Case #4 Hilern Inc. recorded the following data for the past month: Variable costs per unit: Direct materials Direct labour Variable manufacturing overhead Variable selling expenses $4.00 $3.20 $1.00 $0.40 For the past month, fixed manufacturing overhead was $4,000 and the selling and administrative expense was $3,600. At the beginning of the month, the company had 300 units in inventory. During the month, 2,000 units were produced and 2,100 units were sold at a selling price of $14 per unit. Required: (A) Compute the per-unit product cost using absorption costing. (B) What is the operating income (loss) using absorption costing? (C) Compute the per-unit product cost using variable costing.
Case #4 Hilern Inc. recorded the following data for the past month: Variable costs per unit: Direct materials Direct labour Variable manufacturing overhead Variable selling expenses $4.00 $3.20 $1.00 $0.40 For the past month, fixed manufacturing overhead was $4,000 and the selling and administrative expense was $3,600. At the beginning of the month, the company had 300 units in inventory. During the month, 2,000 units were produced and 2,100 units were sold at a selling price of $14 per unit. Required: (A) Compute the per-unit product cost using absorption costing. (B) What is the operating income (loss) using absorption costing? (C) Compute the per-unit product cost using variable costing.
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Case #14
Hilern Inc. recorded the following data for the past month:
Variable costs per unit:
Direct materials
Direct labour
Variable manufacturing overhead
Variable selling expenses
$4.00
$3.20
$1.00
$0.40
For the past month, fixed manufacturing overhead was $4,000 and the selling and
administrative expense was $3,600. At the beginning of the month, the company had 300 units
in inventory. During the month, 2,000 units were produced and 2,100 units were sold at a
selling price of $14 per unit.
Required:
(A) Compute the per-unit product cost using absorption costing.
(B) What is the operating income (loss) using absorption costing?
(C) Compute the per-unit product cost using variable costing.
(D) What is the operating income (loss) using variable costing?
(E) Discuss the typical reasons why a company would have inventory on-hand.
(F) What is a Just-in-Time inventory system? Provide some examples of companies have
adopted JIT and discuss possible reasons they would for using this inventory policy
system?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education