Lights Incorporated calculates cost for an equivalent unit of production using the weighted-average method. Data for July: Work-in-process inventory, July 1: Direct materials (99% completed) Conversion (51% completed) Balance in work in process inventory, July 1 Units started during July Units completed and transferred Work-in-process inventory, July 31: Direct materials (99% completed) Conversion (51% completed) Cost incurred during July: Direct materials Conversion costs 36,500 units $ 122,450 $ 76,850 $ 199,300 D. $3.09. E. $3.19. 90,500 units 102,900 units 24,100 units $ 180,500 $ 288,500 Cost per equivalent unit for materials under the weighted-average method is calculated to be: A. $1.99. B. $2.39. C. $2.99.
Lights Incorporated calculates cost for an equivalent unit of production using the weighted-average method. Data for July: Work-in-process inventory, July 1: Direct materials (99% completed) Conversion (51% completed) Balance in work in process inventory, July 1 Units started during July Units completed and transferred Work-in-process inventory, July 31: Direct materials (99% completed) Conversion (51% completed) Cost incurred during July: Direct materials Conversion costs 36,500 units $ 122,450 $ 76,850 $ 199,300 D. $3.09. E. $3.19. 90,500 units 102,900 units 24,100 units $ 180,500 $ 288,500 Cost per equivalent unit for materials under the weighted-average method is calculated to be: A. $1.99. B. $2.39. C. $2.99.
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Lights Incorporated calculates cost for an equivalent unit of production using the weighted-average method.
Data for July:
Work-in-process inventory, July 1:
Direct materials (99% completed)
Conversion (51% completed)
Balance in work in process inventory, July 1
Units started during July
Units completed and transferred
Work-in-process inventory, July 31:
Direct materials (99% completed)
Conversion (51% completed)
Cost incurred during July:
Direct materials
Conversion costs
36,500 units
$ 122,450
$76,850
$ 199,300
D. $3.09.
E. $3.19.
90,500 units
102,900 units
24,100 units
$ 180,500
$ 288,500
Cost per equivalent unit for materials under the weighted-average method is calculated to be:
A. $1.99.
B. $2.39.
C. $2.99.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education