Johnson Electronics manufactures a routers. The demand for the part is 7,3 manufacturing operations, each in sec s 46 hours per week, using two shifts
Q: Hayden Co. manufactures baseball caps that sell for $40 each. Each cap uses $14 in direct materials…
A: Given that , Selling price = $ 40 p.u. Direct material = $15 p.u. Direct labor = $5 p.u. cutting…
Q: onsists of a lean cell for each customer. The following information relates to only one customer's…
A: Conversion Cost Rate = Projected Direct Labor and Overhead/Projected Production Total Production…
Q: Javon Company set standards of 2 hours of direct labor per unit at a rate of $15.50 per hour. During…
A: 1. October: Actual Cost Standard Cost AH x AR AH x SR SH x SR 11500 x 15.7…
Q: Sifton Electronics Corporation manufactures and assembles electronic motor drives for video cameras.…
A: Conversion cost :— It is the cost required to convert raw materials into finished goods during the…
Q: Calgary Paper Company produces paper for photocopiers. The company has developed standard overhead…
A: Variance refers to the amount that creates the difference between the actual amount and the one…
Q: Erie Company manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company uses…
A: “Since you have posted a question with multiple sub-parts, we will solve first three sub-parts for…
Q: Erie Company manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company's labor…
A: “Since you have posted a question with multiple sub-parts, we will solve first three sub-parts for…
Q: Your Company makes and sells electric fans. Each fan regularly sells for $42. Your Company is now…
A: Operating income = Sales Revenue - Total Variable costs - Total Fixed costs Variable cost is the…
Q: MCO Leather manufactures leather purses. Each purse requires 3 pounds of direct materials at a cost…
A: Direct material budget is used to calculate the quantity and the amount of the material to be…
Q: Maximum units produced in a quarter (3-month period): 250,000 units Actual units produced in a…
A: working notes: Processing time is a Theoretical cycle time Non processing time = Actual Cycle time…
Q: Dawson Toys, Limited, produces a toy called the Maze with the following standards: Direct materials:…
A: Variance arises when the actual costs differ from the standard costs. The results are favorable…
Q: Power Audio Inc. manufactures audio speakers. Each speaker requires $100 per unit of direct…
A: a.Journalize the transactions summarized:First Transaction: Credit to Account DebitInventory of Raw…
Q: Calgary Paper Company produces paper for photocopiers. The company has developed standard overhead…
A: Fixed cost are the cost which do not change when sales or production volume increase or decrease.…
Q: Erie Company manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company's labor…
A: The variance is the difference between the standard and actual cost data. The variance can be…
Q: Erie Company manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company's labor…
A: “Since you have posted a question with multiple sub-parts, we will solve first three sub-parts for…
Q: dent Designs requires three units of part A for every unit of A1 that it produces. Currently, part A…
A: Solution: a. Differential cost : Cost to buy = $ 6200 * 6.90 = $ 42,780 Cost to make : Total units =…
Q: ames Company manufactures t-shirts. During the year, it manufactured 250,000 t-shirts, using 2 hours…
A: Variance analysis is a part of the standard costing. The variance analysis is important to control…
Q: Javon Company set stan ctober, the company actually of direct labor per unit at a rate $16.40 per…
A: The variance analysis means comparing the actual results with the standard sets to find out the…
Q: 1a. Material price variance 1a. Material quantity variance 1b. Labor rate variance 1b. Labor…
A: Material Price Variance: The difference between the actual price paid for materials and the standard…
Q: Computer World, Inc. manufactures computer parts and keyboards. The annual production and sales of…
A: The objective of this question is to calculate the predetermined overhead allocation rate using the…
Q: Cozy, Inc., manufactures small and large blankets. It estimates $350,000 in overhead during the…
A: Definition: Predetermined overhead allocation: Manufacturing overhead cost is the pool of all…
Q: please answer
A: Step 1: Introduction to Inventory Valuation:Inventory valuation helps a company to determine the…
Q: The manufacturing plant of Carilla Ltd. specializes in crafting specialized pieces for camival. With…
A: Carilla Ltd. should accept the special one-time order for 4,000 pieces at $150 per piece. The…
Q: Standard wage per hour $12.00 Standard labor time per faucet 20 min. Standard number of lbs. of zinc
A: Given : The faucets are made from zinc. Faucet Industries has 70 employees. Each employee presently…
Q: Sifton Electronics Corporation manufactures and assembles electronic motor drives for video cameras.…
A: Conversion Costs are those costs which are incurred to convert raw material into finished product.…
Q: Cozy, Inc., manufactures small and large blankets. It estimates $303,263 in overhead during the…
A: Predetermined overhead rate is computed for the purpose of allocation of overhead on the basis of…
Q: Javon Company set standards of 2 hours of direct labor per unit at a rate of $15.10 per hour. During…
A: The difference between the standard cost and the actual cost of direct labor is referred to as the…
Q: Erie Company manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company's labor…
A: Here in this question we are required to calculate various variances.Lets understand each in…
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images
- Calgary Paper Company produces paper for photocopiers. The company has developed standard overhead rates based on a monthly capacity of 62,000 direct-labor hours as follows: Standard costs per unit (one box of paper): Variable overhead (2 direct-labor hours @ $4.5 per hour) $ 9 Fixed overhead (2 direct-labor hours @ $10 per hour) 20 Total $ 29 During April, 31,000 units were scheduled for production; however, only 26,000 units were actually produced. The following data relate to April. Actual direct-labor cost incurred was $848,000 for 53,000 actual hours of work. Actual overhead incurred totaled $843,800, of which $243,800 was variable and $600,000 was fixed. Required:Prepare two exhibits similar to Exhibit 11-6 and Exhibit 11-8 in the chapter, which show the following variances. State whether each variance is favorable or unfavorable, where appropriate.1. Variable-overhead spending variance.2. Variable-overhead efficiency variance.3.…Johnson Electronics manufactures a power supply used in a variety of electronics products, including printers, modems, and routers. The demand for the part is 7,500 units per week. The production of the power supply requires six different manufacturing operations, each in sequence and each having the following processing times. The net available time to work is 52 hours per week, using two shifts. Operation Operation 1 Operation 2 Operation 3 Operation 4 Operation 5 Operation 6 Required: 1. What is the Takt time, in seconds, for this product? (Round your final answer to the nearest whole number.) Takt time Processing Time (seconds) 23 20 25 22 30 25 Yes No seconds per unit 2. Is the processing line properly balanced for this product?Erie Company manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company uses standards to control its costs. The labor standards that have been set for one Jogging Mate are as follows: Standard Hours Standard Rate per Hour Standard Cost 24 minutes $ 6.00 $ 2.40 During August, 8,380 hours of direct labor time were needed to make 19,500 units of the Jogging Mate. The direct labor cost totaled $48,604 for the month. Required: 4. What is the labor rate variance and the labor efficiency variance? 5. The budgeted variable manufacturing overhead rate is $4.50 per direct labor-hour. During August, the company incurred $40,224 in variable manufacturing overhead cost. Compute the variable overhead rate and efficiency variances for the month.
- Silven Company has identified the following overhead activities, costs, and activity drivers for the coming year: Activity Expected Cost Activity Driver Activity Capacity $138,000 Number of setups 10,200 Number of orders 92,400 Machine hours 18,480 Receiving hours phones with the following expected activity demands: Setting up equipment Ordering materials Machining Receiving Silven produces two models of cell Model X 5,000 80 200 6,600 385 Units completed Number of setups Number of orders Machine hours Receiving hours Required: Model Y 10,000 40 400 4,950 770 120 600 11,550 1,155Cozy, Inc., manufactures small and large blankets. It estimates $389,225 in overhead during the manufacturing of 97,902 small blankets and 73,121 large blankets. What is the predetermined overhead rate per machine hour if a small blanket takes 7 machine hour and a large blanket takes 9 machine hours? Round to the nearest penny, two decimal places.Vandalay Industries manufactures two products: toasters and blenders. The annual production and sales of toasters is 2100 units, while 1600 units of blenders are produced and sold. The company has traditionally used direct labor hours to allocate its overhead to products. Toasters require 1.25 direct labor hours per unit, while blenders require 1 direct labor hours per unit. The total estimated overhead for the period is $149,315. The company is looking at the possibility of changing to an activity-based costing system for its products. If the company used an activity-based costing system, it would have the following three activity cost pools: Expected activity Activity cost pool Estimatedoverheadcost Toasters Blenders Total Setup costs $8585 215 batches 450 batches 665 batches Engineering costs $73,980 870 engineering 820 engineering hours 1690 engineering hrs Maintenance costs $66,750 2750 direct labor hours 1195 direct labor hours 3945 direct labor hours Total…
