Hart Company made 3,000 bookshelves using 22,000 board feet of wood costing $266,200. The company's direct materials standards for one bookshelf are 8 board feet of wood at $12 per board foot. Compute the direct materials price and quantity variances incurred in manufacturing these bookshelves.
Q: Clemente Inc. incurs the following costs to produce 10,000 units of a subcomponent: please provide…
A: Step 1: Define Opportunity CostIn a make-or-by decision, the relevant opportunity cost can include…
Q: Want answer step by step
A: Explanation of Face Value:The face value of a bond, also known as its par value, is the amount the…
Q: What is the bond's coupon rate in percent on these financial accounting question?
A: To calculate the bond's coupon rate, we need to use the bond price formula and solve for the annual…
Q: Get correct answer general accounting
A: Step 1: a) Gross Profit Gross profit can be calculated by subtracting the cost of merchandise sold…
Q: General accounting problem
A: Explanation of Damaged/Dead Plant Units: Damaged or dead plant units refer to the inventory that is…
Q: I need answer of this question general accounting
A: Explanation: In the given case, we are required to calculate the amount of gross profit to be…
Q: Please provide answer the accounting question not use ai
A: Step 1: Define Profit MarginProfit Margin is also referred to as the income. This is the amount…
Q: Need answer the accounting question not use chatgpt
A: Step 1: Define Direct MaterialsDirect Materials are a component of the total manufacturing cost.…
Q: I want to correct answer general accounting
A: Explanation: The amount of cash received from issuance of bonds can be calculated as = No. of bonds…
Q: None
A: Requirement a:Preparation of a cash collection budget by using the following format: ABCD1Cash…
Q: Solve the MCQ
A: Explanation of Leasehold Improvements: Leasehold improvements are permanent modifications,…
Q: Accounting problem, help me
A: Explanation of Beginning Inventory: Beginning inventory represents the value of merchandise on hand…
Q: During 20Y5, Jackson Computer Supply produced income from operations of $95,000 from sales of 80,000…
A: Sales units: 80,000Selling price per unit: $2.50Total sales revenue: 80,000 × $2.50 = $200,000Fixed…
Q: I need answer of this question solution general accounting
A: Step 1: Define Direct LaborDirect labor refers to the expenses paid to the workforce who are…
Q: Tutor help me with this Question
A: Explanation of Credit Sales:Credit sales refer to sales transactions where the payment is deferred,…
Q: Fussner medical clinic.. Please give me answer Accounting question
A: Step 1: Define Spending VarianceSpending variance can be defined as the difference between the…
Q: Given answer Accounting question
A: Step 1: Define Product CostsThe computation of total product costs is an essential aspect of cost…
Q: Provide this question solution general accounting
A: Step 1: Define Return On AssetsReturn on assets is the return or income generated from the assets of…
Q: ! Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Tony…
A: Journal Entries for TransactionsNovember 5: Issue 128,000 shares of common stock at $10 per…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define Accounts ReceivableAccounts receivable indicate a company's credit sales. Credit…
Q: I need answer of this question solution general accounting
A: Step 1: Define Beginning and Ending Cash BalancesAny business maintains a cash book which records…
Q: Step by step detailed answer
A: Explanation of Asset: An asset is a resource owned by a company that has economic value and is…
Q: General Accounting Question please give correct answer
A: To compute the required merchandise purchases for April, we need to prepare a Merchandise Purchases…
Q: ! Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Sandy…
A: referencehttps://www.investopedia.com/salt-5180146
Q: What is the total manufacturing cost per unit for Hadley under the ABC system on these accounting…
A: Step 1: Define Manufacturing CostTotal manufacturing cost can be defined as the total expenses paid…
Q: 1 For which service business is job order costing the appropriate costing method to use? An oil…
A: Detailed explanation: Why other choices are incorrect?1. An oil fracking company:Extraction of oil…
Q: An investment has..accounting question
A:
Q: Assume a company is conducting a time-driven activity-based costing study in its Purchasing…
A: Step 1:First calculate the cost per minute: Cost per minute = Total salary cost / Total working…
Q: Required information Exercise 4-3 (Algo) Reconciliation of Absorption and Variable Costing Net…
A: Step 1: Before reconciliation of variable costing net operating income and absorption costing net…
