Carter Industries uses a predetermined overhead allocation rate based on direct labor costs. The following are the details of production during the year: • • Total manufacturing overhead costs estimated at the beginning of the year = $180,000 Total direct labor costs estimated at the beginning of the year = $400,000 • Total direct labor hours estimated at the beginning of the year 13,500 direct labor hours = Actual manufacturing overhead costs for the year = $190,000 Actual direct labor costs for the year = $420,000 Actual direct labor hours for the year = 15,200 direct labor hours Calculate the amount of manufacturing overhead costs allocated to production. (Round any percentages to two decimal places and your final answer to the nearest dollar.)

Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Chapter4: Job Order Costing
Section: Chapter Questions
Problem 8PA: Coops Stoops estimated its annual overhead to be $85,000 and based its predetermined overhead rate...
icon
Related questions
Question

Calculate the amount of manufacturing overhead costs

Carter Industries uses a predetermined overhead allocation rate
based on direct labor costs. The following are the details of
production during the year:
•
•
Total manufacturing overhead costs estimated at the beginning of
the year = $180,000
Total direct labor costs estimated at the beginning of the year =
$400,000
•
Total direct labor hours estimated at the beginning of the year
13,500 direct labor hours
=
Actual manufacturing overhead costs for the year = $190,000
Actual direct labor costs for the year = $420,000
Actual direct labor hours for the year = 15,200 direct labor hours
Calculate the amount of manufacturing overhead costs allocated to
production. (Round any percentages to two decimal places and your
final answer to the nearest dollar.)
Transcribed Image Text:Carter Industries uses a predetermined overhead allocation rate based on direct labor costs. The following are the details of production during the year: • • Total manufacturing overhead costs estimated at the beginning of the year = $180,000 Total direct labor costs estimated at the beginning of the year = $400,000 • Total direct labor hours estimated at the beginning of the year 13,500 direct labor hours = Actual manufacturing overhead costs for the year = $190,000 Actual direct labor costs for the year = $420,000 Actual direct labor hours for the year = 15,200 direct labor hours Calculate the amount of manufacturing overhead costs allocated to production. (Round any percentages to two decimal places and your final answer to the nearest dollar.)
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub
Principles of Cost Accounting
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning