A manufacturing plant produces gears for automobiles. It makes 5,000 units annually. Costs: . Materials cost = $8,000 . Labor cost = $25,000 . Utilities = $7,000 per year What is the unit cost?

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter12: Activity-based Management
Section: Chapter Questions
Problem 19E: A company is spending 70,000 per year for inspecting, 60,000 per year for purchasing, and 56,000 per...
icon
Related questions
Question
100%

What is the unit cost

A manufacturing plant produces gears for automobiles. It makes
5,000 units annually.
Costs:
.
Materials cost = $8,000
. Labor cost = $25,000
. Utilities = $7,000 per year
What is the unit cost?
Transcribed Image Text:A manufacturing plant produces gears for automobiles. It makes 5,000 units annually. Costs: . Materials cost = $8,000 . Labor cost = $25,000 . Utilities = $7,000 per year What is the unit cost?
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub
Financial And Managerial Accounting
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,