Manchester Foundry produced 45,000 tons of steel in March at a cost of Pound 1,150,000. In April, the foundry produced 35,000 tons at a cost of Pound 950,000. Using only these two data points, the cost function for determine Manchester.
Q: Under variable costing,total period costs are
A: Explanation of Variable Costing:Variable costing is a costing method where only variable production…
Q: General accounting
A: Step 1: Define Standard Direct Material Cost per Unit is the total cost of materials required to…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Define Operating Leverage (DOL) measures how sensitive a company's operating income is to…
Q: Subject: financial accounting
A: Explanation of Return on Equity (ROE): Return on Equity is a key financial metric that measures how…
Q: Overhead rate and the amount applied for February
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is a rate used by…
Q: Subject financial accounting
A: Explanation of Principal Payment: Principal payment is the portion of each loan payment that reduces…
Q: correct answer is
A: Step 1: These are the values given: $8,250 (change in Assets) = ? (change in Liabilities) +…
Q: choose best answer general accounting
A: Step 1: Definition of Cost of Goods Sold (COGS)The Cost of Goods Sold (COGS) represents the direct…
Q: 5 POINTS
A: Given:Opening count = 240 itemsUsed items = 185Damaged items = 15Closing count =…
Q: Labor costs
A: Concept of High-Low MethodThe High-Low Method is a technique used in cost accounting to estimate the…
Q: Hello tutor please help this question
A: Step 1: Definition of Gross and Net IncomeGross earnings refer to the total income earned before any…
Q: Need answer accounting question
A: The question requires the determination of the future value of cash flows.Future value (FV) is the…
Q: Financial Account Subject
A: To calculate the total standard cost of one unit of Fleck's product, we sum up the standard costs…
Q: Please given solution general accounting
A: Step 1: Definition of Predetermined Overhead RateThe predetermined overhead rate is used to allocate…
Q: Compute by The straight line method
A: Step 1:The straight-line method is the easiest method to calculate the depreciation expense. It is…
Q: Provide answer to this MCQ
A: To calculate net income, we use the formula:Net Income=Revenues−Expenses Given data: Consulting…
Q: 4 POINTS
A: Explanation of Net Income:The Net Income represents the profit a company earns after subtracting all…
Q: The following data were taken from the records of Splish Brothers Company for the fiscal year ended…
A: To complete the Partial Income Statement for Splish Brothers Company for the fiscal year ending June…
Q: Solve this
A: Explanation of Raw Materials Purchases Budget: Raw materials purchases budget is a detailed plan…
Q: The industrial enterprise "HUANG S.A." purchased a sorting and packaging machine from a foreign…
A: A) Determination of the Acquisition Cost of the Multifunction MachineThe acquisition cost…
Q: financial accounting is
A: To determine the capital gains rate, we use the total return formula for a stock: Total Return =…
Q: Accurate Answer
A: Concept of Sales RevenueSales revenue refers to the total income generated from selling goods or…
Q: In a certain standard costing system, the following results occurred last period: total labor…
A: To determine the number of direct labor hours used, we will use the given variance information.…
Q: What is the gross profit percentage accounting
A: The gross profit percentage is calculated using the formula: Gross Profit Percentage = (Gross Profit…
Q: What are the direct materials price variance
A: Concept of Standard PriceThe standard price refers to the predetermined or budgeted cost of direct…
Q: What is the gross profit margin?
A: Explanation of Sales: Sales, also known as revenue, represents the total amount of money received…
Q: Provide correct answer please accounting
A: Step 1: Definition of Days' Sales UncollectedThe Days' Sales Uncollected (also known as Days Sales…
Q: What is kevins hourly rate of pay?
