Moe pays $1,594.80 for a pallet load of diet cola cans. One pallet contains 120 cases, and one case contains 24 cans. Moe sells the cans for $1.75 each. He estimates the overhead expenses as 30% of the selling price of the merchandise. What is the net profit on each can?
Q: What is the total amount of current liabilities?? General accounting
A: Calculation of Total Amount of Current LiabilitiesTotal Amount of Current Liabilities = Accounts…
Q: What is variance?
A: Explanation of Direct Labor Price Variance:Direct Labor Price Variance refers to the difference…
Q: Ross corporation, a calendar year taxpayer, had a taxable income of $90,000, which included a net…
A: Concept of Taxable IncomeTaxable income refers to the portion of a corporation's or individual's…
Q: Sales returns account at the end of 2013 ? General accounting
A: Step 1: Define Sales ReturnsThe sales returns and allowances represent contra-revenue accounts with…
Q: Kindly help me with accounting questions
A: Step 1: Definition of Percentage ChangePercentage change measures the relative change in a value…
Q: Hello tutor please provide correct answer general Accounting
A: Step 1: Define Raw Material PurchasesRaw material purchases refer to the amount of raw materials a…
Q: Please give me correct answer this general accounting question
A: The total costs to be accounted for can be computed by using two methods:Method 1: Total Costs to be…
Q: Price variance for August?
A: Explanation of Standard Inputs: Standard Inputs represent the predetermined quantity of resources…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Define Free Cash FlowFree cash flow refers to the amount left with the company after…
Q: What is the amount of the May collections on these general accounting question?
A: The year has 360 days. 360 days / 30 days accounts receivable period = 12 months. This means that…
Q: Sybarix Group prepared its financial statements for 2015 based on the information below. The company…
A: To determine the long-term debt of the firm, we need to use the accounting…
Q: Please need help with this general accounting question
A: Step 1: Define Direct Labor Price VarianceThe direct labor price variance measures the difference…
Q: Subject - General account
A: The correct answer is:b. LIFO (Last-In, First-Out) Explanation:In a period of deflation (where the…
Q: Kiddy Toy Corporation needs to acquire the use of a machine to be used in its manufacturing process.…
A: The question requires the determination of the net present value of cash flows or the present value…
Q: I need this question answer general Accounting
A: Given:Fixed Overhead: $120,000 (unchanging regardless of production level)Variable Overhead:…
Q: Outstanding debt of Home depot trades with a yield... Please answer the financial accounting…
A: Step 1: Define Cost of DebtThe cost of debt can be explained as the rate of return that is demanded…
Q: The overhead at the end of the month would therefore be ?
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is a calculated rate used…
Q: Agni Corporation's net income for the year is $450,000. On June 30, a $0.75 per share cash dividend…
A: Approach to solving the question:Freeform Detailed explanation: To calculate the ending balance of…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Shareholders' EquityShareholders' Equity (also known as Stockholders' Equity)…
Q: Financial account questions.
A: To calculate equivalent units for conversion costs using the weighted-average method, we include…
Q: Please solve this following requirements on these general accounting question
A: Step 1: Define Gain or Loss on Sale of MachineryWhen a business sells a fixed asset like machinery,…
Q: Financial Accounting Question please answer
A: Step 1: Define Free cash FlowFree cash flow is the part of net income available with the company…
Q: GEneral account tutor find correct options
A: Step 1: Contribution margin per unit Contribution margin per unit = Selling price - Variable…
Q: A compound financial instrument's equity component is
A: The correct answer is Option A: The residual after deducting liability componentExplanation:A…
Q: The weighted average unit contribution margin for swifty??
A: Step 1: Define Contribution Margin AnalysisThe contribution margin analysis is used to ascertain the…
Q: Kindly help me this question general Accounting question
A: Step 1: Define Return On EquityOne of the financial ratios under ratio analysis is the return on…
Q: Please provide answer this general accounting question
A: Let us use Year 2 data. Debt-to-equity ratio = Total Liabilities / Shareholder's…
Q: General accounting
A: Step 1: Define Asset Turnover RatioThe asset turnover ratio is one of the efficiency ratios that…
Q: Please solve this question general accounting
A: Cash collection during the year = Beginning Accounts Receivable + Annual sales revenue - Ending…
Q: Hi expert please give me answer general accounting question
A: Step 1: Definition of Selling Price with MarkupThe selling price with a markup is calculated by…
Q: The Billings on Construction in Progress account is a(n): a. contract revenue account. b. inventory…
A: The correct answer is:c. contra-inventory account. Explanation:The Billings on Construction in…
Q: Please provide solution this financial accounting question
A: Step 1: Define Recognized Gain and Identification of Shares SoldWhen selling stocks, the recognized…
Q: Calculating Equivalent Units: Conte Chemical Company uses the weighted average method. All materials…
A: Given DataBeginning WIP (May 1): 1,000 units, 50% complete (for labor and overhead).Units Started in…
Q: What is the value of the depreciation tax shield?
A: The depreciation tax shield is calculated as:Depreciation Tax Shield=Depreciation Expense×Tax Rate…
Q: The following information pertains to Baxter Company for 2014. What is the dollar amount of…
A: Explanation: The amount of gross profit is calculated as = Sales - Cost of goods soldThe amount of…
Q: During the current year, merchandise is sold for $589,000. The cost of merchandise sold is $266,360.…
A: Step 1: Determine the total sales revenue and cost of merchandise sold.Sales revenue$589,000Cost of…
Q: Answer to below Question
A: The allowance method of accounting for bad debts ensures that expenses related to uncollectible…
Q: The total cost that would be recorded on the job cost sheet for Job 593 would be:
A: To calculate the total cost for Job 593, we sum up the direct materials cost, direct labor cost, and…
Q: Kindly help me with accounting questions
A: Step 1: Definition of Average Collection Period (ACP)The Average Collection Period measures the…
Q: Hi, tutor solve this accounting problem
A: Explanation of Total Manufacturing Cost:Total manufacturing cost represents the total expenses…
Q: None
A: Step 1: Define Total AssetsThe total assets include tangible and intangible fixed assets and current…
Q: Need help with this accounting questions
A: Step 1: Definition of Selling PriceThe selling price is the amount at which an item is sold. It is…
Q: General accounting
A: Step 1: Information providedCost = $14.80Selling Price = $49Step 2: Calculation of Dollar…
Q: Quick answer of this accounting questions
A: Step 1: Information givenActual budget deficit = $80 billionOutput gap = $150 billionMarginal tax…
Q: Quick answer of this accounting questions
A: Step 1: Definition of Recognized Gain or Loss and BasisRecognized gain: The portion of the gain that…
Q: NO WRONG ANSWER
A: Concept of Retained EarningsRetained earnings represent the cumulative profits of a company that are…
Q: Kindly help me with general Accounting question
A: Step 1: Define Dividend Yield:The dividend yield ratio indicates the payment of the corporation's…
Q: What is the average cost per snowmobile with overhead?
A: To calculate the average cost per snowmobile with overhead, we include both the direct costs and the…
Q: Get correct answer accounting questions
A: Step 1: Definition of Price-Earnings (P/E) RatioThe Price-Earnings (P/E) Ratio measures how much…
Q: Subject - General Account
A: Explanation of all incorrect options: a. A convertible bond gives the bondholder the right to…
Do fast answer of this general accounting question
Step by step
Solved in 2 steps
- Owens sells computers. He purchases the computers for $460 each and incurs $6,000 in fixed operating expenses each month. The average cost per unit is a. $520 if owens make and sells 100 units of product b. $580 if owens make and sells 50 units of product c. $700 if owens make and sells 25 units of product d. all the answers are correctAnna sells a certain pair of earrings at her store for $45.20 per pair. Her overhead expenses are $5.00 per pair and she makes 40.00% operating profit on selling price., Round to the nearest cent a. What is her amount of markup per pair of earrings? b. How much does it cost her to purchase each pair of earrings? Company A and Company B sell the same model camera for $110 and $135, respectively. During a sale, Company A offers a discount of 10% on the camera. What should Company B's rate of markdown be on the camera to match Company A's sale price?Benjamin purchased dress shirts to sell in his clothing store that has overhead expenses equal to 11.00% of costs. To make a profit of 12.00% of the cost, he sells them at a regular price of $65.00 each. A)What rate of markdown is required to sell the shirts at break-even? B) What rate of markdown is required to sell the shirts at cost?
- 1. You have a small business selling cans of HuntBi, a reasonably nasty-tasting energy drink. You sell each can of HuntBi for $12.00. Each can costs you $5.00 to purchase from the manufacturer. You pay your salesperson a 20% commission on all sales on top of a base salary of $1,800 per month. Your rent is $1,000 per month. Other miscellaneous costs (insurance, utilities, etc.) average $512 per month. You are pretty sure you can sell 1,000 cans per month at the $12.00 price point. A. How many cans do you need to sell to breakeven each month (round up to the nearest whole can)? B. How much monthly operating income will you have if you sell 1,000 cans per month? C. If tax rates are 24%, how much net income will you make if you sell 1,000 cans? You are considering offering a $1.00 off coupon for each can to increase sales. You think sales will increase to 1,500 cans per month (assuming each can will be purchased with a coupon). A fixed coupon processing fee of $288 will be incurred each…It costs Homer's Manufacturing $0.75 to produce baseballs and Homer sells them for $7 a piece. Homer pays a sales commission of 5% of sales revenue to his sales staff. Homer also pays $14,000 a month rent for his factory and store, and also pays $76,000 a month to his staff in addition to the commissions. Homer sold 70,500 baseballs in June. If Homer prepares a contribution margin income statement for the month of June, what would be his contribution margin? O A. $77,550 B. $493,500 C. $571,050 O D. $415,950It costs Homer's Manufacturing $0.75 to produce baseballs and Homer sells them for $4.00 a piece. Homer pays a sales commission of 5% of sales revenue to his sales staff. Homer also pays $12,000 a month rent for his factory and store, and also pays $75,000 a month to his staff in addition to the commissions. Homer sold 67,500 baseballs in June. If Homer prepares a contribution margin income statement for the month of June, what would be his contribution margin? Select one: a. $205,875 b. $334,125 c. $64,125 d. $270,000 e. $50,625
- It costs Homer's Manufacturing $0.95 to produce baseballs and Homer sells them for $8.00 a piece. Homer pays a sales commission of 5% of sales revenue to his sales staff. Homer also pays $13,000 a month rent for his factory and store, and also pays $79,000 a month to his staff in addition to the commissions. Homer sold 72,500 baseballs in June. If Homer prepares a contribution margin income statement for the month of June, what would be his contribution margin?Acme Inc. manufactures and sells widgets. Acme Inc. sells widgets for $15 each. Acme Inc. uses 3 gizmos for each widget. Gizmos cost $2 each. In December, Acme sold 300 widgets. Acme also pays rent of $500 per month. please show work. A.) What is Acme Inc.'s contribution margin per unit? B.) What is Acme Inc.'s contirbution margin ratio? C.) Assuming the about information is all revenue and expenses for scme, what is December's net income? D.) Determine the fixed cost give the following information: Lowest level of activity- 200 units at a total cost of $600 Highest level of activity- 800 units at a total cost of $1,800 Fixed cost =Arthur crafts miniature chocolate dollhouses which he sells for $28 each. Arthur has calculated the breakeven level of revenues for his business at $998 of sales. The dollhouses have a variable cost of $12 to produce per unit. If his fixed costs double, what is the new breakeven point in units?
- Yarn Basket, Ltd., sells handminus−knit scarves. Each scarf sells for $35. The company pays $350 to rent a vending space for one day. The variable costs are $10 per scarf. What total revenue amount does the company need to earn to break even?Pete Corporation produces bags of peanuts. Its fixed cost is $17,300. Each bag sells for $2.62 with a unit cost of $1.82. What is Pete's breakeven point?You own and manage a yard care business in which you charge $50 per visit to care for each yard (your revenue). Your labor, fuel, and other variable costs are 31.1% of revenue, and you have $60,000 in fixed costs. How many visits to care for yards must you perform in a year to break even?