In Myanmar, six laborers, each making the equivalent of $2.50 per day, can produce 42 units per day. In China, ten laborers, each making the equivalent of $2.25 per day, ca produce 51 units. In Billings, Montana, three laborers, each making $57.00 per day, can make 102 units Based on labor costs only, which location would be most economical to produce the item? For each location, calculate the labor cost per unit using the following formula Labor cost per day Production (units per day) ($2.50)(6) 42 =Labor cost per unit The labor cost per unit for Myanmar is Labor cost per day $0.36 dollars/unit (round your response to two decimal places). Production (units per day) The labor cost per unit for China = $0.44 dollars/unit (round your response to two decimal places). The labor cost per unit for Billings, Montana = $1.68 dollars/unit (round your response to two decimal places). Based on labor costs per unit only, the most economical location to produce the item is Billings, Montana
In Myanmar, six laborers, each making the equivalent of $2.50 per day, can produce 42 units per day. In China, ten laborers, each making the equivalent of $2.25 per day, ca produce 51 units. In Billings, Montana, three laborers, each making $57.00 per day, can make 102 units Based on labor costs only, which location would be most economical to produce the item? For each location, calculate the labor cost per unit using the following formula Labor cost per day Production (units per day) ($2.50)(6) 42 =Labor cost per unit The labor cost per unit for Myanmar is Labor cost per day $0.36 dollars/unit (round your response to two decimal places). Production (units per day) The labor cost per unit for China = $0.44 dollars/unit (round your response to two decimal places). The labor cost per unit for Billings, Montana = $1.68 dollars/unit (round your response to two decimal places). Based on labor costs per unit only, the most economical location to produce the item is Billings, Montana
Practical Management Science
6th Edition
ISBN:9781337406659
Author:WINSTON, Wayne L.
Publisher:WINSTON, Wayne L.
Chapter2: Introduction To Spreadsheet Modeling
Section: Chapter Questions
Problem 20P: Julie James is opening a lemonade stand. She believes the fixed cost per week of running the stand...
Related questions
Question
Expert Solution
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
Recommended textbooks for you
Practical Management Science
Operations Management
ISBN:
9781337406659
Author:
WINSTON, Wayne L.
Publisher:
Cengage,
Operations Management
Operations Management
ISBN:
9781259667473
Author:
William J Stevenson
Publisher:
McGraw-Hill Education
Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hi…
Operations Management
ISBN:
9781259666100
Author:
F. Robert Jacobs, Richard B Chase
Publisher:
McGraw-Hill Education
Practical Management Science
Operations Management
ISBN:
9781337406659
Author:
WINSTON, Wayne L.
Publisher:
Cengage,
Operations Management
Operations Management
ISBN:
9781259667473
Author:
William J Stevenson
Publisher:
McGraw-Hill Education
Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hi…
Operations Management
ISBN:
9781259666100
Author:
F. Robert Jacobs, Richard B Chase
Publisher:
McGraw-Hill Education
Purchasing and Supply Chain Management
Operations Management
ISBN:
9781285869681
Author:
Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. Patterson
Publisher:
Cengage Learning
Production and Operations Analysis, Seventh Editi…
Operations Management
ISBN:
9781478623069
Author:
Steven Nahmias, Tava Lennon Olsen
Publisher:
Waveland Press, Inc.