In the figure, block 1 has mass m, = 480 g, block 2 has mass m2 = 510 g, and the pulley is on a frictionless horizontal axle (pulley can be viewed as a disc) and has radius R = 4.6 cm. When released from rest, block 2 falls 80 cm in 6 s without the cord slipping on the pulley. (a) (b) (c) (Use g = 10 m/s²) What is the magnitude of the acceleration of the blocks? What is the tension T2 (the tension force on the block 2 What is the tension T1 (the tension force on the block 1 m2
In the figure, block 1 has mass m, = 480 g, block 2 has mass m2 = 510 g, and the pulley is on a frictionless horizontal axle (pulley can be viewed as a disc) and has radius R = 4.6 cm. When released from rest, block 2 falls 80 cm in 6 s without the cord slipping on the pulley. (a) (b) (c) (Use g = 10 m/s²) What is the magnitude of the acceleration of the blocks? What is the tension T2 (the tension force on the block 2 What is the tension T1 (the tension force on the block 1 m2
Related questions
Question

Transcribed Image Text:In the figure, block 1 has mass m, = 480 g, block 2 has mass m2 = 510 g,
and the pulley is on a frictionless horizontal axle (pulley can be viewed as a
disc) and has radius R = 4.6 cm. When released from rest, block 2 falls
80 cm in 6 s without the cord slipping on the pulley.
(a)
(b)
(c)
(Use g = 10 m/s²)
What is the magnitude of the acceleration of the blocks?
What is the tension T2 (the tension force on the block 2
What is the tension T1 (the tension force on the block 1
m2
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
