A 59.4 g sample of the compound X,O, contains 14.4 g of oxygen atoms. What is the molar mass of element X? molar mass of X: 135 g/mol Incorrect
A 59.4 g sample of the compound X,O, contains 14.4 g of oxygen atoms. What is the molar mass of element X? molar mass of X: 135 g/mol Incorrect
Chemistry
10th Edition
ISBN:9781305957404
Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Chapter1: Chemical Foundations
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ: Define and explain the differences between the following terms. a. law and theory b. theory and...
Related questions
Question
I tried it but I get lost midway the equation.
![**Problem Description:**
A 59.4 g sample of the compound \(X_4O_6\) contains 14.4 g of oxygen atoms. What is the molar mass of element X?
**Input Section:**
- Molar mass of X: [Input box where a value can be filled in; example given is 135]
**Feedback:**
- Incorrect (displayed in red under the input box)
**Explanation:**
To solve this problem, one can deduce the following steps:
1. **Determine the mass of X in the compound:**
- Total mass of sample = 59.4 g
- Mass of oxygen in the sample = 14.4 g
- Mass of X in the sample = 59.4 g - 14.4 g = 45 g
2. **Calculate the moles of oxygen:**
- Molar mass of oxygen (O) = 16 g/mol
- Moles of oxygen = 14.4 g / 16 g/mol = 0.9 mol
3. **Find the moles of the compound \(X_4O_6\):**
- In \(X_4O_6\), the moles of oxygen are part of \(O_6\)
- Therefore, moles of \(X_4O_6\) = moles of \(O_6\) / 6 = 0.9 mol / 6 = 0.15 mol
4. **Calculate the molar mass of X:**
- For each \(X_4O_6\), there are 4 X atoms.
- Moles of X = 0.15 mol * 4 = 0.6 mol
- Molar mass of X = mass of X / moles of X = 45 g / 0.6 mol = 75 g/mol
Thus, the correct answer for the molar mass of element X is 75 g/mol, not 135 g/mol as initially inputted.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F4ef56a00-edb3-41ae-a483-7337cfe3ed88%2F8f1b0a4e-b4a3-410d-bc6d-7aa60c771dc8%2Fs1h9wzj_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Problem Description:**
A 59.4 g sample of the compound \(X_4O_6\) contains 14.4 g of oxygen atoms. What is the molar mass of element X?
**Input Section:**
- Molar mass of X: [Input box where a value can be filled in; example given is 135]
**Feedback:**
- Incorrect (displayed in red under the input box)
**Explanation:**
To solve this problem, one can deduce the following steps:
1. **Determine the mass of X in the compound:**
- Total mass of sample = 59.4 g
- Mass of oxygen in the sample = 14.4 g
- Mass of X in the sample = 59.4 g - 14.4 g = 45 g
2. **Calculate the moles of oxygen:**
- Molar mass of oxygen (O) = 16 g/mol
- Moles of oxygen = 14.4 g / 16 g/mol = 0.9 mol
3. **Find the moles of the compound \(X_4O_6\):**
- In \(X_4O_6\), the moles of oxygen are part of \(O_6\)
- Therefore, moles of \(X_4O_6\) = moles of \(O_6\) / 6 = 0.9 mol / 6 = 0.15 mol
4. **Calculate the molar mass of X:**
- For each \(X_4O_6\), there are 4 X atoms.
- Moles of X = 0.15 mol * 4 = 0.6 mol
- Molar mass of X = mass of X / moles of X = 45 g / 0.6 mol = 75 g/mol
Thus, the correct answer for the molar mass of element X is 75 g/mol, not 135 g/mol as initially inputted.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Organic Chemistry
Chemistry
ISBN:
9780078021558
Author:
Janice Gorzynski Smith Dr.
Publisher:
McGraw-Hill Education

Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:
9781305079373
Author:
William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Principles of Chemical Processes, Bind…
Chemistry
ISBN:
9781118431221
Author:
Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. Bullard
Publisher:
WILEY