A conducting sphere of radius a = 50 cm is grounded with a resistor R = 152 as shown below. The sphere is exposed to a beam of electrons moving towards the sphere with the constant velocity v = 5 m/s and the concentration of electrons in the beam is ne = 3.2×1018 m3. How much charge per second is received by the sphere (find the current)? Assume that the electrons move fast enough.
A conducting sphere of radius a = 50 cm is grounded with a resistor R = 152 as shown below. The sphere is exposed to a beam of electrons moving towards the sphere with the constant velocity v = 5 m/s and the concentration of electrons in the beam is ne = 3.2×1018 m3. How much charge per second is received by the sphere (find the current)? Assume that the electrons move fast enough.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A conducting sphere of radius a = 50 cm is grounded with a resistor R = 15 as shown below. The sphere is
exposed to a beam of electrons moving towards the sphere with the constant velocity v = 5 m/s and the
concentration of electrons in the beam is n = 3.2×1018 m-³. How much charge per second is received by
the sphere (find the current)? Assume that the electrons move fast enough.
R
。mer
The current, I = 8.04096 X Units A
Find the maximum charge on the sphere.
The maximum charge, Q
Units nC
- e
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
