For a physics lab assignment, a student needs to create a solenoid using copper wire with diameter d = 0.500 mm. The resistance of the solenoid needs to be 4.30 0 and the magnetic field of the solenoid with a current of 2.10 A should be 5.70 x 10 T. Assume the resistance does not change significantly with temperature, and the radius of the solenoid is 1.00 cm. (Use p = 1.70 x 1080 m for the resistivity of copper.) (a) How many turns of wire does the student need? turns (b) Determine the required length (in cm) of the solenoid. cm M
For a physics lab assignment, a student needs to create a solenoid using copper wire with diameter d = 0.500 mm. The resistance of the solenoid needs to be 4.30 0 and the magnetic field of the solenoid with a current of 2.10 A should be 5.70 x 10 T. Assume the resistance does not change significantly with temperature, and the radius of the solenoid is 1.00 cm. (Use p = 1.70 x 1080 m for the resistivity of copper.) (a) How many turns of wire does the student need? turns (b) Determine the required length (in cm) of the solenoid. cm M
Related questions
Question

Transcribed Image Text:For a physics lab assignment, a student needs to create a solenoid using copper wire with diameter d= 0.500 mm. The
resistance of the solenoid needs to be 4.30 0 and the magnetic field of the solenoid with a current of 2.10 A should be
5.70 x 10 T. Assume the resistance does not change significantly with temperature, and the radius of the solenoid is
1.00 cm. (Use p= 1.70 x 107 -8
Om for the resistivity of copper.)
(a) How many turns of wire does the student need?
turns
(b) Determine the required length (in cm) of the solenoid.
cm
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps
