Determine the maximum mass (kg) that can be lifted at E if the 10-HP motor A has a maximum rotation speed of 300 rpm where the diameter of the shaft AB and CE are 10 mm and 15 mm, respectively. The allowable shearing stress is 1 GPa with F.S. of 1.2 for both shafts. Neglect the deformation of the cable at E. Where: radius of the gear at B, rg = 100 mm radius of the gear at C, rc = 150 mm O
Determine the maximum mass (kg) that can be lifted at E if the 10-HP motor A has a maximum rotation speed of 300 rpm where the diameter of the shaft AB and CE are 10 mm and 15 mm, respectively. The allowable shearing stress is 1 GPa with F.S. of 1.2 for both shafts. Neglect the deformation of the cable at E. Where: radius of the gear at B, rg = 100 mm radius of the gear at C, rc = 150 mm O
Related questions
Question
Follow the instructions. Typewritten for an upvote. No upvote for handwritten. PLEASE SKIP IF YOU HAVE ALREADY DONE THIS. Thank you

Transcribed Image Text:Determine the maximum mass (kg) that can be lifted
at E if the 10-HP motor A has a maximum rotation
speed of 300 rpm where the diameter of the shaft AB
and CE are 10 mm and 15 mm, respectively. The
allowable shearing stress is 1 GPa with F.S. of 1.2 for
both shafts. Neglect the deformation of the cable at
E.
Where:
radius of the gear at B, B = 100 mm
radius of the gear at C, rc = 150 mm
D
ALS
E
W
THIS IS THE ANSWER. I
NEED A SOLUTION
4,003.0486 (with margin: 5)
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps
