Consider the following equation: mol of ammopiut. be (tuboy) 3 AgNO3(aq) + Na3PO4(aq) Ag3PO4(s) + 3 NaNO3(aq) When 15.3 g of AgNO3(aq) is mixed with 10.9 g of Na3PO4(aq), how many grams of Ag3PO4(s) can be produced? a. 10.9 g b. 37.7 g c. 40.4 g d. 27.8 g e. 12.6 g
Consider the following equation: mol of ammopiut. be (tuboy) 3 AgNO3(aq) + Na3PO4(aq) Ag3PO4(s) + 3 NaNO3(aq) When 15.3 g of AgNO3(aq) is mixed with 10.9 g of Na3PO4(aq), how many grams of Ag3PO4(s) can be produced? a. 10.9 g b. 37.7 g c. 40.4 g d. 27.8 g e. 12.6 g
Chemistry
10th Edition
ISBN:9781305957404
Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Chapter1: Chemical Foundations
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ: Define and explain the differences between the following terms. a. law and theory b. theory and...
Related questions
Question
![### Question
17. Consider the following equation:
\[ 3 \text{AgNO}_3(\text{aq}) + \text{Na}_3\text{PO}_4(\text{aq}) \longrightarrow \text{Ag}_3\text{PO}_4(\text{s}) + 3 \text{NaNO}_3(\text{aq}) \]
When 15.3 g of AgNO₃(aq) is mixed with 10.9 g of Na₃PO₄(aq), how many grams of Ag₃PO₄(s) can be produced?
### Options
a. 10.9 g
b. 37.7 g
c. 40.4 g
d. 27.8 g
e. 12.6 g
### Explanation
This problem involves a chemical reaction and requires the calculation of the mass of a product formed from given amounts of reactants. Here's a step-by-step breakdown to find the solution:
1. **Determine the molar masses of the reactants and the product:**
- **Molecular weight of AgNO₃:**
- Ag = 107.87 g/mol
- N = 14.01 g/mol
- O = 16.00 g/mol (3 atoms of O)
- Total = 107.87 + 14.01 + (3 × 16.00) = 169.88 g/mol
- **Molecular weight of Na₃PO₄:**
- Na = 22.99 g/mol (3 atoms of Na)
- P = 30.97 g/mol
- O = 16.00 g/mol (4 atoms of O)
- Total = (3 × 22.99) + 30.97 + (4 × 16.00) = 163.94 g/mol
- **Molecular weight of Ag₃PO₄:**
- Ag = 107.87 g/mol (3 atoms of Ag)
- P = 30.97 g/mol
- O = 16.00 g/mol (4 atoms of O)
- Total = (3 × 107.87) + 30.97 + (4 × 16.00) = 418.58 g/mol
2. **Calculate the moles of each react](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F066bb5df-9069-4300-b122-0f92c568ce58%2Fc4da2978-1027-4965-bce2-ce3bbe9c02de%2Fzii6alf_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:### Question
17. Consider the following equation:
\[ 3 \text{AgNO}_3(\text{aq}) + \text{Na}_3\text{PO}_4(\text{aq}) \longrightarrow \text{Ag}_3\text{PO}_4(\text{s}) + 3 \text{NaNO}_3(\text{aq}) \]
When 15.3 g of AgNO₃(aq) is mixed with 10.9 g of Na₃PO₄(aq), how many grams of Ag₃PO₄(s) can be produced?
### Options
a. 10.9 g
b. 37.7 g
c. 40.4 g
d. 27.8 g
e. 12.6 g
### Explanation
This problem involves a chemical reaction and requires the calculation of the mass of a product formed from given amounts of reactants. Here's a step-by-step breakdown to find the solution:
1. **Determine the molar masses of the reactants and the product:**
- **Molecular weight of AgNO₃:**
- Ag = 107.87 g/mol
- N = 14.01 g/mol
- O = 16.00 g/mol (3 atoms of O)
- Total = 107.87 + 14.01 + (3 × 16.00) = 169.88 g/mol
- **Molecular weight of Na₃PO₄:**
- Na = 22.99 g/mol (3 atoms of Na)
- P = 30.97 g/mol
- O = 16.00 g/mol (4 atoms of O)
- Total = (3 × 22.99) + 30.97 + (4 × 16.00) = 163.94 g/mol
- **Molecular weight of Ag₃PO₄:**
- Ag = 107.87 g/mol (3 atoms of Ag)
- P = 30.97 g/mol
- O = 16.00 g/mol (4 atoms of O)
- Total = (3 × 107.87) + 30.97 + (4 × 16.00) = 418.58 g/mol
2. **Calculate the moles of each react
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 23 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Organic Chemistry
Chemistry
ISBN:
9780078021558
Author:
Janice Gorzynski Smith Dr.
Publisher:
McGraw-Hill Education

Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:
9781305079373
Author:
William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Principles of Chemical Processes, Bind…
Chemistry
ISBN:
9781118431221
Author:
Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. Bullard
Publisher:
WILEY