Find the momentum if a force applied to a wrench is 100 N. Consider that the hand is pulling downwards.
Q: A small block of mass m, = 0.855 kg is released from rest at the top of a curved wedge of mass m, =…
A: Answer (a) V2 = 0.3886 m/s (b) h = 0.8956 m Solution
Q: James (mass 90.0 kg) and Ramon (mass 60.0 kg) are 20.0 m apart on a dry rice paddy (basakan). Midway…
A: Mass of James = 90 kg Mass of Ramon = 60 kg Since the surface is frictionless and there are no other…
Q: A 54.0 kg person is riding in a car moving at 21.0 m/s when the car runs into a bridge abutment.…
A: Given data: Mass of person (m) = 54.0 kg Initial velocity (Vi) = 21.0 m/s Final velocity (Vf) = 0…
Q: Assume m₁ = 1 kg. m₂ = 3 kg, and x₁ = 1 m, x2 = 5 m, where is the center of mass of these two…
A:
Q: 77-kg man stands on his toes by exerting an upward force through the Achilles tendon, as in the…
A:
Q: A light plane of mass 1200 kg makes an emergency landing on a short runway. With its engine off, it…
A: Given that, Mass of plane =1200 kg Speed = 35 m/s Mass of sandbag = 130 kg Coefficient of friction =…
Q: A bullet (m = 0.0250 kg) is fired with a speed of 95.00 m/s and hits a block (M = 2.10 kg) supported…
A: The momentum of an object is calculated by using the formula p=mv , where m is the mass of the…
Q: 10 kg weight starts at rest and then pushed rightly by a force of 59 N for 8 s on a horizontal,…
A:
Q: A 500 gram meter stick has a center of mass at the 50 cm mark. Using two fingers, one at the 10 cm…
A: In this question we are given that a 500 gram meter stick has a center of mass at the 50 cm mark.…
Q: Your friend’s car has broken down, so you volunteer to push it with your own car to the nearest…
A: There is multiple sub parts i will solve the first part
Q: Assume the pulley and cord are massless, and the cord is inextensible. Neglect friction. (a) Through…
A: Givenm1=2 kgm2=6.3 kgInitial speed ,u=2.85 m/s
Q: What is the SI unit of center of mass of an object? Select one o kg om Okg m kg/m X
A: Let the center of mass of the an object = (x,y) To find : The SI units of the center of mass of an…
Q: A bullet of mass M1 = 0.04 kg traveling with a velocity of 300 m/s strikes a wood block (at rest) of…
A:
Q: Force 1 is supposed to be {100.0 grams · g, 60.0o} and Force 2 is supposed to be {200.0 grams · g,…
A:
Q: Lineman A has a mass of 100 kg and traveling at 4 m/s when he collides with Lineman B who has a mass…
A:
Q: ex
A: The given problem is that of an Atwood machine which basically makes use of newton's laws of…
Q: Assume that the masses of the string and the frictionless pulley are negligible. (a) In your…
A: m1=2.1 kg m2=4.1 kg
Q: This question is a biomechanics question and all that was given is this: Given a person with a body…
A:
Q: Two ice breakers stand together as illustrated in Figure (a) below. They "push off" and travel…
A: Given data: Velocity of boy (V1) = 0.67 m/s, to the left Weight of boy (W1) = 734 N Weight of girl…
Q: A force of 20 N acts on an initially stationary object with a mass of 2000g. What is the velovity of…
A: SOlution: given that F = 20 N m = 2 kg t = 9.5 s
Q: Three 87.0 g masses are connected in a triangular shape by massless rigid wires as shown in the…
A:
Q: Both girls arrive at the same time at opposite sides of a door that can swing open in both…
A: The estimation of torque for each person will give the answer. The expression for torque is,…
Q: A 48.3 kg student runs down the sidewalk andjumps with a horizontal speed of 4.34 m/sonto a…
A:
Q: As rock climbers ascend El Capitan over the course of 2 or 3 days, they have to bring all their…
A:
Q: Three 91.3 g masses are connected in a triangular shape by massless rigid wires as shown in the…
A: The x and y coordinates of the center of mass are xcm=10.83 and ycm=11.63…
Q: A 2 kg block is placed on top of another block of mass 5 kg . The system moves on a frictionless…
A: a=Fappm1+m2=28 N2 kg +5 kg=4 m/s2
Q: A 56 kg woman lying on a 35.0 kg sled is competing in the luge at the winter Olympics, starting from…
A: Given: Mass of woman M = 56 kg Mass of sled , m = 35.0 kg Height of the slope, h = 227 m To…
Q: A 76.0 kg person is riding in a car moving at 16.0 m/s when the car runs into a bridge abutment.…
A: Solution:-Given thatmass of person (m)=76 kgInitial velocity of car (u)=16 m/s (+ve X direction)(a)…
Q: F D three blocks are in contact with each other and their masses are: m (A) = 44.4 kg, m (B) = 34.4…
A: By newton's second law of motion. F=ma Fk=frictional force= μN
Find the momentum if a force applied to a wrench is 100 N.
Consider that the hand is pulling downwards.


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

- Two masses are connected by a string over a pulley as shown (in an Atwood's machine). m₂ is more massive than m₁ as shown. Assume the pulley and string are massless and frictionless. The masses of m₁and m₂ are:m₁ = 12 kg and m₂ = 35 kg. The two masses are initially held at rest. Determine the magnitude of the acceleration a of the combined system when they are released. (g=9.81 m/s²) O 9.8 m/s^2 O 4.8 m/s^2 O 6.9 m/s^2 7782 O 2.4 m/s^2For Proficiency 18: The device shown below is on earth and consists of two masses connected by a string of negligible mass through a massless pulley. The coefficient of kinetic friction between masses m 1 and m and the platform is u. The two masses m and m are initially at rest but after they are 2 k 1 2 released, mass m falls, pulling mass m 2 1 Find an expression for the magnitude of the velocity of mass m after it has slid a horizontal distance d. Your answer should be in terms of the variables given and known constants. 1 1721 1712 0A 0.50-kg block slides across a table top with an initial speed of 20 cm/s and comes to rest on a distance of 70 cm. Find the average friction force that retarded its motion.
- A movie stuntman (mass kg) stands on a window ledge 5.0 m above the floor (Figure 1). Grabbing a rope attached to a chandelier, he swings down to grapple with the movie's villain (mass 70.0 kg), who is standing directly under the chandelier. (Assume that the stuntman's center of mass moves downward 5.0 m. He releases the rope just as he reaches the villain.) With what speed do the entwined foes start to slide across the floor? If the coefficient of kinetic friction of their bodies with the floor is k = 0.230, how far do they slide?A rifle with a weight of 40 N fires a 5.5-g bullet with a speed of 210 m/s. (a) Find the recoil speed of the rifle. _______m/s (b) If a 625-N man holds the rifle firmly against his shoulder, find the recoil speed of the man and rifle. _______m/shelp