Calculate the final speed of the 2.00-kg object that is pushed for d =25.0 m by the F-50.0 N forc frictionless floor (see the figure below). Assume the object starts from rest. at rest V = ? 2 kg $200 F - d 2 kg 1) Calculate the final speed. (Express your answer to two significant figures.) m S
Q: 4
A: Assume that the mass of each sphere is m2, the distance between the center of mass and the spheres…
Q: A 4.1 x 104-kg space probe is traveling at a speed of 12000 m/s through deep space. Retrorockets are…
A: Solution Given dataMass M=4.1×104kgInitial speed u=12000m/sForce F=−1.7×104N ((as it is acting…
Q: QUESTION 4 In Unit EM, you saw how contact push/pull interactions can be described using ideas about…
A: (A) This statement is consistent because: As we know, F = ma…
Q: The 15 lb suitcase is released from rest at C. After it slides down the smooth ramp, it strikes the…
A: Given Mass of suitcase A mA = 15 lb Mass of suitcase B mB = 10 lb…
Q: A 10 kg object is moving in a straight-line with an initial speed of 2 m/s. How long (in s) will it…
A:
Q: L00-kg block with an initial velocity of 5.00 m/s down the rack
A:
Q: 2. At a wedding reception, you notice a small boy who looks like his mass is about 25 kg running…
A:
Q: 12.09 F=4.8N Benjamin Button carries a 200-N suitcase up three flights of stairs (a height of 10.0…
A: work done = force x displacement
Q: A Physics book of unknown mass is dropped from rest 5.5 m. a). Draw a sketch of the scenario. b).…
A:
Q: KE₁ O yes A 70.0000-kg skier with an initial speed of 10.0000 m/s coasts up a 2.5000-m-high rise as…
A:
Q: A constant applied force Fp of 15.0 N pushes a box with a mass m = 8.00 kg a distance x = 15.0 m…
A: The final velocity of the box at 15m is 3.49m/sThe new applied force is 3.248NExplanation:Step…
Q: A bead slides without friction around a loop-the-loop as shown in the figure below. The bead is…
A:
Q: veights of the boxes and the applied horizontal force for each case are given in the indicated…
A: Hello. Since your question has multiple sub-parts, we will solve first three sub-parts for you. If…
Q: A 1.4 kg box moves back and forth on a horizontal frictionless surface between two different…
A:
Q: 4. An 18.0-kg box is released on a 34⁰ incline and accelerates down the incline at 0.33 m/s². Find…
A: According to the question data m=18kg a=0.33m/s2 we need to find (a) Friction force (b) Coefficient…
Q: What is the velocity of the object in when it reaches 6.0 m, assuming the velocity at zero meters is…
A:
Q: JABBI Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley. The…
A: Given, mass of the object, m1 = 5.00 kgm2 = 3.00 kg initial height above the ground, h = 4.0 m
Q: A 21.3-kg child positions himself on an inner-tube which is suspended by a 7.28-m long rope attached…
A:
Q: What is the acceleration for the system, if the co-efficient of kinetic friction is 0.20? Assume it…
A: Given Mass of the object, m1=3.0kg, m2=3.0kg Angle of inclination, θ=300 The coefficient of kinetic…
Q: ppose two drag cars race on parallel, straight-line tracks. The mass of car A is twice the mass of…
A: Given value--- mass of car A is twice of mass of car B. speed of car A is 1/4 of speed of car B.…
Q: A skier starts from rest at the top of a rictionless incline of height 20.0 m, as shown in the…
A: Given data as per question Friction between skis and snow =0.209 Calculation speed at bottom at…
Q: A 60-kg skier with an initial speed of 10 m/s coasts up a 2.5-m-high rise as shown in the figure.…
A: Given:- The mass of the skier is m = 60 kg The initial speed of the skier is u = 10 m/s The…
Q: A constant applied force Fp of 15.0 N pushes. box with a a distance m= 7.00 Kg across X = 15.0 m…
A:
Q: |2. A child slides down frictionless playground slides of equal height, starting from rest at the…
A:
Q: Part A Ignoring the mass of the spring, what is the mss mmm of the fish? Express your answer in…
A: Answer=
Q: From the diagram below, what is the speed of the block when it reaches point A at the lowest point…
A: Given data: The mass of the block, m=2.0 kg. The initial speed of the block, vi=5.0 m/s. The…
Q: A cat kicks a 0.43 kg chees block that was initially at rest. the net force is 20. What is the…
A:
Q: QI7) A 70.0 E Poten hial (Use g- %3D 1) How high a When She S 2) What is her ( er i answe
A: Given:- The mass m = 70 kg The potential energy P.E = 1400 J Find:- a) How height above the…
Q: An 8000 kg killer whale accelerates from rest to 12.0 m/s in 6.00 s. (a) Calculate its power in…
A: mass, m=8000 kgfinal velocity, v=12 m/sinitial velocity, u=0 m/stime, t=6 s
Q: QUESTION 19 A 65.0-kg file cabinet of is sliding down a rough ramp for a distance of 5.00 m as…
A:
Q: A 5.2 kg ball is rolling at a speed of 6.3 m/s when it encounters a ramp. How high can it roll up…
A:
Q: Smouth swface F2.50m he 3.00m E; Ei + WNC A 34.2 kg block slides with a velocity of 10.22 m/s to the…
A: Frictional force on horizontal = μ mg = 0.325 ×34.2 × 9.8 = 108.93 N
Q: Q9a. For the beam below, the point loads and distances are as follows: F1 = 11. 25 kN, F2 = 11.25 kN…
A: Apply the equilibrium condition of the moment about the point B.


