Do it asap if possible
Q: Given three points: (q1= 3.0mC, q2= -4.5mC, and q3= 5.5mC). Q1 and q2 are located .06m apart, q1 and…
A: Given data: Charges at 1,2 and 3 are, Q1=3.0 mCQ2=-4.5 mCQ3=5.5 mC
Q: Four point charges, each with a magnitude of 1.00 C, are placed at the corners of a 45 rhombus…
A: In the given problem, four point charges of equal magnitude of 1 μC are arranged at the corners of a…
Q: In an electron microscope, there is an electron gun that contains two charged metallic plates 2.40…
A: (a) 3.466 x 10-16 J. (b) 1.444 x 10-14 N. (c) 1.587 x 1016 m / s2. (d) 1.739 x 10-9 s.
Q: 9. What is the ohmmeter reading for each configuration in Fig. 5.96? I kn 1.2 kn 1.2 kn 10 kn 2.2 kl…
A: a)Given that:
Q: •43 SSM ILW WWW How much work is required to set up the arrangement of Fig. 24-52 if q = 2.30 pC, a…
A:
Q: Determine the maximum speed an alpha particle consisting of (mass of two protons and two neutrons =…
A: Since the alpha particle starts from rest, the initial speed of the alpha particle will be…
Q: Find an expression for the current through the inductor, and voltage across the capacitor. R21 + Vs…
A:
Q: P R Q •V T. N S
A:
Q: In the figure, four long straight wires are perpendicular to the page, and their cross sections form…
A:
Q: Consider the figure below: X X X X X FB X X X X X X X X X ○ 3.0J by F hand O 1.5J by FB O 3.0J by FB…
A: The objective of this question is to determine the amount of work done to keep the lightbulb lit and…
Q: Two thin rods of length l carry equal charges Q uniformly distributed over their lengths. The rods…
A:
Q: The potential energy of a particle in a field has the form U=ar2−br,where a and b are positive…
A:
Q: Same situation as in the previous problem this time the magnet has mass 7.25 kg, the force pulling…
A:
Q: Find the work done by the force field F(x, y, z)=xi+yj+4zk on a particle as it moves along the path…
A:
Q: Q4. Consider the circuit shown in Fig. P4.25. Suppose that vs(t) = 12√/Zcos(3t) V and C=1/6 F. Find…
A:
Q: 6) The work done by the force field F moving along the line segment from (0, 0) to (2, 1) is: a) b)…
A:
Q: A particle has a charge of +1.00 µC and moves from point A to point B, a distance of 0.280 m. The…
A:
Q: Three equal point particles, each with particle 1.30 μC , are placed at the vertices of an…
A:
Q: 1. Contestants on the game show Jeopardy! depress spring-loaded buttons to “buzz in” and provide the…
A: We are given the buzzer. It has spring attached to it. The buzzer busses when the spring is…
Q: 8. Find the work done by the field F in moving an object from P to 5 F(x, y) = x² ↑ + y³ Ĵ; P(1,0),…
A: Given, Force, F→ = x5 i^ + y5 j^ P1, 0, Q3, 3
Q: A particle has a charge of +1.40 µC and moves from point A to point B, a distance of 0.170 m. The…
A:
Do it asap if possible


Step by step
Solved in 2 steps

- 2A Show that in a central force field, the potential energy is function only of the distance r from the center of forces.On a smooth horizontal table there is a metal rod of length L and mass m that can move across the table without friction. At one end of the rod is fixed a non-conducting thread that passes through an ideal pulley, fixed at the end of the table. At the other end of the thread hangs a rod exactly the same as the first. The system is then released and begins to move. Determine the potential difference that appears between the ends of each rod.Two objects (m,- 5.50 kg and m,- 2.70 kg) are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as in the figure below. The 5.50-kg object is released from rest at a point h-4.00 m above the table. (a) Determine the speed of each object when the two pass each other. 3.653 v m/s (b) Determine the speed of each object at the moment the 5.50-kg object hits the table. 6160 V m/s (c) How much higher does the 2.70-kg object travel after the 5.50-kg object hits the table? 1.167 xm ASK YOUR TE
- 1. Two persons were practicing social distancing to alleviate the spread of COVID-19. Social distancing requires a minimum of 3 feet distance from person to person. However, due to their eagerness to share some rumors, the two persons decided to approach each other and now within the intimate distance (12 inches). If person A weighs 60 kg. and person B weighs 68 kg, determine the work done for this act. Take G = 6.67408 x 10-11 m³ kg¬'s-2. A. 6.8076 ergs B. 8.0766 ergs C. 5.9559 ergs D. 5.5599 ergs 2. Find the moment of mass from the x-axis for y = x In(x) – 3x and y = 1 bounded by x = 3 and x = 6. The surface density is equal to 0.37 kg/units'. A. 24.0793 kg. В. -38.6209 kg C. 27.8043 kg. D. -36.8902 kg. 3. In 2019, SCUBA divers from Mexico explores the Atlantic Ocean (64 lb/ft) and finds a circular clock thought to be the ancient remnants of the legendary Atlantis. If the clock measures 1.3 ft. in diameter and depth is measured to be 1250 ft. from the surface to the center of this…Determine v1, and V2 in the ladder network in Figure. 6Ω 4Ω 28 V 12 2 15 N 10 Ω ½{ 13 N Seçtiğiniz cevabın işaretlendiğini görene kadar bekleyiniz. Soruyu boş bırakmak isterseniz işaretlediğiniz seçeneğe tekrar tıklayınız. 10,00 Puan A V1= 12V, V2= 3V V1= 12V, V2= 3.12V C V1= 12V, V2= 3.6V V1= 16V, V2= 3V wwDetermine the maximum speed an alpha particle consisting of (mass of two protons and two neutrons = 6.65*10^-24kg) could reach if it moves from rest through a potential difference of 4.95 kV.
- For problem 31 of the text, calculate the potential at point P in uV for the case that the removed part of the disk subtends an angle of 204.0 degrees instead of three quadrants!! (5 sig figs)8. Compute the work done by the force field F(x, y, z) = x²zi- yx²j+ 3xzk acting on an object moving along the straight line from point (1, 1, 0) to (1, 1, 1) to (0, 0, 0).Please explain why.