A certain X-ray machine generates X-rays from a beam of electrons accelerated from zero to 99.9999999 per cent the speed of light in a long linear accelerator of length 3.2 km. The electrons are generated in pulses of duration ∆t = 100 fs. The generated x-rays from the target are also short pulses (λ = 0.15 nm). Determine the length of one pulse of electrons. (1 fs = 1 femtosecond = 10-15 s.) A) .01 mm B) .03 mm C) .03 cm D) none of these.
A certain X-ray machine generates X-rays from a beam of electrons accelerated from zero to 99.9999999 per cent the speed of light in a long linear accelerator of length 3.2 km. The electrons are generated in pulses of duration ∆t = 100 fs. The generated x-rays from the target are also short pulses (λ = 0.15 nm). Determine the length of one pulse of electrons. (1 fs = 1 femtosecond = 10-15 s.) A) .01 mm B) .03 mm C) .03 cm D) none of these.
Related questions
Question
A certain X-ray machine generates X-rays from a beam of electrons accelerated from zero to 99.9999999 per cent the
A) .01 mm
B) .03 mm
C) .03 cm
D) none of these.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
