**Preble Company: Cost Analysis** **Standard Cost Card per Unit:** - **Direct Material:** 4 pounds at $10.00 per pound = $40.00 - **Direct Labor:** 2 hours at $16.00 per hour = $32.00 - **Variable Overhead:** 2 hours at $6.00 per hour = $12.00 - **Total Standard Variable Cost per Unit:** $84.00 **Selling Expenses Cost Formulas:** | Expense Type | Fixed Cost (per Month) | Variable Cost (per Unit Sold) | |-------------------------------|--------------------------|-------------------------------| | Advertising | $270,000 | | | Sales Salaries and Commissions| $240,000 | $19.00 | | Shipping Expenses | | $10.00 | **March Planning & Actual Costs:** - Planned for 30,000 units; actually produced and sold 34,500 units. - **Costs Incurred:** a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at $9.20 per pound (used entirely). b. Direct labor worked 62,000 hours at $17.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead was $390,600. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $280,000, $490,000, and $185,000 respectively. **Analysis Required:** 3. **Materials Price Variance for March:** - Indicate variance effect: "F" for favorable, "U" for unfavorable, "None" for no effect. - Input amount as a positive value.

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Question
**Preble Company: Cost Analysis**

**Standard Cost Card per Unit:**

- **Direct Material:** 4 pounds at $10.00 per pound = $40.00
- **Direct Labor:** 2 hours at $16.00 per hour = $32.00
- **Variable Overhead:** 2 hours at $6.00 per hour = $12.00
- **Total Standard Variable Cost per Unit:** $84.00

**Selling Expenses Cost Formulas:**

| Expense Type                  | Fixed Cost (per Month) | Variable Cost (per Unit Sold) |
|-------------------------------|--------------------------|-------------------------------|
| Advertising                   | $270,000                 |                               |
| Sales Salaries and Commissions| $240,000                 | $19.00                         |
| Shipping Expenses             |                          | $10.00                         |

**March Planning & Actual Costs:**

- Planned for 30,000 units; actually produced and sold 34,500 units.
- **Costs Incurred:**
  a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at $9.20 per pound (used entirely).
  b. Direct labor worked 62,000 hours at $17.00 per hour.
  c. Total variable manufacturing overhead was $390,600.
  d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $280,000, $490,000, and $185,000 respectively.

**Analysis Required:**

3. **Materials Price Variance for March:**
   - Indicate variance effect: "F" for favorable, "U" for unfavorable, "None" for no effect.
   - Input amount as a positive value.
Transcribed Image Text:**Preble Company: Cost Analysis** **Standard Cost Card per Unit:** - **Direct Material:** 4 pounds at $10.00 per pound = $40.00 - **Direct Labor:** 2 hours at $16.00 per hour = $32.00 - **Variable Overhead:** 2 hours at $6.00 per hour = $12.00 - **Total Standard Variable Cost per Unit:** $84.00 **Selling Expenses Cost Formulas:** | Expense Type | Fixed Cost (per Month) | Variable Cost (per Unit Sold) | |-------------------------------|--------------------------|-------------------------------| | Advertising | $270,000 | | | Sales Salaries and Commissions| $240,000 | $19.00 | | Shipping Expenses | | $10.00 | **March Planning & Actual Costs:** - Planned for 30,000 units; actually produced and sold 34,500 units. - **Costs Incurred:** a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at $9.20 per pound (used entirely). b. Direct labor worked 62,000 hours at $17.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead was $390,600. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $280,000, $490,000, and $185,000 respectively. **Analysis Required:** 3. **Materials Price Variance for March:** - Indicate variance effect: "F" for favorable, "U" for unfavorable, "None" for no effect. - Input amount as a positive value.
Expert Solution
Formula

Material Price Variance = (Standard price per pound of material - Actual price per pound of material) X Actual Quantity of raw material used in production

steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education