Determine the slope that a concrete circular sewer, 2 m in diameter, must have when flowing at its maximum capacity if the mean velocity is 3 m/s. Use n = 0.013
Determine the slope that a concrete circular sewer, 2 m in diameter, must have when flowing at its maximum capacity if the mean velocity is 3 m/s. Use n = 0.013
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Pls answer asap. Complete solution with proper figures.

Transcribed Image Text:Determine the slope that a concrete
circular sewer, 2 m in diameter, must have
when flowing at its maximum capacity if
the mean velocity is 3 m/s. Use n = 0.013
(Hint: For maximum capacity or maximum
hydraulic efficiency, the depth of flow is
0.938D and 0 = 57.587° and use Manning's
formula to find S).
S = 0.001
S = 0.002
S = 0.003
S = 0.004
Xx
057.587⁹
B = 302.413
0.938 D
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning