A particle performing linear S.H.M has maximum velocity of 20cm/s and maximum acceleration of 80 cm/s2. Find the amplitude and period of oscillation.
Q: A skyscraper has a height of 152 m. On windy days the skyscraper sways with a frequency of 0.17 Hz…
A: The formula to calculate the angular velocity associated with the swaying of the building can be…
Q: A particle of mass m is initially at x = 24 cm with a period of 1.2 s and moving with velocity vo =…
A:
Q: A Ferris wheel is 35 meters in diameter and boarded from a platform that is 1 meters above the…
A: we are authorized to answer three sub parts at a time only.Since you have not written which part i…
Q: Consider a situation of simple harmonic motion in which the distance between the endpoints is 2.45 m…
A:
Q: Two high precision pendulums move through their equilibrium positions once each second, so that the…
A: Answer:- Given Period of each oscillation (T) = 2.000 s Length of Sweden(L1) = 0.99542 Length of…
Q: At an outdoor market, a bunch of bananas is set into oscillatory motion with an amplitude of 20.0 cm…
A: Given : A = 20 cm = 0.20 m k = 16 N/m v = 45 cm/s = 0.45 m/s
Q: The block is at rest as shown. What is the peiod of the oscillation if the block is pulled down by…
A: Given: mass of block (m) = 100 g = 0.100 kg change position of block (n) = 25 cm = 0.25 m…
Q: The block is at rest as shown. What is the peiod of the oscillation if the block is pulled down by…
A: Given:From the figure−mass of the block, m = 100 g = 0.1 kglength of the spring without mass, xo =…
Q: An electron undergoes simple harmonic motion with the acceleration shown below: az(t) = -amax…
A: Given,The equation of acceleration of SHM is,ax(t) = -amaxsin(ωt)amax=365.16 m/s2ω=5.08 rad/s
Q: The position of the particle as a function of time is given by x = Acos(?t + ?). Its velocity and…
A:
Q: A peg on a turntable moves with a constant tangential speed of 0.61 m/s in a circle of radius 0.22…
A: The motion of shadow represents a simple harmonic motion
Q: The block is at rest as shown. What is the peiod of the oscillation if the block is pulled down by…
A:
Q: A 187 kg sculpture hangs from a horizontal rod that serves as a pivot about which the sculpture can…
A:
Q: The block is at rest as shown. What is the peiod of the oscillation if the block is pulled down by…
A:
Q: At an outdoor market, a bunch of bananas is set into oscillatory motion with an amplitude of 20.0 cm…
A: The maximum speed of oscillatory motion is v=Aω The angular frequency is defined as ω=km Here v is…
Q: 24. The bob on a simple pendulum is pulled to the left 4 in. from its equilibrium position. After…
A:
Q: A.3.2 A large wrecking ball is used to destroy an old building. The operator want to ensure that he…
A:
Q: Your grandfather clock's pendulum has a length of 0.9930 m. a. If the clock runs slow and loses 23 s…
A:
Q: Figure R 0 VK من M N 2 of 2 How much time t does the block take to travel from the point of maximum…
A: R = 0.12 mk = 0.0050 sFind out the subparts from G to J
Q: At an outdoor market, a bunch of bananas is set into oscillatory motion with an amplitude of 20.0 cm…
A: Write the given values with suitable variables. A=20 cm=0.2 mk=16 N/mvmax=43 cm/s=0.43 m/s Here, A…
A particle performing linear

Step by step
Solved in 2 steps

- question a,b and c ty For any vector quantity, be sure to always include the magnitude and direction(teacher asked)A thin metal disk mass 2.00×10^(−3)kg and radius 2.20 cm is attached at its center to a long fiber (Figure 1). The disk, when twisted and released, oscillates with a period of 1.00 s. Find the torsion constant of the fiber. Express your answer in N⋅m/rad.A uniform stick of length L and mass m is pivoted at one of its ends. Derive an equation for the period of oscillation when the stick is set into small oscillation. Answer in terms of m, g, and L as needed.
- Please helpexaplin D E F onlyPr5. A pointlike body of mass m made of lead is fixed inside a homogeneous solid sphere of radius R and mass m at distance R/2 from the center of the sphere. This body is placed on a horizontal rough surface. Find the period of small oscillations of the sphere around its equi- librium position. (The sphere rolls without slip- ping on the surface. The moment of inertia of a homogeneous sphere of mass m and radius R is 2mR* /5.) R/2
- The block is at rest as shown. What is the peiod of the oscillation if the block is pulled down by 10 cm, in seconds? Use g = 10 m/s2. Your answer needs to have 2 significant figures, including the negative sign in your answer if needed. Do not include the positive sign if the answer is positive. No unit is needed in your answer, it is already given in the question statement.The position of an oscillating object in m is described by x = 3.50 cos πt, where t is in seconds. What is the acceleration of the particle at x = 2.10 m?