A cube of Diamond with sides s=1.2cm has a voltage V=40V applied to two opposite sides (both sides fully covered in metal). An ammeter tells us there is a current of 0.5 mA. A subsequent Hall Effect measurement with a current of 5 microamps and a magnetic field of 1mT gives us ɛH=3.12E6 V/cm. Find the lifetime of the carriers in the sample.
A cube of Diamond with sides s=1.2cm has a voltage V=40V applied to two opposite sides (both sides fully covered in metal). An ammeter tells us there is a current of 0.5 mA. A subsequent Hall Effect measurement with a current of 5 microamps and a magnetic field of 1mT gives us ɛH=3.12E6 V/cm. Find the lifetime of the carriers in the sample.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A cube of Diamond with sides s=1.2cm has a voltage V=40V applied to two opposite sides (both sides fully
covered in metal). An ammeter tells us there is a current of 0.5 mA. A subsequent Hall Effect measurement with
a current of 5 microamps and a magnetic field of 1mT gives us ɛn=3.12E6 V/cm. Find the lifetime of the carriers
in the sample.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps
