GreenTech Corporation, which produces a single product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Item Selling price Amount $150 Units in beginning inventory 0 Units produced 7,000 Units sold 6,800 Units in ending inventory 200 Variable costs per unit: Direct materials $20 Direct labor $60 Variable manufacturing overhead $15 Variable selling and administrative $12 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $210,000 Fixed selling and administrative $30,000 What is the unit product cost for the month under variable costing? 1. A. $107 per unit 2. B. $107.50 per unit 3. C. $107.25 per unit 4. D. $108 per unit

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter2: Basic Cost Management Concepts
Section: Chapter Questions
Problem 22E: Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year,...
icon
Related questions
Question

Please See an attachment for details General accounting question not need ai solution

GreenTech Corporation, which produces a single product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:
Item
Selling price
Amount
$150
Units in beginning inventory
0
Units produced
7,000
Units sold
6,800
Units in ending inventory
200
Variable costs per unit:
Direct materials
$20
Direct labor
$60
Variable manufacturing overhead $15
Variable selling and administrative $12
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$210,000
Fixed selling and administrative
$30,000
What is the unit product cost for the month under variable costing?
1.
A. $107 per unit
2.
B. $107.50 per unit
3.
C. $107.25 per unit
4.
D. $108 per unit
Transcribed Image Text:GreenTech Corporation, which produces a single product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Item Selling price Amount $150 Units in beginning inventory 0 Units produced 7,000 Units sold 6,800 Units in ending inventory 200 Variable costs per unit: Direct materials $20 Direct labor $60 Variable manufacturing overhead $15 Variable selling and administrative $12 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $210,000 Fixed selling and administrative $30,000 What is the unit product cost for the month under variable costing? 1. A. $107 per unit 2. B. $107.50 per unit 3. C. $107.25 per unit 4. D. $108 per unit
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
College Accounting, Chapters 1-27
College Accounting, Chapters 1-27
Accounting
ISBN:
9781337794756
Author:
HEINTZ, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Principles of Cost Accounting
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning
Financial And Managerial Accounting
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,