In a Fraunhofer diffraction experiment, a collimated light beam falls normally on a slit with 0.2mm wide. A thin lens placed just behind the slit focuses the diffracted light on a screen located at the focal plane of the lens (f = 300cm). The distance between the 1st and 2nd minimum of the diffraction fringe pattern is 0.885cm. 1) Calculate the wavelength of the incident light beam. = 4 x 2) If repeating this experiment using a soft X-ray beam with wavelength > = 4nm 10-3μm, what will be the distance between the 1st and the 2nd minimum in the diffraction fringe pattern?
In a Fraunhofer diffraction experiment, a collimated light beam falls normally on a slit with 0.2mm wide. A thin lens placed just behind the slit focuses the diffracted light on a screen located at the focal plane of the lens (f = 300cm). The distance between the 1st and 2nd minimum of the diffraction fringe pattern is 0.885cm. 1) Calculate the wavelength of the incident light beam. = 4 x 2) If repeating this experiment using a soft X-ray beam with wavelength > = 4nm 10-3μm, what will be the distance between the 1st and the 2nd minimum in the diffraction fringe pattern?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:In a Fraunhofer diffraction experiment, a collimated light beam falls normally on a slit with 0.2mm
wide. A thin lens placed just behind the slit focuses the diffracted light on a screen located at the
focal plane of the lens (f = 300cm). The distance between the 1st and 2nd minimum of the
diffraction fringe pattern is 0.885cm.
1) Calculate the wavelength of the incident light beam.
2) If repeating this experiment using a soft X-ray beam with wavelength λ = 4nm 4 x
10-3 μm, what will be the distance between the 1st and the 2nd minimum in the diffraction
fringe pattern?
www.di
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 5 steps
