Example 11-1: Object rotating on a string of changing length. A small mass m attached to the end of a string revolves in a circle on a frictionless tabletop. The other end of the string passes through a hole in the table. Initially, the mass revolves with a speed r, = 2.4 mis in a circle of radius R, = 0.80 m. The string is then pulled slowly through the hole so that the radius is reduced to R, = 0.48 m. What is the speed, v, of the mass now?
Example 11-1: Object rotating on a string of changing length. A small mass m attached to the end of a string revolves in a circle on a frictionless tabletop. The other end of the string passes through a hole in the table. Initially, the mass revolves with a speed r, = 2.4 mis in a circle of radius R, = 0.80 m. The string is then pulled slowly through the hole so that the radius is reduced to R, = 0.48 m. What is the speed, v, of the mass now?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Example 11-1: Object rotating on a string of changing
length.
A small mass m attached to the end of a string
revolves in a circle on a frictionless tabletop. The
other end of the string passes through a hole in the
table. Initially, the mass revolves with a speed v, = 2.4
m/s in a circle of radius R, = 0.80 m. The string is then
pulled slowly through the hole so that the radius is
reduced to R, = 0.48 m. What is the speed, v, of the
mass now?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 7 images
