Engine oil is heated by flowing through a circular tube of Diameter D= 50 mm, length L= 25, and whose surface is maintained at 150 Deg. C. If the flow rate and inlet temperature of the oil are 0.5 Kg/s and 20 Deg.C Use the following properties: p= 852 kg/m³, o-u/p-37.5 x10-6 m²/s, k=138x10-3 W/m.K, Pr = 490, Cp 2131 J/kg.K, u px 0= 0.032 kg/m.s m = 0.5 kg/s Engine Oil Tml = 20 C DIA = 0.05 m 9 Ts= 150 C L = 25 m Tm,o= ? Based on the above information. 1. Find Rep 2. Based on the value of Rep, what type of flow do we have? 3. Determine the outlet mean temperature Tm.o, with the average heat transfer coefficient = 33.12 W/m 2.K
Engine oil is heated by flowing through a circular tube of Diameter D= 50 mm, length L= 25, and whose surface is maintained at 150 Deg. C. If the flow rate and inlet temperature of the oil are 0.5 Kg/s and 20 Deg.C Use the following properties: p= 852 kg/m³, o-u/p-37.5 x10-6 m²/s, k=138x10-3 W/m.K, Pr = 490, Cp 2131 J/kg.K, u px 0= 0.032 kg/m.s m = 0.5 kg/s Engine Oil Tml = 20 C DIA = 0.05 m 9 Ts= 150 C L = 25 m Tm,o= ? Based on the above information. 1. Find Rep 2. Based on the value of Rep, what type of flow do we have? 3. Determine the outlet mean temperature Tm.o, with the average heat transfer coefficient = 33.12 W/m 2.K
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Engine oil is heated by flowing through a circular tube of Diameter D= 50 mm, length L= 25, and
whose surface is maintained at 150 Deg. C. If the flow rate and inlet temperature of the oil are 0.5
Kg/s and 20 Deg.C
Use the following properties: p= 852 kg/m³, o-u/p-37.5 x10-6 m²/s, k=138x10-3 W/m.K, Pr =
490, C₂= 2131 J/kg.K. u= px 0= 0.032 kg/m.s
m = 0.5 kg/s
Engine Oil
Tml = 20 C
DIA = 0.05 m
9
Ts = 150 C
L = 25 m
Tmo?
Based on the above information.
1. Find Rep
2. Based on the value of Rep, what type of flow do we have?
3. Determine the outlet mean temperature Tm.o, with the average heat transfer coefficient =
33.12 W/m^2.K
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, mechanical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY