Alpine Manufacturing plans to produce 8,000 units in March. Each unit requires 4 pounds of aluminum, which costs $3 per pound. What standard material cost per unit would the company use to plan for production? a. $3 b. $12 c. $24,000 d. $96,000
Q: I need this question answer general accounting question
A: Step 1: Define Price-Earnings Ratio (P/E Ratio)The Price-Earnings Ratio (P/E Ratio) measures the…
Q: kindly help me with accounting question
A: Step 1: Definition of Net Realizable Value (NRV)The Net Realizable Value (NRV) of accounts…
Q: Calculate the predetermined overhead allocation rate on these general accounting question
A: Step 1: Define Predetermined Overhead RateThe predetermined overhead rate is a rate used to allocate…
Q: General Accounting
A: To solve this, let's use the basic accounting equation: Assets = Liabilities + Owners' Equity The…
Q: Discuss the accounting treatment for business combinations.
A: Business combinations are defined as those transactions whereby entities amalgamate to form a single…
Q: What is the total dollar return on these financial accounting question?
A: Step 1:First calculate the amount of dividend income: Dividend income = Number of shares * Dividend…
Q: Hi expert please give me answer general accounting question
A: Step 1:The operating income using variable costing is calculated as follows: Formula table: Result…
Q: This means that her variable cost? General accounting
A: Step 1: Definition of Variable CostVariable Cost refers to the costs that change directly with the…
Q: Q. GENERAL ACCOUNT
A: Given DataSales Revenue: $510,000Sales Returns and Allowances: $15,000Cost of Goods Sold (COGS):…
Q: What amount and direction during that some period? General accounting question please solve
A: Step 1: Define Total AssetsWe classify total assets into current and fixed assets per the balance…
Q: Cotuit Company has a current ratio of 5.9 and an acid-test ratio of 5.4. The company's current…
A: To calculate Cotuit Company's current liabilities, we can use the current ratio and acid-test ratio…
Q: 6 PTS
A: Definitions Related to the QuestionConcept of Debt Securities:Debt securities represent financial…
Q: General Accounting please solve this one
A: Step 1: Define Per-Unit CostThe Per-Unit Cost is the total cost of producing one unit of a product.…
Q: Prime Construction completed a job that used materials costing $25,000 and labor $35,000. If they…
A: Concept of Direct CostsDirect costs are expenses directly attributable to a specific project,…
Q: Can you please answer the financial accounting question?
A: Step 1: Define Depreciation and Book ValueDepreciation: A method of allocating the cost of a…
Q: Kindly help me with accounting questions
A: Step 1: Definition of Money MultiplierThe money multiplier is a concept in banking that shows how…
Q: What is the net income for lakeshore technology?
A: Detailed explanation:Assets, $900Liabilities, $500Paid-in Capital, $250Retained Earnings (beginning…
Q: General accounting question
A: Step 1: Define Cost AccountingCost accounting is a component of managerial accounting that focuses…
Q: Quick answer of this general accounting question
A: To calculate the real Holding Period Return (HPR) on the bond, you can use the following…
Q: Provide general accounting answer
A: To calculate the total actual costs incurred for direct materials, direct labor, and variable…
Q: Given answer accounting questions
A: Step 1: Understand the Data ProvidedGreen Thumb Landscaping has provided its most recent monthly…
Q: Provide correct answer general Accounting question
A: Step 1: Define Direct Labor VariancesDirect Labor Variances can be due to differences in the prices…
Q: I need answer
A: To determine the overall effect on the company's monthly net operating income from the increase in…
Q: Calculate the profit margin ratio?
A: Step 1:Net Profit Margin Ratio is the financial ratio that measures the company's ability in…
Q: What was Profit? Answer
A: Explanation of Sales Revenue:Sales revenue refers to the total amount of money earned by a company…
Q: Solve this cost accounting problem
A: Step 1: Calculate Standard Hours Allowed• Standard Hours Allowed = Actual Output × Standard Hours…
Q: ??
A: Concept of Consolidation Method of Accounting:The consolidation method involves merging the…
Q: What is the degree of opereting leverage?
A: To calculate the Degree of Operating Leverage (DOL), we first need to determine the contribution…
Q: Provide correct answer general accounting
A: To calculate the effective interest rate, we need to account for the compensating balance, which…
Q: Accounting expert need your help
A: Cost of Capital:The cost of capital represents the return required to compensate for the use of the…
Q: Please provide solution this financial accounting question
A: To calculate the total product costs incurred to make 8,000 units, we need to focus on costs…
Q: What is the equity multiplier?
A: The **Equity Multiplier** is a financial leverage ratio that shows the proportion of a company's…
Q: At the beginning of the year, Quaker Company's liabilities equal $72,000. During the year, assets…
A: To find the beginning and ending amounts of equity, we use the accounting equation: Assets =…
Q: Please need answer the general accounting question
A: Step 1: Define Straight-Line DepreciationStraight-line depreciation is a method of allocating the…
Q: (FINANCIAL ACCOUNTING PROBLEM)
A: Given:Investment Outlay = $505,000Future Cash Inflow = $660,000Cost of Capital Rate = 13% 1. Cost…
Q: Need help this question general accounting
A: Step 1: Definition of Lower of Cost or Market (LCM)The Lower of Cost or Market (LCM) rule is an…
Q: 5 PTS
A: Explanation of Contribution Margin:The Contribution Margin is the amount remaining from sales…
Q: What is the firm's net income
A: To calculate the firm's net income, we need to break the problem into steps using the given…
Q: Platz Company makes chairs and planned to sell 4,100 chairs in its master budget for the coming…
A: Explanation of Master Budget: Master Budget is a comprehensive financial plan that outlines an…
Q: General Accounting Question need answer
A: First, let's calculate the overhead application rate:Estimated overhead costs = $400,000Estimated…
Q: Question
A: Step 1: Calculate the total market value of the group of assets as follows:Total market value = Land…
Q: Variable cost per unit?
A: Step 1: Difference in units Lowest units = 10,000 unitsHighest units = 10,000 units x 2 = 20,000…
Q: How much was the 2014 net income ?
A: Explanation of Owner's Equity:Owner's Equity represents the residual interest that owners have in…
Q: Armour, Inc., an advertising agency, applies overhead to jobs on the basis of direct professional…
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate: Predetermined Overhead Rate is a calculated rate used to…
Q: What is Clark's rate of return? General accounting
A: To calculate Clark's rate of return, we can use the formula: Rate of Return = (Ending Value -…
Q: unit cost is??? Accounting..
A: To calculate the unit cost, you need to sum up all the costs (materials, labor, and power) and then…
Q: I need this question answer general Accounting
A: Step 1: Identify the given valuesStep 2: Use the Rate of Return FormulaStep 3: Substitute the given…
Q: Profit margin ratio? General accounting
A: Step 1: Define Net ProfitThe earnings after taxes are called the net profit calculated in the income…
Q: Hello tutor please help me this question solution general accounting
A: Step 1: Define High-Low MethodThe high-low method is an accounting approach to estimate the variable…
Q: Accounting 27
A: Explanation.a) Always has voting rights This is incorrect. Preferred stockholders typically do not…
I wont to this financial accounting question


Step by step
Solved in 2 steps

- Remarkable Enterprises requires four units of part A for every unit of Al that it produces. Currently, part A is made by Remarkable, with these per-unit costs in a month when 4,000 units were produced: Variable manufacturing overhead is applied at $1.60 per unit. The other $0.50 of overhead consists of allocated fixed costs. Remarkable will need 8,000 units of part A for the next years production. Altoona Corporation has offered to supply 8,000 units of part A at a price of $8.00 per unit. If Remarkable accepts the offer, all of the variable costs and $2,000 of the fixed costs will be avoided. Should Remarkable accept the offer from Altoona Corporation?Hatch Manufacturing produces multiple machine parts. The theoretical cycle time for one of its products is 65 minutes per unit. The budgeted conversion costs for the manufacturing cell dedicated to the product are 12,960,000 per year. The total labor minutes available are 1,440,000. During the year, the cell was able to produce 0.6 units of the product per hour. Suppose also that production incentives exist to minimize unit product costs. Required: 1. Compute the theoretical conversion cost per unit. 2. Compute the applied conversion cost per minute (the amount of conversion cost actually assigned to the product). 3. Discuss how this approach to assigning conversion cost can improve delivery time performance. Explain how conversion cost acts as a performance driver for on-time deliveries.Carltons Kitchens makes two types of pasta makers: Strands and Shapes. The company expects to manufacture 70,000 units of Strands, which has a per-unit direct material cost of $10 and a per-unit direct labor cost of $60. It also expects to manufacture 30.000 units of Shapes, which has a per-unit material cost of $15 and a per-unit direct labor cost of $40. It is estimated that Strands will use 140,000 machine hours and Shapes will require 60,000 machine hours. Historically, the company has used the traditional allocation method and applied overhead at a rate of $21 per machine hour. It was determined that there were three cost pools, and the overhead for each cost pool is shown: The cost driver for each cost pool and its expected activity is shown: A. What is the per-unit cost for each product under the traditional allocation method? B. What is the per-unit cost for each product under ABC costing?
- N1. AccountSubject :- AccountingPlymouth Manufacturing produces cup holders. Total manufacturing costs are $400,000 when 40,000 holders are produced. Of this amount, total variable costs are $120,000. What are the total production costs when 60,000 holders are produced? (Assume the same relevant range for both production levels.) A. $130,000 B. $600,000 C. $530,000 D. $460,000
- For February, the cost components of a picture frame include $0.40 for the glass, $0.67 for the wooden frame, and $0.83 for assembly. The assembly desk and tools cost $570. Two hundred fifty frames are expected to be produced in the coming year. What cost function best represents these costs? a. y = 570 + 1.07X b. y = 570 + 1.90X c. y = 1.90 + 570X d. y = 1.07 + 570XYour Company has a limit of 65,000 machine hours for the production. It produces three products, with costs and selling prices as follows: Products C Demand in units 20,000 18,000 15,000 Selling price per unit $30 $20 $15 CM ratios 35% 25% 60% 3. 3 MH per unit What is the maximum contribution margin Your Company can make?Seashore Industries can manufacture 2,000 units of a necessary component part with the following Costs: Direct Materials $80,000 Direct Labour 20,000 Variable Manufacture Overhead 50,000 Fixed Manufacture Overhead 50,000 If Seashore can purchase it at $90 each externally, it can avoid $10,000 of the fixed manufacture overhead and generate $15,000 additional incomes. If Seashore would choose to buy instead of make, what is the incremental income or loss? Select one: a. $5,000 profit b. $20,000 c. $4,000 loss d. $5,000 loss
- Tchaikovsky Manufacturing Company can make 100 units of a necessary component part with the following costs. Direct Materials Direct Labor $80,000 13,000 Variable Manufacturing Overhead 40,000 Fixed Manufacturing Overhead 27,000 If Tchaikovsky Manufacturing Company can purchase the component externally for $145,000 and only $4,000 of the fixed costs can be avoided, what is the correct "make or buy" decision? a. Make and save $20,000. b. Buy and save $20,000. c. Buy and save $8,000. d. Make and save $8,000.Total Production Costs?At 50,000 units of production, the Grayson Company expects costs to be as follows: Direct materials $140,000 $100,000 $50,000 $40,000 Direct labour Depreciation of factory Depreciation of production equipment Production supervisor's salary Supplies Indirect labour Electricity Assume all cost items are either strictly fixed or strictly variable. The total cost of direct materials at 40,000 units of production would be: Select one: a. $116,000 b. $168,000 $ 24,000 $5,000 $ 30,000 $ 15,000 c. $112,000 d. $140,000

