Sweet Delights Bakery provided the following information for its cake production: Cost of material supplied: $4,500 Cost of material used: $4,200 Cost of material used per cake: $5 Cost of material supplied per cake: $5.50 What is the cost of unused capacity?
Q: Given answer general accounting
A: Step 1: Define Return on Equity (ROE)Return on Equity (ROE) measures how efficiently a company…
Q: Can you help me with accounting questions
A: Step 1: Calculate the depreciation rate.= (cost of delivery van - residual value) / total estimated…
Q: I want the correct answer with accounting
A: Step 1: Define InterestInterest is a charge against the company's profits mandating its payments…
Q: Can you please solve this questions
A: Step 1: Definition of Projected Benefit Obligation (PBO)The Projected Benefit Obligation (PBO)…
Q: What would be the impact on xyz s net income if they accept this special order?
A: Step 1: Define Special Order DecisionSpecial Order Decision is a managerial accounting decision that…
Q: What is this firm debt equity ratio?
A: We can use the DuPont formula to break down ROE into its components:ROE = Profit Margin × Total…
Q: Answer? ? Financial accounting question
A: Step 1: Define Accounts Receivable TurnoverAccounts Receivable Turnover measures how efficiently a…
Q: Please help me correct my mistakes. for the T account of 2022 and 2023, the ONLY options for…
A: Detailed explanation:2022:Journal entry for Transaction # 4 in 2022:Debit Bad Debts Expense $…
Q: Answer
A: Explanation of High-Low Method:The high-low method is a technique used to estimate variable and…
Q: What is its DOL? Accounting question
A: Step 1: Definition of Degree of Operating Leverage (DOL)The Degree of Operating Leverage (DOL)…
Q: Result of the distribution?
A: Step 1: Definition of Partnership Income and DistributionA partnership is a business structure where…
Q: None
A: Concept of Sales RevenueSales revenue is the total income generated from selling goods or services…
Q: Financial Accounting Question
A: Step 1: Define Yield to Maturity (YTM)Yield to Maturity (YTM) is the total return anticipated on a…
Q: What is this firm debt equity ratio? General accounting
A: Step 1: Define Debt to Equity RatioThe debt to equity ratio is an important financial ratio that…
Q: I want to correct answer general accounting question
A: To calculate the actual total direct materials cost, we use the formula: Actual Total Direct…
Q: Amounts represents the variable overhead spending variance?
A: Below the variable overhead spending variance, need to folow a systematic approach by comparing the…
Q: Boss corporation provides the following data from its 2022 financial statements
A: Step 1: Introduction to ratio analysisRatio analysis is a method used to analyze financial…
Q: Subject: general accounting
A: Explanation of Return on Assets (ROA):Return on Assets (ROA) is a financial ratio that evaluates how…
Q: Pam Pet Foods Co. reported net income of $52,000 for the year ended December 31, 2005. January 1…
A: Step 1: Decrease in accounts receivable Decrease in accounts receivable = Accounts receivable,…
Q: What is the net income for the year
A: Step 1: Define Net IncomeNet income, also called the bottom line, represents the difference between…
Q: hello tutor please help me
A: To determine the fixed cost per month, we use the high-low method, which involves the following…
Q: hello teacher please solve questions
A: Step 1: Definition of Prepaid InsurancePrepaid insurance refers to insurance costs paid in advance…
Q: General Accounting Question please answer
A: Requirement a:Compute the variable cost per unit by using the high-low method as follows: Variable…
Q: Ginx Enterprises had $250,000 in sales on account last year. The beginning accounts receivable…
A: Explanation of Average Collection Period:The average collection period refers to the time it takes…
Q: answer plz
A: How to calculate the total interest paid by Gross Inc. over the five-year licensing…
Q: Analysts are projecting that Capital Railways will have earnings per share of $4.20. If the average…
A: P/E Ratio = Price per share/Earning per share 22 = price per share/4.20 Price per share = 22*4.20…
Q: Suppose Loc Motors, Inc. has 720 million shares outstanding with a share price of $65.20, and $30.85…
A: How to calculate the future debt for Loc Motors, Inc., assuming a constant debt-to-equity ratio:…
Q: Provide correct answer general Accounting
A: Step 1: Define ROE and ROAReturn on Equity (ROE) measures how effectively a company generates profit…
Q: help this final
A: Detailed explanation: Part (a): Value of the Account After WithdrawalYou started the year with a…