- Erie Company manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company uses standards to control its costs. The labor standards that have been set for one Jogging Mate are as follows: Standard Hours 27 minutes Standard Rate per Hour Standard Cost $2.79 $6.20 During August, 9,320 hours of direct labor time were needed to make 19,000 units of the Jogging Mate. The direct labor cost totaled $55,920 for the month. Required: 1. What is the standard labor-hours allowed (SH) to makes 19,000 Jogging Mates? 2. What is the standard labor cost allowed (SH × SR) to make 19,000 Jogging Mates? 3. What is the labor spending variance? 4. What is the labor rate variance and the labor efficiency variance? 5. The budgeted variable manufacturing overhead rate is $4.50 per direct labor-hour. During August, the company incurred $44,736 in variable manufacturing overhead cost. Compute the variable overhead rate and efficiency variances for the month. (For requirements 3 through 5, indicate…Salisbury Bottle Company manufactures plastic two-liter bottles for the beverage industry. The cost standards per 100 two-liter bottles are as follows: Standard Cost Cost Category per 100 Two-Liter Bottles Direct labor $1.20 Direct materials 6.50 Factory overhead 1.80 Total $9.50 At the beginning of March, Salisbury's management planned to produce 500,000 bottles. The actual number of bottles produced for March was 525,000 bottles. The actual costs for March of the current year were as follows: Actual Cost for the Cost Category Month Ended March 31 Direct labor $6,550 Direct materials 33,800 Factory overhead 9,100 Total $49,450 a. Prepare the March manufacturing standard cost budget (direct labor, direct materials, and factory overhead) for Salisbury, assuming planned production. Salisbury Bottle Company Manufacturing Cost Budget For the Month Ended March 31 Standard Cost at Planned Volume (500,000 Bottles) Check My Work Multiply the standard cost per unit times the units planned…PPP, Inc. manufactures teddy bears and dolls. Currently, PPP makes 2,000 teddy bears each month. Each teddy bear uses $2.00 in direct materials and $0.50 in direct labor. PPP uses two activities in manufacturing the teddy bears: Sewing and Processing. The cost associated with Sewing is $15,00o a month, allocated on the basis of direct labor hours. The cost associated with Processing is $10,00o a month, allocated on the basis of batches. Teddy bears use 1/2 of the direct labor hours, and 35% of total batches. What is the total manufacturing cost for one teddy bear? Select one: a. $7.00 b. $2.50 C. $4.50 d. $8.00
- sAbbeville Fixture Company manufactures faucets in a small manufacturing facility. The faucets are made from brass. Manufacturing has 70 employees. Each employee presently provides 36 hours of labor per week. Information about a production week is as follows: SHOW WORK! Standard wage per hr. $15.00 Standard labor time per faucet 35 min. Standard number of Ibs. of brass per faucet Standard price per lb. of brass $2.40 Actual price per lb. of brass 2.5 lbs. $2.30 Actual Ibs. of brass used during the week Number of faucets produced during the week 4,780 Actual wage per hr. $15.50 11,800 Ibs. Actual hours for the week (70 employees x 36 hours) 2,520 A. What is the standard cost per unit for direct materials? B. What is the standard cost per unit for direct labor? C. What is the Direct Materials Price Variance? one) Favorable or unfavorable (Circle D. What is the Direct Materials Quantity Variance? one) Favorable or unfavorable (Circle E. What is the Direct Labor Rate Variance? Favorable or…Javon Company set standards of 2 hours of direct labor per unit at a rate of $16.30 per hour. During October, the company actually uses 13,200 hours of direct labor at a $217,800 total cost to produce 6,900 units. In November, the company uses 17,200 hours of direct labor at a $284,660 total cost to produce 7,300 units of product.AH = Actual HoursSH = Standard HoursAR = Actual RateSR = Standard Rate(1) Compute the direct labor rate variance, the direct labor efficiency variance, and the total direct labor variance for each of these two months.(2) Javon investigates variances of more than 5% of actual direct labor cost. Which direct labor variances will the company investigate further?