8- The synchronous impedance of a single phase alternator, for the same excitation current, is calculated by the formula: Eo a) Zga b) Zg=E0 c) Zg = Eox Isc Isc 17, 1X₂ V LR₂ Number of poles 2p = 4, total number of stator conductors is 330, frequency f= 50 Hz, flux per pole = 20 mWb and Kapp's coefficient K, 2.1. The induced electromotive force per phase is equal to: c) 231 V a) 2310 V b) 1386 V 9- The adjacent figure represents the Behn-Eschenburg diagram of the alternator in case of: b) inductive load a) resistive load c) capacitive load 10- A 3-phase alternator has the following characteristics:
8- The synchronous impedance of a single phase alternator, for the same excitation current, is calculated by the formula: Eo a) Zga b) Zg=E0 c) Zg = Eox Isc Isc 17, 1X₂ V LR₂ Number of poles 2p = 4, total number of stator conductors is 330, frequency f= 50 Hz, flux per pole = 20 mWb and Kapp's coefficient K, 2.1. The induced electromotive force per phase is equal to: c) 231 V a) 2310 V b) 1386 V 9- The adjacent figure represents the Behn-Eschenburg diagram of the alternator in case of: b) inductive load a) resistive load c) capacitive load 10- A 3-phase alternator has the following characteristics:
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question

Transcribed Image Text:8- The synchronous impedance of a single phase alternator, for the same excitation current, is calculated by the formula:
a) Zg=
Ео
Isc
c) Z8 = Eox Isc
Ео
b) Zg==
¹sc
9- The adjacent figure represents the Behn-Eschenburg diagram of the alternator in case of:
a) resistive load
b) inductive load
c) capacitive load
E
17
LX₂
V
LR₂
10-A 3-phase alternator has the following characteristics:
Number of poles 2p= 4, total number of stator conductors is 330, frequency f= 50 Hz, flux per pole = 20 mWb and
Kapp's coefficient K, 2.1. The induced electromotive force per phase is equal to:
c) 231 V
a) 2310 V
b) 1386 V
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,