Assume that you want to construct a 95% confidence interval estimate of a population mean. Find an estimate of the sample size needed to obtain the specified margin of error for the 95% confidence interval. The sample standard deviation is given. Margin of error, E = 3.4 minutes; sample standard deviation, s = 43.4 minutes The required sample size is (Round up to the nearest whole number.)
Assume that you want to construct a 95% confidence interval estimate of a population mean. Find an estimate of the sample size needed to obtain the specified margin of error for the 95% confidence interval. The sample standard deviation is given. Margin of error, E = 3.4 minutes; sample standard deviation, s = 43.4 minutes The required sample size is (Round up to the nearest whole number.)
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
![Assume that you want to construct a 95% confidence interval estimate of a population mean. Find an estimate of the sample size needed to obtain the specified margin of error for the 95% confidence interval. The sample standard deviation is given.
- Margin of error, E = 3.4 minutes; sample standard deviation, s = 43.4 minutes
The required sample size is [ ]
(Round up to the nearest whole number.)](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F6a0d2a3b-664d-45bb-b3f8-65192198e0f3%2F2e12fb6c-671b-45e8-9a6c-f427940bdef1%2Fsdal6s_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Assume that you want to construct a 95% confidence interval estimate of a population mean. Find an estimate of the sample size needed to obtain the specified margin of error for the 95% confidence interval. The sample standard deviation is given.
- Margin of error, E = 3.4 minutes; sample standard deviation, s = 43.4 minutes
The required sample size is [ ]
(Round up to the nearest whole number.)
Expert Solution

Step 1
The question is about sample size estimation
Given :
Sample std. deviation ( s ) = 43.4 minutes
Margin of error ( E ) = 3.4 minutes
Confidence level = 0.95
To find :
Sample size ( n )
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman