A smooth sphere of diameter d is dropped into a calm ocean. Data: d = 20 cm; Sphere material's density psp = 3000 kg/m3; Sea-water density psw = 1025 kg/m³, viscosity µsw = 1.002×10¬3 Pa.s,
A smooth sphere of diameter d is dropped into a calm ocean. Data: d = 20 cm; Sphere material's density psp = 3000 kg/m3; Sea-water density psw = 1025 kg/m³, viscosity µsw = 1.002×10¬3 Pa.s,
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Topic Video
Question

Transcribed Image Text:QUESTION 9
The steady sinking speed (in m/s) of the sphere is
O a. 5.0
O b. 6.9
O C. 2.9
8'I'p O

Transcribed Image Text:For Questions 5 - 9
A smooth sphere of diameter d is dropped into a calm ocean. Data: d = 20 cm; Sphere material's density psp = 3000 kg/m3; Sea-water density psw = 1025 kg/m3, viscosity Psw = 1.002×103 Pa.s,
temperature 20°C. B is buoyancy force on the sphere (numerical value only; no sign); similarly FD is the drag force on it, and W its weight; Cp is the drag coefficient. The sphere's steady sinking velocity is
V (in m/s), assuming that the ocean is of sufficient depth such that V has been attained.
Volume of a sphere of diameter d is Tid/6. Make other reasonable assumptions.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, mechanical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY