Alpine Manufacturing plans to produce 8,000 units in March. Each unit requires 4 pounds of aluminum, which costs $3 per pound. What standard material cost per unit would the company use to plan for production? a. $3 b. $12 c. $24,000 d. $96,000
Q: General Accounting question
A: Step 1: Calculation of Variable CostVariable Cost ratio is 0.50.Variable Cost = Sales revenue ×…
Q: General accounting
A: To calculate the Holding Period Return (HPR), use the formula.…
Q: Calculate the operating cash flow for the year on these financial accounting question
A: Step 1: Define Operating Cash FlowOperating cash flow (OCF) represents the cash generated by a…
Q: Accounting expert need your help
A: Cost of Capital:The cost of capital represents the return required to compensate for the use of the…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Reward Credit CardA credit card that promotes card spending by providing different…
Q: None.
A: 1. Understand the Capital Asset Pricing Model (CAPM)CAPM: Cost of Equity = Risk-Free Rate + (Beta *…
Q: need your help with question
A: Debt-to-equity ratio = Total Debt / Total Equity Total Debt = Debt-to-equity ratio * Total Equity…
Q: General Accounting
A: Step 1:The differential cost is the additional cost incurred by the company by making the product…
Q: What was Profit?
A: Calculate Cost of Goods Sold (COGS):Beginning Inventory: $3,200Purchases: $14,000Ending Inventory:…
Q: ?
A: Step 1: Calculate COGS using the COGS FormulaStep 2: Rearrange the inventory formula to solve for…
Q: Need solution of this question
A: Explanation of Gross Margin: Gross margin represents the amount of money remaining from sales after…
Q: The gross margin for July?
A: Explanation: Gross margin is the difference between sales revenue and the cost of goods sold. The…
Q: Provide answer please
A: Step 1: Define Days inventory outstandingDays inventory outstanding represents the number of days…
Q: Given correct answer general Accounting
A: Step 1: Identify the fixed overhead allocation rate per direct labor hourStep 2: Identify the direct…
Q: Find owners equity
A: Explanation of Assets:Assets are resources owned by a company that provide economic value and are…
Q: I'm waiting for answer
A: Concept of Purchase Price AllocationPurchase price allocation is the process of distributing the…
Q: unit cost is??? Accounting..
A: To calculate the unit cost, you need to sum up all the costs (materials, labor, and power) and then…
Q: Can you please solve this general accounting question?
A: Step 1: Define Bond Interest PaymentA bond interest payment is the periodic interest paid to…
Q: Provide correct answer the general accounting
A: Step 1: Define Predetermined Overhead RateThe predetermined overhead rate is a rate used to allocate…
Q: Give answer to this accounting problem
A: Explanation of Beginning Inventory: Beginning Inventory represents the cost value of all merchandise…
Q: How much Long term debt is outstanding ?
A: Concept of Debt-to-Equity RatioThe debt-to-equity ratio is a financial metric that compares a…
Q: Compute the missing amount? General accounting
A: Step 1: Definition of the Accounting EquationThe Accounting Equation represents the relationship…
Q: Jackson Inspiration Inc is mer...
A: Explanation of Cost of Goods Available for Sale: Cost of Goods Available for Sale represents the…
Q: Solve the problem : 100 units? 1000 units? 1 million units?
A: For 100 units1. Total Development Cost: $115,0002. Total Delivery Cost: 100 units * $0.75/unit =…
Q: Hello tutor please help me this question
A: The terms "2/5, net 30" mean that the buyer can take a 2% discount if the bill is paid within 5…
Q: General Accounting Question
A: Step 1: Define Contribution Margin RatioThe contribution margin ratio represents the percentage of…
Q: General Accounting
A: Explanation for a: Depreciation under straight-line method can be calculated using the following…
Q: Financial Accounting Question please answer
A: Step 1: Define Net Realizable Value (NRV) MethodThe Net Realizable Value (NRV) method is a valuation…
Q: Question
A: Step 1: Identify the relevant informationSales: $527,000Cost of goods sold (all variable): $185,300…
Q: Do fast answer of this accounting questions
A: To calculate the Holding Period Return (HPR), use the formula.…
Q: Marquis Company estimates that annual manufacturing overhead costs will be $975,600. Estimated…
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is the rate used to apply…
Q: Answer this Financial Accounting problem
A: iv) Priority in dividend paymentsPreferred stock typically has priority over common stock in…
Q: Hi expert please give me answer general accounting question
A: To calculate the rate of return, the formula is: Rate of Return = ((Ending Price - Beginning Price +…
Q: Given correct answer financial accounting question
A: Step 1: Define Profitability Index (PI)The Profitability Index (PI) is a financial metric used to…
Q: Need help with this financial accounting question
A: Step 1: Define Target CostTarget cost is the maximum allowable cost for a product that ensures a…
Q: What is the required interest rate of this financial accounting question?
A: The formula for compound interest is:Future Value (FV) = Present Value (PV) x (1 + r)nWhere:FV =…
Q: Hi expert provide correct answer
A: To determine the cash paid for rent during 2016, use the following relationship for prepaid rent:…
Q: None
A: Step 1:The retail inventory method is used by retail businesses for inventory accounting and…
Q: Quick answer of this accounting questions
A: Step 1: Introduction to income statementIncome statement is referred to as the financial statement…
Q: Subject - general account - During the current year, merchandise is sold for $40,000 cash and…
A: Step 1: Understand the Gross Profit FormulaGross profit is calculated as: Gross Profit=Net…
Q: Need help with this accounting questions
A: First, let's identify what we know:Required reserve ratio = 0.10 (or 10%)Total bank deposits = $200…
Q: Need solution
A: Approach to solving the question:Please see attached photo for detailed solutions. Thank…
Q: Right answer
A: The gross margin is calculated with this formula:Gross margin = Sales - Cost of goods sold With the…
Q: What is the Return on equity on these financial accounting question?
A: Step 1: Define Return on Equity (ROE) and DuPont EquationReturn on Equity (ROE) is a measure of…
Q: Financial accounting
A: Step 1: Define Capital Gains YieldIn finance, capital gains refer to the difference between the…
Q: 100 units? 1000 units? 1 million units?
A: Development Cost: $115,000 (This is a fixed cost)Delivery Cost: $0.75 per unitLet us determine the…
Q: Please provide right answer to this accounting mcq☑
A: Concept of Reciprocal Method:The reciprocal method is a consolidation approach used to eliminate all…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Net IncomeNet income is the amount of profit a company has earned after subtracting…
Q: I want answer
A: Explanation of Direct Materials:Direct materials are the raw materials that are directly used in the…
Q: get correct answer accounting question
A: Step 1: Definition of Overhead AllocationOverhead allocation is the process of assigning indirect…
hello tutor, give answer general accounting question
![Alpine Manufacturing plans to produce 8,000 units in
March. Each unit requires 4 pounds of aluminum, which
costs $3 per pound. What standard material cost per unit
would the company use to plan for production?
a. $3
b. $12
c. $24,000
d. $96,000](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fc8ba3840-1fe0-4b80-81c1-b0b74cf8179b%2F56ab24dd-10b3-4e1e-acaa-8d69f41af201%2Fpq1fvph_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
- Remarkable Enterprises requires four units of part A for every unit of Al that it produces. Currently, part A is made by Remarkable, with these per-unit costs in a month when 4,000 units were produced: Variable manufacturing overhead is applied at $1.60 per unit. The other $0.50 of overhead consists of allocated fixed costs. Remarkable will need 8,000 units of part A for the next years production. Altoona Corporation has offered to supply 8,000 units of part A at a price of $8.00 per unit. If Remarkable accepts the offer, all of the variable costs and $2,000 of the fixed costs will be avoided. Should Remarkable accept the offer from Altoona Corporation?Hatch Manufacturing produces multiple machine parts. The theoretical cycle time for one of its products is 65 minutes per unit. The budgeted conversion costs for the manufacturing cell dedicated to the product are 12,960,000 per year. The total labor minutes available are 1,440,000. During the year, the cell was able to produce 0.6 units of the product per hour. Suppose also that production incentives exist to minimize unit product costs. Required: 1. Compute the theoretical conversion cost per unit. 2. Compute the applied conversion cost per minute (the amount of conversion cost actually assigned to the product). 3. Discuss how this approach to assigning conversion cost can improve delivery time performance. Explain how conversion cost acts as a performance driver for on-time deliveries.Carltons Kitchens makes two types of pasta makers: Strands and Shapes. The company expects to manufacture 70,000 units of Strands, which has a per-unit direct material cost of $10 and a per-unit direct labor cost of $60. It also expects to manufacture 30.000 units of Shapes, which has a per-unit material cost of $15 and a per-unit direct labor cost of $40. It is estimated that Strands will use 140,000 machine hours and Shapes will require 60,000 machine hours. Historically, the company has used the traditional allocation method and applied overhead at a rate of $21 per machine hour. It was determined that there were three cost pools, and the overhead for each cost pool is shown: The cost driver for each cost pool and its expected activity is shown: A. What is the per-unit cost for each product under the traditional allocation method? B. What is the per-unit cost for each product under ABC costing?
- Please give me answer AccountingLet's say that ABC company manufactures and sells 20,000 units of its product yearly. A single product includes these costs: Direct materials: $3 per unit Direct labor: $5 per unit Variable manufacturing overhead: $2 per unit Fixed manufacturing overhead: $35,000 per year, which computes to a $1.75 per unit cost ($35,000/20,000 annual units) Can you explain what the per unit cost of the product would be under the Absorption and Variable costing methods?A concrete hollow blocks (CHB) plant has an overhead cost of P150,000 per month. The material cost is P3.75 per unit and labor cost P2.25 per unit. How many units should be made per month to break-even if the selling price is P7.50 per unit.
- Need helpVogel Inc. manufactures memory chips for electronic toys within a relevant range of 45,000 to 75,000 memory chips per year. Within this range, the following partially completed manufacturing cost schedule has been prepared: Components produced 45,000 60,000 75,000 Total costs: Total variable costs . . . . . . . . . $1,350,000 (d) (j) Total fixed costs . . . . . . . . . . . . 810,000 (e) (k) Total costs . . . . . . . . . . . . . . . . . $2,160,000 (f) (l) Cost per unit: Variable cost per unit . . . . . . . (a) (g) (m) Fixed cost per unit . . . . . . . . . . (b) (h) (n) Total cost per unit . . . . . . . . . . (c) (i) (o) Complete the cost schedule. When computing the cost per unit, round to two decimal places. Cost Report Components produced 45,000 60,000 75,000 Total costs: Total variable costs $1,350,000 (d) $ (j) $ Total fixed costs 810,000 (e) (k) Total costs $2,160,000…Saira Frozen Foods, Inc., produces frozen pizzas. For next year, Saira predicts that 50,000 units will be produced, with the following total costs: Direct materials $250,000 Direct labour 90,000 Variable overhead 45,000 Fixed overhead 120,000 Required: 1. Calculate the prime cost per unit. 2. Calculate the conversion cost per unit. 3. Calculate the total variable cost per unit. 4. Calculate the total product (manufacturing) cost per unit. Write formula wherever required, provide all the working outs. Do not just type the final answer.
- For February, the cost components of a picture frame include $0.40 for the glass, $0.67 for the wooden frame, and $0.83 for assembly. The assembly desk and tools cost $570. Two hundred fifty frames are expected to be produced in the coming year. What cost function best represents these costs? a. y = 570 + 1.07X b. y = 570 + 1.90X c. y = 1.90 + 570X d. y = 1.07 + 570XEach finished unit of product X contains 60 pounds of raw materials. The manufacturing process must provide for a 20% waste allowance. The raw materials can be purchased for a cost of P2.50 a pound under terms of 2/10, n/30. The company takes all cash discounts. What is the standard direct materials cost of each unit of product X? a. 180 b. 187.50 c. 183.75 d. 176.40 Please include a short explanation. Thank you.Econ Company produces widgets. Each widget sells for $120, and the company sells approximately 50,000 widgets each year. Unit cost data for the year follows: Direct Material, $38 Direct Labor, $20 Other Cost: Variable Fixed Manufacturing $12 $8 Distribution 8 6 a. $70 b. $45 c. $75 d. $89
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)