Q: Hi expart Provide answer the general accounting question not use Ai
A: Step 1: Define Predetermined Overhead RateThe manufacturing overhead is expenses other than direct…
Q: I want to correct answer general accounting
A: To calculate the Profitability Index (PI) for the project, we use the following…
Q: Need help with this accounting question not use ai
A: Step 1:Accounts receivable is an current asset for a business. It is credit sale given to customers…
Q: Provide this question solution general accounting
A: Step 1: Determine the months for the interest to grow for each cash flow Since, the cash flows…
Q: Correct answer? With proper definition
A: The economic entity assumption states that a business's financial records should be kept separate…
Q: On October 15, 2023, the board of directors of Martinez Materials Corporation approved a stock…
A: 1. Martinez's stock option measurement dateThe measurement date for stock options is the date at…
Q: None
A: Approach to solving the question: Analysis Detailed explanation:Accounts Receivable and Allowance…
Q: question financial accounting 9.7
A: Step 1: Calculate the trade discountStep 2: Subtract the trade discount from the original priceStep…
Q: Provide correct answer the general accounting question
A: Step 1: Define Ratio AnalysisRatio analysis is essential in management accounting. It helps evaluate…
Q: Paige...accounting question
A: Step 1: Define Plant ExpansionPlant expansion involves acquiring equipment and machinery by a…
Q: Janes Company provided the following information on intangible assets: a. A patent was purchased…
A: 2). Janes CompanyPartial Balance SheetDecember31,2024 Assets Intangible assets:…
Q: C. None of the above Unallocated labor in the general overhead includes the costs of employees who…
A: To address the questions:Question 1:"Unallocated labor in the general overhead includes the costs of…
Q: Provide this question solution general accounting
A: Step 1: Define Net Cash FlowThe net cash flow for a firm is ascertained by deducting the cash…
Q: I need answer of this question solution general accounting
A: Step 1: Define High-low MethodOne of the methods to segregate mixed costs is the high-low method, in…
Q: How should a company record a stock dividend that exceed 25℅ of existing shares?
A: Explanation of Stock Dividend: A stock dividend represents the distribution of additional shares to…
Q: Provide this question solution general accounting
A: Step 1: Define Personal ExemptionsWhen computing income tax liabilities, a personal exemption was…
Q: General Accounting
A: Concept ExplanationAccounts Receivable → This is the amount customers owe to the company for credit…
Q: Estimate the value
A: Explanation of Earnings Per Share (EPS):Earnings per share (EPS) is a financial metric that…
Q: The Tacoma Recycling Company (TRC) purchases old water and soda bottles and recycles them to produce…
A: Key Details:Sales Revenue: Table Covers: Sold 22,000 units at $11 each → Revenue = 22,000 × 11 =…
Q: How much purchase?
A: Explanation of Annual Budget: A comprehensive financial plan prepared by a company for its upcoming…
Q: Accounting
A: Step 1: Define Direct Labor VarianceIn cost accounting, the direct labor variance can be categorized…
Hart company made 3,000...financial
![Hart Company made 3,000 bookshelves using 22,000 board feet of wood
costing $266,200. The company's direct materials standards for one
bookshelf are 8 board feet of wood at $12 per board foot.
Compute the direct materials price and quantity variances incurred in
manufacturing these bookshelves.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F83d3f544-397d-4df6-9d29-09d1f182ba5f%2Fe21eba19-890f-4d1f-ac85-55873af8d6c3%2F3q4621f_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
- Jameson Company produces paper towels. The company has established the following direct materials and direct labor standards for one case of paper towels: During the first quarter of the year, Jameson produced 45,000 cases of paper towels. The company purchased and used 135,700 pounds of paper pulp at 0.38 per pound. Actual direct labor used was 91,000 hours at 12.10 per hour. Required: 1. Calculate the direct materials price and usage variances. 2. Calculate the direct labor rate and efficiency variances. 3. Prepare the journal entries for the direct materials and direct labor variances. 4. Describe how flexible budgeting variances relate to the direct materials and direct labor variances computed in Requirements 1 and 2.A chair company set the following standards: Wood per chair: 7.5 feet. Cost per foot: $4.25. In June, it manufactured 20,000 chairs. The company purchased and used 300,000 feet of wood for $3.42 per foot. Calculate the materials price and efficiency variances.Can you answer this accounting question?
- Hart Company made 3,400 shelves using 22,400 pounds of wood costing $315,840. The company's direct materials standards for one shelf are 8 pounds of wood at $14.00 per pound. Hart Company uses a standard costing system. Prepare the journal entry to charge direct materials costs to Work in Process Inventory and record the direct materials variances.Simba Company's standard materials cost per unit of output is $13.63 (2.35 pounds * $5.80). During July, the company purchases and uses 3,000 pounds of materials costing $17,200 in making 1,450 units of the finished product. Compute the total, price, and quantity materials variances. Help meArlington Corp. has determined a standard direct materials cost per unit of $7.50 (2.5 feet at $3.00 per foot). Last month, Arlington purchased and used 5,000 feet of direct materials, for which it paid $16,000. The company produced and sold 1,950 units during the month. Calculate the direct materials price variance, direct materials quantity variance, and direct materials spending variance.
- XYZ Company's standard materials cost per unit of output is $12 (3 pounds x $4). During July, the company purchases and uses 5,800 pounds of materials costing $22,910 in making 2,000 units of finished product. Compute the Total, Price, and Quantity Materials Variances.Mark Corp. makes a chair with the following standard costs for direct materials and direct labor: Direct materials: 2 meters @ P3.25 per meter P6.50 Direct labor: 0.40 hours @ P12 per hour P4.80 During the month of December, 25,000 units of chairs were produced. The costs related to the production of these chairs were as follows: Direct materials purchased 60,000 meters @ P3.15 per meter Direct materials used in the production 52,500 meters Direct labor 9,875 hours @ P12.20 per hour The standard cost variances for direct materials and direct labor are as follows: Labor Efficiency Variance 124 hours @ P12 per hour 1,500 F Labor Rate Variance 9,875 hours @ PO.20 per hour 1,975 U Material Price Variance 60,000 meters @ PO.10 per meter 6,000 F Material Quantity Variance 2,500 meters @ P3.25 per meter 8,125 U Prepare the journal entries to record the purchased of materials, used of materials and labor incurrence.Simba Company's standard materials cost per unit of output is $9.00 (2.00 pounds x $4.50). During July, the company purchases and uses 3,080 pounds of materials costing $16,632 in making 1,400 units of finished product. Compute the total, price, and quantity materials variances. (Round per unit values to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 52.) Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantity variance $ %24 %24
- Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.40 (2.00 pounds x $4.70). During July, the company purchases and uses 3,080 pounds of materials costing $16,632 in making 1,400 units of finished product.Compute the total, price, and quantity materials variances. (Round per unit values to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 52.) Total materials variance $enter a dollar amount rounded to 0 decimal places select an option UnfavorableNeither favorable nor unfavorableFavorable Materials price variance $enter a dollar amount rounded to 0 decimal places select an option Neither favorable nor unfavorableFavorableUnfavorable Materials quantity variance $enter a dollar amount rounded to 0 decimal places select an option…Tiago's Electronics uses a standard costing system. Tiago's Electronics purchased 28,000 feet of direct material at the cost of $5 per foot. The standard cost is $5.30 per foot, and it takes 12 feet of direct material to make one unit of product. This month, 3,000 units were produced, and all 28,000 feet of material were used in production. A. What is the journal entry to record the purchase of direct materials on the account? B. What is the journal entry to record the use of direct materials in production? Milford Inc. has a debt-to-equity ratio of 0.80. It has total shareholders' equity of $2.5 million and current liabilities of $750,000. How much long-term debt is outstanding? A. $2,375,000 B. $2,100,000 C. $3,125,000 D. $1,250,000Sleep Tight, Inc. manufactures comforters. The estimated inventories on January 1 for finished goods, work in process, and materials were $38,000, $35,000 and $29,000 respectively. The desired inventories on December 31 for finished goods, work in process, and materials were $46,000, $36,000 and $21,000 respectively. Direct materials purchases were $565,000. Direct labor was $231,000 for the year. Factory overhead was $141,000. Prepare a cost of goods sold budget for Sleep Tight, Inc. Sleep Tight, Inc. Cost of Goods Sold Budget For the Year Ending December 31 Finished goods inventory, January 1 $ Work in process inventory, January 1 $ Direct materials: Direct materials, January 1 $ Direct materials purchases Cost of direct materials available for sale $ Less direct materials inventory, December 31 Cost of direct materials placed in production $ Direct labor Factory overhead Total manufacturing costs…
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)