Calculate the power factor of the er source. What is the average power supplied by the 102 4020° Vrms j42
Calculate the power factor of the er source. What is the average power supplied by the 102 4020° Vrms j42
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question
question is attached in picture
![### Calculate the Power Factor and Average Power Supplied by the Source
**Problem Statement:**
Calculate the power factor of the entire circuit below as seen by the source. What is the average power supplied by the source?
![Circuit Diagram]
- **Source Voltage:** \(40 \angle 0^\circ V_{rms}\)
- **Components in Series:**
- Resistor \(R_1 = 10\Omega\)
- Resistor \(R_2 = 8\Omega\)
- **Components in Parallel:**
- Inductor with reactance \(j4\Omega\)
- Capacitor with reactance \(-j6\Omega\)
### Solution Steps
1. **Calculate the Total Impedance (Z):**
- Find the impedance of the parallel combination of \(j4\Omega\) and \(-j6\Omega\).
\[
\frac{1}{Z_{\text{parallel}}} = \frac{1}{j4} + \frac{1}{-j6}
\]
\[
\frac{1}{Z_{\text{parallel}}} = \frac{-j6 + j4}{j(-j6 \cdot j4)} = \frac{-j2}{-24} = \frac{j2}{24} = j \frac{1}{12}
\]
So,
\[
Z_{\text{parallel}} = -j12\Omega
\]
2. **Total Series Impedance:**
\[
Z_{\text{total}} = 10\Omega + 8\Omega + (-j12\Omega) = 18 - j12 \Omega
\]
3. **Calculate the Magnitude of the Total Impedance:**
\[
|Z_{\text{total}}| = \sqrt{18^2 + (-12)^2} = \sqrt{324 + 144} = \sqrt{468} = 21.63\Omega
\]
4. **Power Factor Calculation:**
\[
\text{Power Factor} = \cos(\theta) = \frac{R_{\text{total}}}{|Z_{\text{total}}|} = \frac{18}{21.63} = 0.832
\]
5. **Calculate the Average Power Supplied by the Source:**](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F755354d9-56be-4d3a-9cd7-bb7b08867ede%2Fbcf93a67-a968-477d-9d8a-480502f78975%2F0zqpi53_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:### Calculate the Power Factor and Average Power Supplied by the Source
**Problem Statement:**
Calculate the power factor of the entire circuit below as seen by the source. What is the average power supplied by the source?
![Circuit Diagram]
- **Source Voltage:** \(40 \angle 0^\circ V_{rms}\)
- **Components in Series:**
- Resistor \(R_1 = 10\Omega\)
- Resistor \(R_2 = 8\Omega\)
- **Components in Parallel:**
- Inductor with reactance \(j4\Omega\)
- Capacitor with reactance \(-j6\Omega\)
### Solution Steps
1. **Calculate the Total Impedance (Z):**
- Find the impedance of the parallel combination of \(j4\Omega\) and \(-j6\Omega\).
\[
\frac{1}{Z_{\text{parallel}}} = \frac{1}{j4} + \frac{1}{-j6}
\]
\[
\frac{1}{Z_{\text{parallel}}} = \frac{-j6 + j4}{j(-j6 \cdot j4)} = \frac{-j2}{-24} = \frac{j2}{24} = j \frac{1}{12}
\]
So,
\[
Z_{\text{parallel}} = -j12\Omega
\]
2. **Total Series Impedance:**
\[
Z_{\text{total}} = 10\Omega + 8\Omega + (-j12\Omega) = 18 - j12 \Omega
\]
3. **Calculate the Magnitude of the Total Impedance:**
\[
|Z_{\text{total}}| = \sqrt{18^2 + (-12)^2} = \sqrt{324 + 144} = \sqrt{468} = 21.63\Omega
\]
4. **Power Factor Calculation:**
\[
\text{Power Factor} = \cos(\theta) = \frac{R_{\text{total}}}{|Z_{\text{total}}|} = \frac{18}{21.63} = 0.832
\]
5. **Calculate the Average Power Supplied by the Source:**
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,