A 5 kg square laminar block with side a=40 cm is struck by a bullet (which imbeds in the edge of the block) as shown. If the bullet has mass 25 g and is travelling with speed V = 40 m/sec, what will be the final angular velocity of the block? The axis of rotation is at the center of the block.
A 5 kg square laminar block with side a=40 cm is struck by a bullet (which imbeds in the edge of the block) as shown. If the bullet has mass 25 g and is travelling with speed V = 40 m/sec, what will be the final angular velocity of the block? The axis of rotation is at the center of the block.
Related questions
Question
Needs Complete typed solution with 100 % accuracy.

Transcribed Image Text:=
A 5 kg square laminar block with side a=40 cm is struck by a bullet (which imbeds in the
edge of the block) as shown. If the bullet has mass 25 g and is travelling with speed Vo
40 m/sec, what will be the final angular velocity of the block? The axis of rotation is at
the center of the block.
10 cm
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps
