Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $155 and $115, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 110,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $155 and $115, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 110,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $155 and $115, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 110,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $155 and $115, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 110,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:
Alpha
Beta
Direct materials
$
24
$
12
Direct labor
23
26
Variable manufacturing overhead
22
12
Traceable fixed manufacturing overhead
23
25
Variable selling expenses
19
15
Common fixed expenses
22
17
Total cost per unit
$
133
$
107
The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.
Foundational 13-8 (Algo)
8. Assume that Cane normally produces and sells 67,000 Betas and 87,000 Alphas per year. If Cane discontinues the Beta product line, its sales representatives could increase sales of Alpha by 11,000 units. What is the financial advantage (disadvantage) of discontinuing the Beta product line?
9. Assume that Cane expects to produce and sell 87,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 87,000 Alphas to Cane for a price of $108 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of buying 87,000 units from the supplier instead of making those units?
11. How many pounds of raw material are needed to make one unit of each of the two products?
12. What contribution margin per pound of raw material is earned by each of the two products? (Round your answers to 2 decimal places.)
Definition Definition Indirect costs incurred while producing goods or services. Overhead costs cannot be directly attributed to products or services. Overhead includes indirect material cost, indirect labor cost, rent, utilities expenses, and depreciation. Since these costs directly affect the profitability of a company, managing overhead becomes an important task for management.
Expert Solution
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.