Q: Solve this financial accounting problem
A: Explanation of Return on Assets (ROA):Return on Assets (ROA) measures how efficiently a company…
Q: Wellness medical group has total equity of solve this problem general Accounting
A: Step 1: Define Return on Equity (ROE)Return on Equity (ROE) measures how efficiently a company…
Q: Contribution margin for November is
A: Step 1: Introduction to CVP AnalysisCVP analysis, or cost-volume-profit analysis, is a management…
Q: Give me Answer
A: Concept of Cost of Goods Sold (COGS)Cost of Goods Sold (COGS) represents the direct cost of…
Q: The following company information is available
A: To calculate the direct materials price variance, we need to multiply the difference between the…
Q: I need correct answer of this question general Accounting
A: Step 1: Define Absorption CostingAbsorption costing is a costing method that includes all…
Q: Hello experts please answer the financial accounting question
A: Step 1: Definition of Rate of ReturnThe rate of return measures the percentage gain or loss on an…
Q: During November, 10,000 units were produced. The standard quantity of material allowed per unit was…
A: Concept of Standard Quantity AllowedThe Standard Quantity Allowed refers to the predetermined amount…
Q: I want to correct answer general accounting question
A: Formula: Days Sales Outstanding (DSO) = (Average Accounts Receivable / Annual Sales) x 365 days…
Q: ned help this questions
A: Step 1: Definition of Gross ProfitGross profit is the difference between a company's total revenue…
Q: The direct materials quantity variance is
A: Concept of Standard QuantityStandard quantity refers to the predetermined amount of material or…
Q: I want the correct answer with accounting question
A: Step 1: Define Accounting EquationAccording to the accounting equation, the value of assets must be…
Q: Crescent Manufacturing produces a single product. Last year, the company had a net operating income…
A: Explanation of Absorption Costing: Absorption costing is a method of product costing that includes…
Q: Need Ans
A: Step 1: Definition of Gross ProfitGross profit is the difference between net sales revenue and the…
Q: Hello tutor please help me this question general accounting
A: Data:PBO on January 1st: $241,000PBO on December 31st: $279,000Pension Plan Assets (Fair Value) on…
Q: Want to this question answer general Accounting
A: Step 1: Define Required Sales Volume for Target ProfitRequired Sales Volume refers to the number of…
Q: What is the average monthly return on these financial accounting question?
A: Step 1: Define Definition of Average Monthly ReturnThe average monthly return is the arithmetic mean…
Q: Machine hours available to manufacture a product income will be
A: To determine which product yields the highest income, we calculate the contribution margin per…
Q: Quick answer of this accounting questions
A: Step 1: Definition of Accounts Receivable Collection PeriodThe Accounts Receivable Collection Period…
Q: How much is hunts owner equity?
A: Step 1: Define EquityFollowing the accounting equation, equity is computed as the difference of…
Q: Solve with explanation and accounting question
A: Step 1: Definition of Weighted Average of DebtThe weighted average of debt represents the proportion…
What is the cost of unused capacity


Step by step
Solved in 2 steps

- The following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct materials, $22,000; direct labor, $35,000; manufacturing overhead, $17,500; selling expenses, $17,600; and administrative expenses; $13,400. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?The direct materials involved in the manufacture of a Whoopie cost $2 per unit and the direct labour cost is $2.50 per unit. There are also direct expenses of $0.50 per Whoopie. Fixed costs apportioned to a Whoopie amount to $3.15. What is the prime cost of a Whoopie?Ho Cabinet Company has developed the following overhead cost formulas: Overhead Cost Cost Formula Depreciation $600 Lubrication $150 plus $0.70 per machine hour Utilities $0.50 per machine hour Based on these cost formulas, the total overhead cost expected for Ho Cabinet Company if 1,200 machine hours are worked is:
- The following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames: direct materials, $32,125; direct labor, $23.50; manufacturing overhead, applied at 225% of direct labor cost; selling expenses, $22,225; and administrative expenses, $31,125. The direct labor hours worked for the month are 3,200 hours. A. What are the prime costs? B. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. If 6.425 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? F. What is the equivalent conversion cost per unit?Jake's Roof Repair has provided the following data concerning its costs: Fixed Coat Cost per Repair-Hour $15.00 97.40 per Month $21,200 Wagon and salarion Parts and supplies Equipment depreciation Truck operating expensea Rent Administrative expenses $ 2,710 * 5,740 3 4,640 8 3,840 $0.60 9 1.50 8 0.00 For example, wages and salaries should be $21,200 plus $15.00 per repair-hour he company expected to work 2,800 repair-hours in May, but actually worked 2,700 repair-hours. The company expects its sales to be $53.00 per repair-hour. Required: Compute the company's activity variances for May. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (I.e., zero variance). Input all amounts as positive values.) Jake's Roof Repair Activity Variances For the Month Ended May 31 Revenue Expenses: Wages and salaries Parts and supplies Equipment depreciation Truck operating expenses Rent Administrative expenses Total expense Net operating…ake's Roof Repair has provided the following data concerning its costs: Fixed Cost per Month Cost per Repair-Hour $ 21,300 $ 16.00 $ 7.00 $ 0.50 $ 1.50 Wages and salaries Parts and supplies Equipment depreciation $ 2,770 Truck operating expenses $5,780 $ 4,630 Administrative expenses $3,820 $ 0.80 For example, wages and salaries should be $21,300 plus $16.00 per repair-hour. The company expected to work 2,900 repair-hours in May, but actually worked 2,800 repair-hours. The company expects its sales to be $46.00 per repair-hour. Required: Compute the company's activity variances for May. Note: Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values. Rent
- A company produces widgets at a cost of $5 per widget. If the company produces 1,000 widgets, what is the total direct cost of production?A customer has asked Lalka Corporation to supply 4,500 units of product H60, with some modifications, for $42.70 each. The normal selling price of this product is $49.35 each. The normal unit product cost of product H60 is computed as follows: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Unit product cost $ 16.20 2.80 10.00 9,40 $ 38.40 Direct labor is a variable cost. The special order would have no effect on the company's total fixed manufacturing overhead costs. The customer would like some modifications made to product H60 that would increase the variable costs by $5.30 per unit and that would require a one-time investment of $24,750 in special molds that would have no salvage value. This special order would have no effect on the company's other sales. The company has ample spare capacity for producing the special order. Required: Determine the financial advantage or disadvantage of accepting the special order.The cost of warehouse space is allocated to three inventories: raw materials, work - process, and finished goods. The inventories use the warehouse space in the ratio of one-third to one-sixth to three-eighths, respectively. If the total warehouse space is 9.6 million square meters at a cost of $11.55 million, how much of the cost should be allocated to each of the inventories?
- Jake's Roof Repair has provided the following data concerning its costs: Fixed Cost Cost per Repair-Hour $ 16.00 $ 7.20 $ 0.40 $ 1.70 per Month $ 21,400 Wages and salaries Parts and supplies Equipment depreciation Truck operating expenses $ 2,700 $ 5,790 $ 4,680 $ 3,890 Rent Administrative expenses $ 0.80 For example, wages and salaries should be $21,400 plus $16.00 per repair-hour. The company expected to work 2,800 repair-hours in May, but actually worked 2,700 repair-hours. The company expects its sales to be $52.00 per repair-hour. Required: Compute the company's activity variances for May. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.) Jake's Roof Repair Activity Variances For the Month Ended May 31 Revenue Expenses: Wages and salaries Parts and supplies Equipment depreciation Truck operating expenses Rent Administrative expenses Total expense Net…To make a batch of 1,000 units of a certain item, it is estimated that 120 direct labor hours are required at a cost of $10/hour. Direct material costs are estimated at $1,500 per batch. The overhead costs are calculated based on an overhead rate of $7.50 per direct labor hour. The item can be readily purchased from a local vendor for $4 per unit. a. Should the item be made or purchased? b. Over what range of overhead rate is your answer in part a valid?What is the conversion cost to manufacture insulated travel cups if the costs are: direct materials, $17,000; direct labor, $33,000; and manufacturing overhead, $70,000? A. $16,000 B. $50,000 C. $103,000 D. $120000