $25,000 Electricity: $7,000 per year Calculate the unit cost per gear.
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Essentials of Business Analytics (MindTap Course …
Essentials of Business Analytics (MindTap Course …
Statistics
ISBN:
9781305627734
Author:
Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. Anderson
Publisher:
Cengage Learning