Estimate the energy difference (cm ) between the v 0, J= 0 level and the v = 1, J = 0 level. Based on this energy, calculate the force constant for the molecule.
Estimate the energy difference (cm ) between the v 0, J= 0 level and the v = 1, J = 0 level. Based on this energy, calculate the force constant for the molecule.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Estimate the energy difference (cm ) between the v= 0, J= 0 level and the v= 1, J= 0 level.
Based on this energy, calculate the force constant for the molecule.

Transcribed Image Text:Shown below Is a portlon of the rotational-vibrational IR-spectrum of DCI (where D H), with
2.
the posltlon of each peak Identifled by wavenumber (cm),
0.6
0.5
04
0.3
2090
2110
Wavenumber (cm)
Absorbance
2.060.3
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