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

- A block 4-kg mass m located 7.0 m above the ground slid down on smooth inclind surface (35°) a. What is the speed of block when it reaches the bottom? b. How far does the block move on the incline smooth surface (15°) 4 kg Begin h d End 35° 150number 5 pleasePart A Compute the kinetic energy, in joules, of an automobile of mass 1650 kg traveling at a speed of 56.0 km/h. Submit Correct Part B Previous Answers By what factor does the kinetic energy change if the speed is doubled? Submit | ΑΣΦ Request Answer BMW ?
- answer Q 5A student releases a 3.9kg cart from the top of ramp and starts a stopwatch. The length from the front of the cart to the end of the ramp and the distance from the end of the ramp to the stopper are shown. Neglect backwards friction and drag and assume the cart does not lose speed transitioning from the ramp to the floor. What is the cart's acceleration on the ramp? unit | (magnitude) What is the cart's acceleration on the floor? 130cm unit (magnitude) How long does the cart take to reach the end of the ramp? 5° 200cm unit (timed from the release) How fast is the cart traveling as it hits the stopper? unit How long does the cart take to reach the stopper? unit (timed from the release) cannot be detern check answers challenge ne Calculator ound = 343m/s cant figures Rain to stop e here to search ACC t;3201. Boxing gloves are padded to lessen the force of a blow. The glove and face compress 7.50 cm during a blow in which the 7.00-kg arm and glove are brought to rest from an initial speed of 10.0 m/s. Think & Prepare 1. Make note of what's given and what's unknown. Relate known quantities to symbols. 2. Draw a labeled sketch if possible. 3. Identify the physics principle and approach. Write down relevant equations symbolically. Simplify if possible. 4. Insert numerical quantities to solve for unknowns. 5. Does the answer make sense? (a) Calculate the change in kinetic energy of the glove and arm. Enter to 3 significant figures AKE= Note: AKE = KE final-KE initial (b) Where does this energy go? J into doing work against the force exerted by the face against the glove into doing work against gravity into the potential energy of the face O into the potential energy of the glove and arm (c) Calculate the force exerted on the boxing glove by the opponent's face. Consider the relative…
- rough surfice Smath swace leeeeed 2.50m he 3.00m E; Ei + WNc A 34.2 kg block slides with a velocity of 10.22 m/s to the right on a frictionless surface (as shown in the figure above). The block slides up a slope to a height of 3.00 m and then slides across a 2.50 m long rough surface with a coefficient of kinetic friction equal to 0.325. The block continues to travel to the right and bumps into a massless spring with a spring constant (k) equal to 2320 N/m. a) How much does the spring get compressed by the block with respect to its equilibrium length? Please answer with a positive number in units of metres, with 3 sig figs. Start with conservation of energy: E, = E; + WNC , and show all steps. b) What is the potential energy stored by the spring when the mass comes to a stop? Please show the symbolic equation and then "plug in the numbers" to give a numerical answer in units of joules with 3 sig figs. c) What happens to the potential energy stored in the spring after the block stops…A 2.5 kg object is moving to the right with a speed of 1.0 m/s when it experiences the force shown in (Figure 1). Figure Fx (N) 12- Io 0.50 s 0 -12- t (s) 1 of 1 Part A What are the object's speed and direction after the force ends? Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the speed is directed to the right and negative value if the speed is directed to the left. VI = Submit μA Value Provide Feedback Request Answer Units ? Activate Windo Go to Settings to act