A: Explanation of Hourly Rate of Pay: The hourly rate of pay represents the amount an employee earns…
Q: WW Office Solutions implemented a new supply requisition system. Departments must submit requests by…
A: Concept of Compliance RateThe compliance rate measures the percentage of total actions or processes…
Q: What do our total assets equal
A: Concept of Owner's EquityOwner's equity represents the residual interest in a company's assets after…
Q: We note the following adjusted trial balance totals: Cash $ 21,000 Accounts Receivable $ 20,000…
A: Given:Sales = $80,000Sales return = $6,000Net sales = 80,000 - 6,000 = 74,000Cost of…
Q: correct answer is general accounting
A: Step 1: Definition of Total AssetsWe classify total assets into current and fixed assets per the…
Q: Help
A: Concept of Accounts ReceivableAccounts receivable refers to the total amount of money a company is…
Q: Provide answer to this financial accounting problem
A: To calculate the Enterprise Value (EV) of Crimson Tech Inc., we use the following formula:Enterprise…
Q: Find out
A: Concept of Revenue AccountsRevenue accounts represent the total income a company earns from selling…
Q: What is the flexible budget net income?
A: Step 1: Calculation of contribution margin per unitContribution margin per unit = Selling price per…
Q: Sales price variance for the year
A: Step 1: Definition of Sales Price VarianceSales Price Variance measures the effect of the difference…
Q: Account Question
A: Step 1: Introduction to standard costingStandard costing is a management accounting technique used…
Q: What would the price of the stock be for vista technologies inc. On these financial accounting…
A: The price of the stock can be calculated using the Price-to-Earnings (P/E) ratio formula: Stock…
Q: How much income should be recognize by the employees from these transaction?
A: Step 1: Definition of Employee Discount and Income RecognitionWhen an employer sells a product to an…
Q: Fleck's standard quantities for 1 unit of the product include 2 pounds of materials and 1.5 labor…
A: Step 1: Calculation of standard material costMaterial required per unit = 2 poundsStandard rate per…
Q: Wrong answer will get dislike
A: Question 1: Step 1. Calculate the Warranty expense for the current month Warranty expense for the…
Q: Waiting for solution general Accounting question
A: To calculate depreciation using the activity method (working hours), we need to follow these steps:…
Q: What is the number of days sales in receivable?
A: Explanation of Days' Sales in Receivables:The Days' Sales in Receivables is a financial metric that…
Q: can you please solve this?? general account
A: Step 1: Definition of Gain/Loss on Sale of PropertyThe gain or loss on a property sale is calculated…
Q: General Accounting Question provide answer
A: When an exchange has commercial substance, the gain or loss is recognized is based on the difference…
Q: Please provide correct answer
A: The question requires the determination of the Degree of Operating Leverage.The degree of operating…
Q: Answer this Accounting problem
A: The Degree of Operating Leverage (DOL) measures how sensitive a company's operating income is to…
Q: Total revenue minus total cost equals: a. quantity. b. change in profit. c. marginal cost. d.…
A: Understanding ProfitThe concept of profit is very simple in business and economics; it reflects the…
Q: Provide correct solution general Accounting question
A: Step 1: Formula Future value = Present value x (1 + rate)number of years Step 2: Given Present…
provide correct answer general accounting
Step by step
Solved in 2 steps
- Bramble Company accumulated the following standard cost data concerning product I-Tal. Direct materials per unit: 3.0 pounds at $4.50 per pound Direct labor per unit: 8.6 hours at $15.00 per hour Manufacturing overhead: Allocated based on direct labor hours at a predetermined rate of $22.50 per direct labor hour Compute the standard cost of one unit of product I-Tal. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.75.) Standard cost $ I Per UnitWildhorse Company accumulated the following standard cost data concerning product I-Tal. Direct materials per unit: 2.50 pounds at $4.40 per pound Direct labor per unit: 0.40 hours at $16.00 per hour Manufacturing overhead: Allocated based on direct labor hours at a predetermined rate of $20.00 per direct labor hour Compute the standard cost of one unit of product I-Tal. (Round answer to two decimal places (e.g., 2.75).) Standard cost $Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. Production volume 10,000 units 12,000 units Direct materials $ 614,000 $ 736,800 Direct labor $ 185,000 $ 222,000 Manufacturing overhead $ 1,008,300 $ 1,042,500 The best estimate of the total cost to manufacture 10,800 units is closest to: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
- [The following information applies to the questions displayed below.] Antuan Company set the following standard costs per unit for its product. Direct materials (6 pounds @ $5 per pound) Direct labor (2 hours @ $17 per hour) Overhead (2 hours @ $18.50 per hour) Standard cost per unit The standard overhead rate ($18.50 per direct labor hour) is based on a predicted activity level of 75% of the factory's capacity of 20,000 units per month. Following are the company's budgeted overhead costs per month at the 75% capacity level. Overhead Budget (75% Capacity) Variable overhead costs Indirect materials Indirect labor Power Maintenance Total variable overhead costs Fixed overhead costs. Depreciation-Building Depreciation-Machinery Taxes and insurance Supervisory salaries Total fixed overhead costs Total overhead costs Indirect materials Indirect labor Power Maintenance $ 45,000 180,000 45,000 90,000 360,000 Depreciation-Building Depreciation-Machinery Taxes and insurance Supervisory salaries…[The following information applies to the questions displayed below.] Antuan Company set the following standard costs per unit for its product. Direct materials (6 pounds @ $5 per pound) Direct labor (2 hours @ $17 per hour) Overhead (2 hours @ $18.50 per hour) Standard cost per unit The standard overhead rate ($18.50 per direct labor hour) is based on a predicted activity level of 75% of the factory's capacity of 20,000 units per month. Following are the company's budgeted overhead costs per month at the 75% capacity level. Overhead Budget (75% Capacity) Variable overhead costs Indirect materials Indirect labor Power Maintenance Total variable overhead costs Fixed overhead costs Depreciation-Building Depreciation-Machinery Taxes and insurance Supervisory salaries Total fixed overhead costs Total overhead costs Indirect materials Indirect labor Power Maintenance $ 45,000 180,000 45,000 90,000 360,000 The company incurred the following actual costs when it operated at 75% of capacity in…At an activity level of 8,700 machine-hours in a month, Falks Corporation’s total variable production engineering cost is $728,190 and its total fixed production engineering cost is $232,290. What would be the total production engineering cost per machine-hour, both fixed and variable, at an activity level of 8,900 machine-hours in a month? Assume that this level of activity is within the relevant range. (Round intermediate calculations to 2 decimal places.)
- Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. Production volume 8,900 units 10,000 units Direct materials $ 535,780 $ 602,000 Direct labor $ 200,250 $ 225,000 Manufacturing overhead $ 1,004,200 $ 1,027,630 The best estimate of the total variable manufacturing cost per unit is: Note: Round your intermediate calculations to 2 decimal places.At an activity level of 9,700 machine-hours in a month, Falks Corporation's total variable production engineering cost is $810,435 and its total fixed production engineering cost is $193,050. What would be the total production engineering cost per machine-hour, both fixed and variable, at an activity level of 9,900 machine- hours in a month? Assume that this level of activity is within the relevant range. (Round intermediate calculations to 2 decimal places.) Multiple Choice $102.16 $103.23 $103.05 $102.70Cool Pool has these costs associated with production of 25,164 units of accessory products: direct materials, $76; direct labor, $116; variable manufacturing overhead, $11; total fixed manufacturing overhead, $755,691. What is the cost per unit under the variable method? Round to the nearest penny, two decimal places.
- Lakeland Inc. manufactured 2,500 units during the month of March. They incurred direct materials cost of $58,000 and overhead costs of $40,000. If their per-unit prime cost was $32.00 per unit, how much direct labor cost did they incur during March?Koontz Company manufactures a number of products. The standards relating to one of these products are shown below, along with actual cost data for May. Direct materials: Standard: 1.90 feet at $4.00 per foot Actual: 1.85 feet at $4.40 per foot Direct labor: Standard: 1.10 hour at $16.00 per hour Actual: 1.15 hour at $15.40 per hour Variable overhead: Standard: 1.10 hour at $9.00 per hour Actual: 1.15 hour at $8.60 per hour Total cost per unit Excess of actual cost over standard cost per unit Standard Cost per Unit $ 7.60 Actual Cost per Unit 17.60 $ 8.14 9.90 17.71 9.89 $ 35.10 $ 35.74 $ 0.64 The production superintendent was pleased when he saw this report and commented: "This $0.64 excess cost is well within the 4 percent limit management has set for acceptable variances. It's obvious there's not much to worry about with this product." Actual production for the month was 17,500 units. Variable overhead cost is assigned to products based on direct labor-hours. There were no beginning…Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 2.70 is direct materials and 5.30 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?