Make-or-Buy Decision, Alternatives, Relevant Costs Each year, Basu Company produces 24,000 units of a component used in microwave ovens. An outside supplier has offered to supply the part for $1.29. The unit cost is: Direct materials $0.86 Direct labor 0.28 Variable overhead 0.09 Fixed overhead 2.65 Total unit cost $3.88 Required: 1. What are the alternatives for Basu Company? Make the part in house or buy the part externally 2. Assume that none of the fixed cost is avoidable. List the relevant cost(s) of internal production. Direct materials, direct labor and variable overhead List the relevant cost(s) of external purchase. Purchase price 3. Which alternative is more cost effective and by how much? Making the part in house by s 3.88 4. What if $19,560 of fixed overhead is rental of equipment used only in production of the component that can be avoided if the component is purchased? Which alternative is more cost effective and by how much? Buying the part from the external supplier by $ 1.29
Make-or-Buy Decision, Alternatives, Relevant Costs Each year, Basu Company produces 24,000 units of a component used in microwave ovens. An outside supplier has offered to supply the part for $1.29. The unit cost is: Direct materials $0.86 Direct labor 0.28 Variable overhead 0.09 Fixed overhead 2.65 Total unit cost $3.88 Required: 1. What are the alternatives for Basu Company? Make the part in house or buy the part externally 2. Assume that none of the fixed cost is avoidable. List the relevant cost(s) of internal production. Direct materials, direct labor and variable overhead List the relevant cost(s) of external purchase. Purchase price 3. Which alternative is more cost effective and by how much? Making the part in house by s 3.88 4. What if $19,560 of fixed overhead is rental of equipment used only in production of the component that can be avoided if the component is purchased? Which alternative is more cost effective and by how much? Buying the part from the external supplier by $ 1.29
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
HELP ANSWER THE INCORRECCT ONES, THANK YOU
ON THE SECOND PHOTO, ONLY (3.88 & 1.29) ARE INCORRECT
![Make-or-Buy Decision, Alternatives, Relevant Costs
Each year, Basu Company produces 24,000 units of a component used in microwave
ovens. An outside supplier has offered to supply the part for $1.29. The unit cost is:
Direct materials
$0.86
Direct labor
0.28
Variable overhead
0.09
Fixed overhead
2.65
Total unit cost
$3.88
Required:
1. What are the alternatives for Basu Company?
Make the part in house or buy the part externally
2. Assume that none of the fixed cost is avoidable. List the relevant cost(s) of internal
production.
Direct materials, direct labor and variable overhead
List the relevant cost(s) of external purchase.
Purchase price
3. Which alternative is more cost effective and by how much?
Making the part in house
by $
3.88
4. What if $19,560 of fixed overhead is rental of equipment used only in production of the
component that can be avoided if the component is purchased? Which alternative is more
cost effective and by how much?
Buying the part from the external supplier
by $
1.29](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Ffe40ee4c-6498-4dee-a310-c16d3923c508%2Fc7378370-04d1-4cf9-84b0-59a5bcd52e42%2Ffkydy7j_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Make-or-Buy Decision, Alternatives, Relevant Costs
Each year, Basu Company produces 24,000 units of a component used in microwave
ovens. An outside supplier has offered to supply the part for $1.29. The unit cost is:
Direct materials
$0.86
Direct labor
0.28
Variable overhead
0.09
Fixed overhead
2.65
Total unit cost
$3.88
Required:
1. What are the alternatives for Basu Company?
Make the part in house or buy the part externally
2. Assume that none of the fixed cost is avoidable. List the relevant cost(s) of internal
production.
Direct materials, direct labor and variable overhead
List the relevant cost(s) of external purchase.
Purchase price
3. Which alternative is more cost effective and by how much?
Making the part in house
by $
3.88
4. What if $19,560 of fixed overhead is rental of equipment used only in production of the
component that can be avoided if the component is purchased? Which alternative is more
cost effective and by how much?
Buying the part from the external supplier
by $
1.29
![Sell at Split-Off or Process Further Decision, Alternatives, Relevant Costs
Betram Chemicals Company processes a number of chemical compounds used in producing
industrial cleaning products. One compound is decomposed into two chemicals: anderine
and dofinol. The cost of processing one batch of compound is $76,500, and the result is
5,900 gallons of anderine and 7,900 gallons of dofinol. Betram Chemicals can sell the
anderine at split-off for $9.00 per gallon and the dofinol for $6.00 per gallon. Alternatively,
the anderine can be processed further at a cost of $8.10 per gallon (of anderine) into
cermine. It takes 3 gallons of anderine for every gallon of cermine. A gallon of cermine
sells for $60.
Required:
1. Which alternative is more cost effective and by how much?
NOTE: Do NOT round interim calculations and, if required, round your answer to the
nearest dollar.
Process it further
✓ by $
17,110
2. What if the production of anderine into cermine required additional purchasing and
quality inspection activity? Every 450 gallons of anderine that undergo further processing
require 17 more purchase orders at $9 each and 17 more quality inspection hours at $26
each. Which alternative would be better and by how much?
NOTE: Round interim calculations and your final answer to the nearest cent.
Process it further
✓by
9,309 X](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Ffe40ee4c-6498-4dee-a310-c16d3923c508%2Fc7378370-04d1-4cf9-84b0-59a5bcd52e42%2F45jpe2_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Sell at Split-Off or Process Further Decision, Alternatives, Relevant Costs
Betram Chemicals Company processes a number of chemical compounds used in producing
industrial cleaning products. One compound is decomposed into two chemicals: anderine
and dofinol. The cost of processing one batch of compound is $76,500, and the result is
5,900 gallons of anderine and 7,900 gallons of dofinol. Betram Chemicals can sell the
anderine at split-off for $9.00 per gallon and the dofinol for $6.00 per gallon. Alternatively,
the anderine can be processed further at a cost of $8.10 per gallon (of anderine) into
cermine. It takes 3 gallons of anderine for every gallon of cermine. A gallon of cermine
sells for $60.
Required:
1. Which alternative is more cost effective and by how much?
NOTE: Do NOT round interim calculations and, if required, round your answer to the
nearest dollar.
Process it further
✓ by $
17,110
2. What if the production of anderine into cermine required additional purchasing and
quality inspection activity? Every 450 gallons of anderine that undergo further processing
require 17 more purchase orders at $9 each and 17 more quality inspection hours at $26
each. Which alternative would be better and by how much?
NOTE: Round interim calculations and your final answer to the nearest cent.
Process it further
✓by
9,309 X
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education