An object of height 79.2 cm is distance so = 80.4 cm from a concave mirror of focal length 9.62 cm. At t = 0 the shape of the mirror begins to change, so that the focal length is decreasing at a constant rate: = -1,93 cm/s. dt Find the rate at which the height of the image is changing, in cm/s. The sign will indicate if the value of the height of the image is increasing or decreasing. HINT: Again, beware of signs!
An object of height 79.2 cm is distance so = 80.4 cm from a concave mirror of focal length 9.62 cm. At t = 0 the shape of the mirror begins to change, so that the focal length is decreasing at a constant rate: = -1,93 cm/s. dt Find the rate at which the height of the image is changing, in cm/s. The sign will indicate if the value of the height of the image is increasing or decreasing. HINT: Again, beware of signs!
Related questions
Question
Question in the attachments

Transcribed Image Text:An object of height 79.2 cm is distance so = 80.4 cm from a concave mirror of focal length 9.62 cm. At t = 0 the shape of the mirror begins to change, so that the focal length is
decreasing at a constant rate:
df
= -1.93 cm/s.
dt
Find the rate at which the height of the image is changing, in cm/s. The sign will indicate if the value of the height of the image is increasing or decreasing.
HINT: Again, beware of signs!
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
